Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo příjemné překvapení pro výletníky, kteří v květnu a červnu zamíří k hradu v Malenovicích. Jedinečnou expozicí Dřevo – proutí – sláma, která je umístěna v objektu Hájenky nedaleko hradu, bude možné projít vždy o víkendu s komentovaným výkladem odbornice – etnografky Aleny Prudké.

Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy

„Květen a červen jsou obdobím školních i rodinných výletů po památkách. Tím, že o víkendu tady budu a zájemcům popovídám o „pokladech“ této expozice, rozšiřujeme služby a snažíme se do muzejních objektů v Malenovicích nalákat co nejvíc zájemců,“ vysvětlila etnografka.

Víkendové komentované prohlídky považuje za dobrý nápad i kastelán blízkého hradu, Luděk Bubeník : „Odborník může návštěvníkům poskytnout více informací než běžný průvodce a celou prohlídku to rozhodně oživí.“

Navíc muzeum letos zavedlo novinku – zvýhodněné vstupné do obou objektů a i tento krok výletníci očividně vítají: „Na Hájence byla vždy návštěvnost menší než na hradě, ale zvýhodněné vstupné se po měsíci provozu osvědčilo. Loni za duben, kdy je otevřeno jen o víkendech, Hájenku navštívilo asi 50 osob a letos to bylo 170. V dubnu na hrad i Hájenku přišlo dohromady 554 návštěvníků a zvýhodněné vstupné jich využilo 110,“ vypočetl kastelán.

Spousta návštěvníků zavítá do Hájenky, když si krátí čas před prohlídkou malenovického hradu. „Expozice Dřevo, proutí, sláma je specializovaná, představuje zvláštní odvětví tradiční výroby – domáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní a předmětů z proutí a slámy, které sloužily jak v domácnostech a v hospodářství samotných výrobců, tak pro prodej. Sami domáčtí výrobci nebyli vyučenými řemeslníky, měli svá hospodářství a výrobní znalosti dědili z generace na generaci,“ vysvětlila etnografka Alena Prudká a dodala: „Převážná část exponátů pochází z rozsáhlého terénního výzkumu autora expozice, etnografa zlínského muzea Karla Pavlištíka, který realizoval v 60. letech 20. století a navázal na něj v letech 90. Kromě samotných výrobků, výrobních nástrojů, dokumentovaných výrobních postupů ukazuje expozice také hospodářské a sociální zázemí, v němž tito výrobci žili.“

Expozice je navíc doplněna ukázkami dřevořezby ze sbírkového fondu muzea, ukázkami tradiční i současné tvorby betlemářské, jedna její část se věnuje lidové architektuře regionu. Její jedinečnost byla oceněna také cenou České národopisné společnosti za rok 2004. (více na www.muzeum-zlin.cz)

Chystá se:

Zvláštní program – předvádění rukodělných technik – soustružení dřeva, zpracovávání textilu, malování keramiky – jsou připraveny pro návštěvníky na Mezinárodní den muzeí 18. května a na Muzejní noc dne 20. května.

Součástí zprávy jsou i přiložené fotografie z archívu MJVM – expozice v Hájence pro Vaše případné využití.

Blanka Kovandová

Spolupracovnice MJVM

Propagace a styk s veřejností

774 425 400

Doplňující informace o otevírací době a vstupném

OTVÍRACÍ DOBA – HRAD MALENOVICE

květen-září

10-12, 13-17 hodin

otevřeno denně kromě pondělí

OTVÍRACÍ DOBA – HÁJENKA

květen, červen, září

SO 13-17 hodin, NE 10-12, 13-17 hodin

ÚT až PÁ pouze objednané návštěvy

ZVÝHODNĚNÉ VSTUPNÉ

HRAD + HÁJENKA (expozice Dřevo, proutí, sláma)

Platí pouze v případě otevření obou objektů

Dospělí 60,- Kč

Studenti, důchodci 35,- Kč

Děti od 6 do 15 let 25,- Kč

Děti do 6 let 10,- Kč

Rodinný pas 90,- Kč

Rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti 140,-Kč

ZTP 25,- Kč

HRAD MALENOVICE VSTUPNÉ:

Dospělí 50,- Kč

Studenti, důchodci 30,- Kč

Děti od 6 do 15 let 20,- Kč

Děti do 6 let 5,- Kč

Rodinný pas 70,- Kč

Rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti 110,-Kč

ZTP 20,- Kč

HÁJENKA

expozice Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě

Vstupné – Hájenka

Dospělí 30,-Kč

Studenti 20,-Kč

Senioři 20,-Kč

ZTP 10,-Kč

Děti 6 až 15 let 10,-Kč

Děti do 6 let 5,-Kč

Rodinný pas 40,- Kč

Rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti 65,-Kč

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*