Podzim je časem honů. Staletou mysliveckou zálibu panstva připomenou o víkendu 5. – 6. listopadu Svatohubertské slavnosti. Celý program slavností, včetně návštěvy loučenských labyrintů a bludišt, je po oba tyto dny mimořádně ZDARMA.

Svatohubertske slavnosti, Zámek Loučeň, labyrint
Foto: Zámek Loučeň

Svatý Hubert je odjakživa považován za patrona myslivců, zobrazován bývá vždy po boku jelena se zlatým křížem. Tento světec bude také patronem Svatohubertských slavností, jejichž 2. ročník naplánoval zámek Loučeň na navlas stejný termín s loňskou premiérou: Slavnosti se uskuteční první listopadový víkend.

Slavnostní nálada Svatohubertské mše a rozverné povídání o pěkně vykutáleném knížecím lovu

Po oba dny je připraven shodný program, který má podle manažera zámku Jiřího Senohrábka dva jednoznačné vrcholy: „Tradiční návštěvníci mysliveckých slavností ocení Svatohubertskou mši v zámeckém kostele. Ta je i pro nevěřící, jež církevní prostory zásadně nenavštěvují, a když, tak jen jako turisté, mimořádným a vpravdě slavnostním zážitkem. Jestliže Svatohuberská mše byla zařazena již do loňské premiéry Svatohubertských slavností, druhý vrchol programu je horkou novinkou. V programových přehledech ho najdete pod doufejme slibným a trochu tajuplným názvem Úspěšný lov, aneb Draze zaplacená krása.“ Těšit se můžete na jedinečné pásmo loveckých písní, troubení na lesní rohy a především vyprávění o jedné vskutku nevšední výpravě loučeňského knížete Huga Thurn – Taxise do loveckého revíru Černínů. Jak se ukáže, i urozená knížata používala občas poměrně nekalých praktik, na hony vzdálených aristokratické etiketě. A právě prozrazení jednoho nekalého hříchu dávného loučeňského knížete je nejsilnějším magnetem tohoto druhého hlavního bodu sobotního i nedělního programu Svatohubertských slavností. 

Dravci a lovečtí psi nejen na koukání

Po celý den se návštěvníci mohou těšit na sokolnické ukázky, nebo ukázky výcviku loveckých psů. Při slavnostním rituálu se mohou rovněž stát svědky pasování zámecké kněžny do cechu loučeňských myslivců.

Celý program i návštěva labyrintů zcela zdarma

Tím hlavním trhákem je ale jednoznačně fakt, že veškeré uvedené programy můžete jak v sobotu, tak v neděli vidět zcela zdarma. Žádné vstupné neplatí návštěvníci ani za řádění v podzimem obklopených labyrintech.

Což takhle dát si … pečenou srnu?

Ušetřené peníze tak lze investovat třeba do prohlídky historických interiérů zámku, nebo ještě spíš do zvěřinových hodů. Protože smyslem Svatohubertských slavností je poznat všechny požitky myslivců – tedy nejen náplň jejich práce, ale i chuťové zážitky z konzumace zvěřiny, připravené pány kuchaři podle těch nejlepších zámeckých receptů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*