Rádi objevujete zajímavá místa i se svými malými ratolestmi? Pak se vydejte na Krétu! Je to jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů, na kterém si užijete čisté moře, nádherné pláže, památky i hory.

„Na Krétu se s manželem vracíme už několik let, a to vždy, když toužíme po méně aktivní dovolené u moře. Lákají nás sem čisté pláže bez davů turistů, teplé barevné moře, usměvaví lidé a jedna z nejlepších kuchyní na světě,“ říká Martha Häckl, zpěvačka známé hudební skupiny Remorse. „Loni jsme byli na Krétě poprvé i s naším miminkem, teprve tříměsíčním Mikulášem. Dvouhodinovou cestu letadlem prospal a mořské klima mu udělalo dobře na rýmu i ekzém. Letos se sem chystáme znovu.“
Jak to vlastně ten ostrov „dělá“, že dokáže lidi stále přitahovat zpátky? Jeden z důvodů zní prostě: jsou tu kilometry krásných klidných pláží. Na první poslech to možná zní trochu obyčejně, ale zkuste na nich strávit pár dní! Také se vrátíte…
Pláž Préveli je dokonce považována za nejkrásnější na světě. Matala je zase pokrytá černým pískem a uvnitř přilehlé skály vás bude mrazit: jsou tu totiž jeskyňky, ve kterých kdysi přespával i Jimi Hendrix! Hezké pláže, ať už písečné, nebo kamenité, tady najdete u každého většího letoviska. Pokud by vám to ale bylo málo, doporučujeme výlet do slavného vodního parku Aquaplus u městečka Hersonissos (27 km od Heraklionu). Uprostřed nádherné zahrady plné palem a exotických květin si budete připadat jako v ráji. Pravda, poněkud divokém, protože tady máte jedinečnou příležitost užít si nejrůznější skluzavky a tobogany, divoké řeky a bazény s umělým vlnobitím.
ZA BOHY NA KRÉTSKÝ OLYMP

Že už bylo dost pláží a vody? Nebojte se, Kréta má co nabídnout i těm, kteří nevydrží dlouho lenošit. Na procházku po hlavním město Heraklion vám bude stačit pár hodin, ale stojí to za to: v přístavu kotví obří zaoceánské parníky (děti od nich nebudete moct odtrhnout), z přilehlých taveren voní gyrosy, špízy i další lahůdky a hospůdky tu nabízejí osvěžující domácí pivo Mitos.
Pokud vás láká klid malebných uliček plných benátských domů, naším tipem je druhé největší město Kréty Chanie či Rethymnon na východě. Druhé zmíněné se pyšní tureckou pevností, kterou můžete i s dětmi pořádně prozkoumat.
Říká se, že kdo nebyl na Knóssu, nebyl na Krétě! Přesto bychom vám sem doporučili vyrazit spíše s odrostlejšími dětmi, ty nejmenší nemusí mít pro procházku po rozlehlém minojském paláci starém více než 4000 let pochopení.
Pokud se sem ale naopak rozjedete se znuděnými puberťáky, co jim dát trochu do těla? Můžete se vydat na túru slavnou soutěskou Samaria (nejužší místo zvané Železná brána má jen 2,5 metru) či po serpentinách na náhorní plošinu Lassithi v pohoří Dikti. Kdysi byla poseta větrnými mlýny vystavěnými na zavlažování polí. U některých se můžete zastavit a pozorovat, jak pracují. My vám však doporučujeme udělat si cestou zpět zastávku ve vesnici Psihro, kde se nachází Diova jeskyně. Za 3 eura můžete sejít do čtyřicetimetrové skalní průrvy, kde se podle mýtů měl narodit vládce Olympu Zeus! No, znáte lepší místo pro setkání s bohy?
DOPRAVA: Jsou zde hned tři letiště: v Heraklionu, v Chanii a v Sitii. Zpáteční letenku pořídíte od 7500 Kč na osobu. Auto si můžete půjčit na jeden den za 40 EUR, litr benzinu vychází na cca 1,4 EUR.

UBYTOVÁNÍ: S dětmi asi zamíříte do rodinných penzionů a bungalovů – skvělou nabídku najdete na www.booking.com a spoustu konkrétních tipů nejen na ubytování pak na www.reckovdetailech.cz. Pokud si chcete i s těmi nejmenšími dopřát luxus, vyzkoušejte hotelový komplex Out Of The Blue, Capsis Elite Resort, který stojí v tradičním městečku Aghia Pelagia na severním pobřeží ostrova. Ubytování na soukromém poloostrově uprostřed botanických zahrad s jezírky a tři soukromé pláže jsou rájem pro dospělé, děti zase osloví hotelové zoo a zábavní park Minoah, kde je můžete přenechat školenému personálu a vyrazit do jedné z báječných restaurací v areálu. Další informace viz www.exclusivetours.cz

 

Tip: Cestování s dětmi se nemusíte bát. Přečtete si článek Jak pohodlně cestovat s dětmi letadlem na webu našeho partnera Letuška.cz

2 Comments

 1. JanaV says:

  to byla otázka 🙂
  budu ráda za odpověď na vanickova@statektilia.cz
  s pozdravem,
  jv

 2. JanaV says:

  Ahoj,
  našli jsme překrásné ubytování na Krétě, u Paleohory, ale mají volno v červenci a srpnu. Dá se tam být s rok a pár měsíců starým miminkem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*