Pokud máte rádi turistiku, jste v regionu Zell am See-Kaprun na správné adrese. Jestli vás nadchlo běhání, můžete se (ať už jako účastník, nebo divák) vydat na jedinečný vysokohorský běh kolem nejvyšší hory Rakouska nebo na ledovcový trail! Hledáte-li naopak klid, najdete ho v podobě kurzů jógy pořádaných ve výšce 2 000 metrů nad mořem.

Zell am See - Kaprun, Malý dobrodruh
Zell am See je kouzelné rakouské městečko. Foto: Zell am See-Kaprun Tourismus GmbH

Vysokohorská turistika

Kdo chce obzvláště intenzivně zažít horský svět Alp, vyráží na vysokohorské túry. Nachází se zde kolem 400 kilometrů turistických stezek, které vedou od jezera Zeller See do nejkrásnějších alpských míst. K nejoblíbenějším výletním místům patří bezpochyby vrchol Kitzsteinhornu. Až do nadmořské výšky 2600 metrů vedou perfektně vybudované stezky, které lze zvládnout bez vysokohorského vybavení. Až na posledních 800 metrech je použití stoupacích želez a lana nutností. Posezení na panoramatické terase vrcholové stanice lanovky zprostředkuje nezapomenutelný výhled na okolní vrcholy Alp. Při krásném počasí lze vidět celkem 30 třítisícovek.

Ferraty na přehradní hrázi – nově od letošního června

Nová zajištěná cesta je v provozu od letošního června na přehradní hrázi nad Kaprunem. Lezecká aréna Höhenburg nabízí i další zážitky: ferraty nejrůznějších stupňů obtížnosti vedou po skalách k hradu Höhenburg, který je nabitý historií. Profesionální horští vůdci nabízejí nejen kurzy pro začátečníky, ale i organizované lezecké túry.

Vysokohorský běh kolem nejvyšší hory Rakouska

Zell am See - běh, Malý dobrodruh
Vysokohorský běh a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí Zell am See. Foto: Zell am See-Kaprun Tourismus GmbH

Großglockner Ultra Trail, to je jedinečný závod ve vysokohorském běhu (trailrunning) a pro běžce jedna z největších výzev. Ti se vydají od 22. do 24. července kolem nejvyšší rakouské hory, 3 498 metrů vysokého Großglockneru, napříč třemi spolkovými zeměmi, sedmi alpskými údolími a šesti malebnými obcemi. Ultratrail je dlouhý 110 km, má převýšení 7 000 m, startuje se o půlnoci 22. července v Kaprunu a největší událostí této akce je bezpochyby třicetikilometrový ledovcový běh Gletscherwelt Trail. Letos poprvé mohou vyrazit na start i týmy dvojic jako štafeta.

Zdravotní vysokohorská jóga

Ozdravnou jógu v podání zkušené jogínské trenérky si můžete nově dopřát na svazích Schmittenhöhe nad městečkem Zell am See. Čeká vás kombinace čerstvého horského vzduchu, pohybu a relaxace v nadmořské výšce 2 000 metrů s výhledem na okolní třítisícovky. Cvičit se bude 9., 16., 20. a 30. července a 3. a 10 srpna. Sportovní ráno zakončí jogínská snídaně na horské chatě.

Radovánky pro děti

Na děti čeká na Schmittenhöhe prázdninový drak Schmidolín. Celý rok zve do svého klubu a pořádá dobrodružné akce – výlety do Zell am See, objevné cesty kolem Schmittenhöhe. Účast dětí je bezplatná. Dobrodružství mohou ovšem zažít i dospělí: stále více návštěvníků propadá vášni geocachingu. Vybaveni navigačním přístrojem GPS vyražejí hledat poklad. Rychlé zbohatnutí sice nehrozí, ale zato se všichni ohromně baví.

Objevná výprava na lamách – Lama trekking kolem vysokohorské přehradní nádrže

Lamy, Malý dobrodruh
Lama trekking je něco skutečně originálního! Foto: www.

K největším rodinným zážitkům patří v Zell am See-Kaprun bezpochyby objevné výpravy s lamami. Tato ochočená zvířata z And se nechají vést i dětmi a ty bez remcání absolvují i delší výlety krásnou vysokohorskou přírodou. V červenci a srpnu každou neděli vyražejí výpravy s lamami a průvodci k přehradním nádržím Mooserboden a Wasserfallboden.

Bylinkové stezky „Bergkräuter-Roas“ na Schmittenhöhe

Budete překvapeni, kolik důležitých bylinek a ovocných keřů roste na zcela běžných turistických cestách, k čemu všemu jsou užitečné a jak je lze využít.

Expertka na byliny Barbara Haider seznamuje účastníky v rámci svých workshopů se všemi bylinami a zajímavými rostlinami, které rostou na svazích v horách kolem Zell am See.

Každý workshop začíná procházkou za bylinami, výprava začíná u horní stanice lanovky na Schmittenhöhe a pokračuje až k vrcholu Sonnkogel. Cestou sbírají účastníci bylinky, ze kterých pak účastníci na chatě Sonnkogel připravují tinktury a masti. V restauraci je rovněž očekává bylinkové občerstvení.

Workshopy se konají celé léto: letos 3. června, 1. července, 5. srpna a 2. září.
Samozřejmě lze vyrazit na bylinkovou stezku i mimo plánované termíny.

Mistrovství světa v triatlonu

Celkem 113 kilometrů je délka trati „Ironman 70.3“, který se v Zell am See-Kaprun koná 28. srpna již popáté. Před krásnou kulisou alpských velikánů změří účastníci své síly v plavání, v jízdě na kole a v běhu.

Tip, jak ušetřit: Od 15. května do 15. října obdrží hosté více než 200 partnerských ubytovacích zařízení kartu Zell am See-Kaprun Karte. Ta jim umožní zúčastnit se zdarma všech atrakcí včetně výjezdů lanovkami na Kitzteinhorn i na Schmittenhöhe, plaveb na parníku na Zellerském jezeře a pobytu na plážích (volný vstup na nejrůznější aktivity).

Zell am See je rakouské městečko (10 000 obyvatel) ležící v nadmořské výšce 757 metrů na břehu stejnojmenného jezera, které je ideálním místem pro surfaře, jachtaře i rybáře. Horskou vesničku Kaprun najdete na severním úpatí masívu Vysoké Taury, jehož součástí je i lyžařský areál na ledovci Kitzsteinhorn. Více na www.zellamsee-kaprun.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*