Máte problém vytáhnout děti na túru do přírody? Možná je snadněji nalákáte, když jim slíbíte zábavný výlet se sovou kulíškem a krmením oveček nebo dobrodružné hledání pokladu.

Toto zpestření výletů s dětmi nabízí dvě turistické trasy ve Velkých Karlovicích. Resort Valachy, sdružující karlovické hotely Lanterna, Horal a Galik, je připravil právě pro rodiny, které zdejší oblast rády vyhledávají. Obě trasy mají přiměřenou délku i převýšení, aby je zvládli i malí výletníci. Místa, z nichž obě trasy startují, jsou od sebe vzdálena cca 3 kilometry.

Kulíškova stezka - Kulíškovo obydlíKulíškova naučná stezka

je 2,5 km dlouhá trasa, která na 10 zastaveních přibližuje zvířata žijící v CHKO Beskydy. Délkou a mírným profilem je vhodná i pro nejmenší děti a rodiče s kočárky. Průvodcem stezkou je kulíšek, což je vzácný druh malé chráněné sovy velké asi jako špaček, hnízdící v okolí Velkých Karlovic. Stezku lemují dřevěné hrací prvky (houpačka, lávka, xylofon apod.) a info tabule s hádankami, vždy z druhé strany opatřené také anglickou verzí. Poslední zastavení je u pastviny, kde se často zdržují ovce. Děti si je mohou pohladit a nakrmit (třeba granulemi z automatu, který je umístěn přímo u ohrady).

Stezka začíná u Hotelu Pod Javorem, kam se dá dojet po cyklostezce Bečva, a končí u hotelu Horal. Zde se mohou děti na závěr posilnit Kulíškovou specialitou – dětským jídlem s plyšovým kulíškem v ceně.mapa Kulíškova stezka

Další tip: Výlet na Kulíškovu naučnou stezku můžete v cíli, u hotelu Horal završit koupáním v oblíbených termálních bazénech Wellness Horal, které jsou nositelem Ceny Kudy z nudy za Podnikatelský počin roku 2011. U Horalu je i lanový park, jehož jedna trasa instalovaná v malé výšce nad zemí je určená malým dětem a je zdarma. U hotelu je také půjčovna segway s možností projížděk s průvodcem (pro návštěvníky nad 140 cm), grilovací terasa a restaurace s dětskými koutky, bowling nebo golfové hřiště nabízející i výuku pro děti. V létě se v Horalu konají pravidelně animační programy pro děti. Pro ubytované hosty jsou zdarma, ale za poplatek je mohou využít i ostatní návštěvníci. Pokud si rodič objedná masáž ve Wellness Horal, může hlídání s animací využít zdarma. Zajímavostí v nabídce Wellness Horal jsou nově nabízené masáže pro děti a těhotné ženy.

trasa Hledej poklad na GalikuHledej poklad na Galiku

je 6 km dlouhá turistická trasa založená na principu geocachingu. Délkou i převýšením je náročnější než Kulíškova stezka a je vhodná pro děti školního věku. Vede okolím hotelu Galik a sjezdovky Galik v karlovickém údolí Léskové – lesem, po horském hřebenu i po pěšinách přes louky a pastviny. V recepci hotelu Galik si vyzvednete podrobný popis cesty s trasovými body. Už samo jejich hledání v terénu bez nápovědy mapy je pro děti vítaným dobrodružným prvkem. Během cesty jsou na deseti místech připraveny soutěžní úkoly, přičemž odpovědí na otázku je vždy jedno číslo. Sesbíráním všech číselných údajů získáte kód pro otevření schránky s pokladem, který najdete po návratu z trasy opět v recepci hotelu Galik. V souladu s principem geocachingu si děti mohou něco z pokladu odnést domů výměnou za jinou drobnost, kterou ve schránce nechají pro své následovníky.

Další tip: Výlet můžete zakončit v restauraci či na terase hotelu Galik, který vyniká chutnou a cenově dostupnou kuchyní. V restauraci je i menší dětský koutek a bowling.

Zajímavost: Zpestřením této trasy je, že vede kolem nové rozhledny Miloňová (otevřena od podzimu 2012). Trasa vede v první části lesem a poté nádhernou „otevřenou“ valašskou krajinou. Zatímco děti hledají odpovědi na soutěžní otázky, rodiče jistě ocení, že se během výletu pokochají nejen romantickými výhledy, ale také krásou typických valašských dřevěnic či unikátní roubené zvoničky „Za Miloňovou“, která po nedávné opravě září novotou. Více na http://www.valachy.cz/aktuality/rozhledna-milonova-velke-karlovice.aspx

termální bazény Wellness HoralCo ještě zažít, když už se vypravíte do Velkých Karlovic

* Celé okolí Velkých Karlovic je stále oblíbenějším cílem milovníků geocachingu. V současné době se tu nachází více než tři desítky keší. Při jejich hledání si nejen užijete zábavu a dobrodružství, ale narazíte na řadu hezkých míst, která nejsou uvedena ani v průvodcích, a objevíte hezké výhledy, studánky či statný staletý buk opředený řadou pověstí.

* Velké Karlovice protíná cyklostezka Bečva, vhodná pro děti, seniory i in-line bruslaře. Dostanete se po ní například k dřevěnému kostelu Panny Marie Sněžné, kde se v létě konají prohlídky s průvodcem. Zajímavý komentář o původu a pověstech spojených se stavbou jistě zaujme i malé návštěvníky.

* V sousedství starého dřevěného kostela se nachází Karlovské muzeum, které prostřednictvím stálé expozice nechává nahlédnout do života prostých Valachů v minulosti. Uvidíte tu i typickou valašskou světničku nebo třeba historické lyže, které upomínají na to, že Velké Karlovice patří po desítky let k oblíbeným lyžařským střediskům. Nedaleko muzea se nachází loni otevřený Bike park Kyčerka.

Rozhledna Miloňová1* V okolí Velkých Karlovic se nachází celkem tři rozhledny. Kromě Miloňové, na kterou narazíte na trase Hledej poklad na Galiku, je s dětmi velmi dobře dostupná rozhledna Sůkenická, zvaná také Čartak. Je otevřená celoročně a leží jen 500 metrů od hotelu Sůkenická, kam se dostanete autem.

*Resort Valachy ve všech svých třech hotelech nabízí až do konce září zvýhodněný pobyt Letní dovolená v Beskydech    , jehož nejatraktivnějším bonusem je ubytování dětí na přistýlce se snídaní zdarma. Pobyt je také doslova nabitý službami v ceně. Podle délky a typu ubytování zahrnuje polopenzi, vstup do relaxačních center, masáž, projížďku na segway, vstup do lanového parku, bowling, kosmetické ošetření či degustační večeři.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*