Oplakáváte konec lyžařské sezóny? Vezměte děti na Weissee – místo, kde sníh ještě netaje. Zato unuděný puberťák či náročný sportovec roztají raz dva. Rodinná dovolená v tomto případě totiž znamená, že se pobaví nejen ti nejmenší, ale komplet celá rodina.

Text a foto: Martina Háchová

Ledovec Weissee, Rakousko, Malý dobrodruh
Ledovec Weissee, Rakousko, Foto: Martina Háchová

Jarní lyžování na ledovci získává stále více na oblibě. A jednoznačným favoritem Čechů při cestách za jarním sněhem je Rakousko. Většinou se dočtete, že nabízí osm ledovcových středisek. A že na Salzbursku je jediné – Kitzsteinhorn nad městečkem Kaprun. Není to tak úplně pravda. Ve stínu svého většího brášky leží malý téměř neznámý horský poklad – ledovec Weissee.

Tady se nemusíte nudit s dětmi na plácku za chatou a snažit se ignorovat otrávené tváře starších potomků potažmo i manžela. Tenhle rakouský ledovec je sice malý, zato zábavy nabízí dvojnásob.

23 kilometrů sjezdovek všech obtížností. Žádné davy, žádné fronty na vlek. Žádní šílenci řítící se nekontrolovaně po svahu. Vaše děti jsou na Weissee v bezpečí. Návaly nehrozí z celkem jednoduchého důvodu. Je tu jenom jeden hotel, Rudolfshutte, s kapacitou necelých 300 hostů. A dvě tři chalupy u dolní stanice lanovky, v Enzigeboden. Sem se dostanete po 17 kilometrů dlouhé horské silnici z Uttendorfu.

Zábavný – a především pohodlný

To je už i samotný příjezd do hotelu. Kabinka lanovky Weissee Gletcherbahn s vámi proklouzne otvorem ve zdi přímo namíru a zaparkuje de facto až na recepci. To oceníte hlavně když bude venku futeř, ale to bývá v dubnu málokdy. A kdyby počasí přece jen zlobilo, lezecká stěna v hotelu Rudolfshutte, krytý bazén a sauna z přírodního kamene s úchvatným výhledem na hory (kam v určené hodiny můžete i s dětmi) nudu spolehlivě zaženou.

Tříhvězdičkový horský hotel Rudolfshütte trůní ve výšce 2.315 m.n.m. přímo uprostřed kouzelného světa ledovců mezi impozantními vrcholky Vysokých Taur. Čekají vás metry sněhu a uchvacující pohledy do údolí. Svištět dolů po sjezdovce z PŘÍRODNÍHO sněhu navíc široké jako dálnice je rozkoš jinde prakticky už nevídaná. Možná až tady si uvědomíte, jak dlouho už jste zpod lyží neslyšeli ono kouzelné křupání a vrzání. Umělý sníh zbavil člověka závislosti na nadílce shůry, ale napodobit matku přírodu zkrátka nejde se vším všudy.

Požitkem nad jiné je ovšem jízda mimo upravené trasy. Freeride přes hřbety ledovců po pás v nadýchaném prašanu je lákadlem, které na Weissee přivádí hlavně mládež. Vaši týnejdžři se konečně nebudou na rodinné dovolené tvářit kysele. Pod vedením zkušených průvodců můžete pustit ze stráně i ty, kteří svá prkýnka ještě tak úplně nezkrotili a s freeridem se teprve seznamují. Pokud disponujete sportovně naladěným partnerem, pošlete ho otestovat kondičku a stav svalového aparátu na skialpinistickou tůru. Oblast Weissee je pro výlety mimo vyšlapanou stopu absolutní jedničkou v celém Rakousku! Večer tak nejspíš vyznavači adrenalinu usnou dříve než nejmenší děti. Ideální příležitost dát si na baru láhev červeného s kamarádkou a při decentním flirtování s horským vůdcem zavzpomínat na studentská léta. Zkrátka přesně v duchu hesla – rodinná dovolená na Weissee, aneb zábava procelou rodinu!

Ledovec Weissee, Rakousko, Malý dobrodruh
Ledovec Weissee, Rakousko, Foto: Martina Háchová

Rodiny s dětmi jsou na Weissee opravdu vítány,což se promítne i na ceně pobytu:

  • 2 děti do 12ti let (se dvěma dospělými) mají pobyt spolopenzí zdarma!
  • skipass i cesta lanovkou do a z hotelu v ceně polopenze

Téměř jistá kombinace dostatku sněhu a pěkného počasí je při jarním lyžování na ledovci Weissee zárukou pohodové rodinné dovolené. Nehrozí omrzliny ani chřipky, díky slunečním paprskům si jako bonus odvezete nejen opálenou tvář a dokonale reklamní fotky, ale i slušnou dávku vitamínu D. Přesto nezapomeňte na pár důležitých věcí:

  • hodně pít! Dítě by mělo během dne vypít 2 litry tekutin, ve vysoké nadmořské výšce jinak hrozí bolest hlavy.
  • nezapomenout tmavé sluneční brýle pro citlivé dětské oči.
  • ještě v hotelovém pokoji namazat děti krémem s faktorem alespoň 40.
  • dělat časté přestávky. Děti potřebují častěji sundávat lyže nebo snowboard, i zdatní lyžaři si odpočinou i při hře na sněhu,.
  • „volný terén“ mimo sjezdovky je pro ty nejmenší tabu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*