Jsou to přesně čtyři roky, co na zámku Loučeň na Nymbursku proběhly veleúspěšné Pošťácké slavnosti. V sobotu 4. srpna se opět vrací, aby si děti užily legraci a vyzkoušely si své dovednosti ve velké pošťácké hře v zámeckém parku. Zámek Loučeň, který byl 150 let sídlem rodu Thurn – Taxisů, zakladatelů evropské pošty, je připraven zajistit zábavu nejen dětem, ale i dospělým, a to v podobě barokní hudby, kde Vás pohladí hlas cembala.

Pošťácké slavnosti, Malý dobrodruh
Pošťácké slavnosti přinesou dobrodružné putování.
Foto: www.zamekloucen.cz

Celý šestnáctihektarový zámecký park na Loučeni se první srpnovou sobotu symbolicky promění v Evropu. Mávnutím kouzelného proutku se pak z celkem 11 zahradních labyrintů a bludišť stanou poštovní stanice. A v každé z nich číhá na pošťáky v terénu, tedy děti, nějaký zapeklitý úkol.

Putování začíná

„Už na startu, se zakoupením vstupenky, obdrží každé dítě telegram. Jeho úkolem bude doručit telegram po přesně vymezené trase knížecímu páru, který na něj bude čekat na nádvoří zámku. Jenže to nebude jen tak jednoduché – cesta je plná nástrah,“ říká k velké pošťácké hře Noemi Koukolová, programová koordinátorka slavností. Pošťáci totiž budou muset kromě telegramu řešit i jiné povinnosti. Třeba si vyzkouší, jaké to je přecházet houpající se most s těžkými balíky v ruce. A nezůstane jen při tom.

Pohádky pro děti

V amfiteátru, tedy zámeckém divadle pod širým nebem, se, jak to bývá při loučeňských zámeckých slavnostech obvyklé, zabydlí pohádka: V poledne a poté znovu od 15 hodin tu zahrají – jak jinak, než Čapkovu Pošťáckou pohádku. Vždy o hodinu později ji pak vystřídá Vodnická pohádka stejného autora.

Soutěž a vyhraj!

Na zámeckém nádvoří vznikne tvůrčí dílna. „V ní budou děti moci navrhnout poštovní známku, nebo se zapojit do soutěže o nejlepší návrh na náš 13. labyrint, kterou jsme nedávno vypsali. Třináctý labyrint se bude stylově budovat v roce 2013. Jeho přípravu ostatně chápeme i jako výzvu pro rodiče,“ sdělil manažer zámku Jiří Senohrábek.

Návrat do baroka

Prohlídky s barokní hudbou, Malý dobrodruh
Při toulkách zámkem Loučeň Vás pohladí hlas cembala.
Foto: www.zamekloucen.cz

Začátek srpna je na zámku Loučeň vůbec pestrý. Vedle klasických prohlídek, speciálních dětských prohlídek, čokoládových prohlídek a prohlídek s Bílou paní a rébusem, které spějí k odhalení 13. komnaty, totiž na zámku chystají letos poprvé a zároveň naposledy, také prohlídky s múzami barokní hudby. Od středy 1. srpna až do pátku je možné zúčastnit se těchto výjimečných prohlídek, při kterých si můžete procházku původními zámeckými interiéry, včetně hudebního salónu, zpestřit poslechem italských árií za doprovodu cembala. Stěžejní část hudebních přídavků se přitom odehraje v modře vytapetovaném hudebním salónu, kam v posledním desetiletí svého života chodíval opakovaně hrát Bedřich Smetana. „Návštěvníci si budou moci sednout do čalouněných křesel a pohovek, takže v tom, jak si hudbu na zámku vychutnávala dříve šlechta a jak si ji nyní vychutnají oni, nebude žádný rozdíl,“ tvrdí Jiří Senohrábek.

Prohlídky s múzami barokní hudby se budou v první srpnové dny obvykle odehrávat vždy o půl, počínaje 10.30 a konče 16.30 hod. Ve 14 hodin jsou na programu ve všechny uvedené dny také speciální dětské prohlídky, od 17 hodin pak prohlídka s ochutnávkou čokoládových pralinek. Návštěvníkům, kteří přijedou ve čtvrtek 2. srpna, obohatí výběr ještě tajemné prohlídky s Bílou paní, a to v 11.00, 13.00 a 16.00 hodin.

V neděli 5. srpna, tedy den po Pošťáckých slavnostech, tu v zámeckém kostele Nanebevzetí P. Marie chystají od 14.30 hodin koncert Hudební perly baroka, při němž se představí soubor Barocco Vivo. V něm doprovázejí zpěvačku housle, violoncello a cembalo. Zhruba sedmdesátiminutový blok skladeb G. F. Händela, G. P. Telemanna či Claudia Monteverdiho završí několik renesančních árií.

Více informací na www.zamekloucen.cz.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*