Že neexistuje město, kde by se pořád něco dělo? Omyl! Mikulov má po celý rok, co nabídnout. Ať už do tohoto města jedete kterýkoliv měsíc, určitě se zde bude dít něco zábavného a poutavého. Můžete se zúčastnit výstavy a degustace vín, vystoupení jazzové a cimbálové kapely nebo se můžete připojit k jednomu z mnoha festivalů probíhajících v tomto moravském městě.

Mikulov, Malý dobrodruh
Mikulov má připravený program pro každého po celý rok. Foto: www.mikulov.cz

Mikulov osloví každého, kdo dokáže ocenit bohatou a všestrannou nabídku pro cestování a volný čas. Jsou zde široké možnosti vinné turistiky, výjimečná příroda, architektonické památky a mnoho možností sportovního vyžití. Starobylé město klade velký důraz na odkaz k vlastním kořenům, ctí tradice, historii a umění, podporuje regionální potraviny, tradiční gastronomii a hýčká vinice, ze kterých pochází vína vynikajících kvalit.

Výstava vín

To vše se spojuje v jedinečnou atmosféru, kterou dotváří také bohatý celoroční kulturní program.  V březnu je nejočekávanější událostí výstava vín mikulovské podoblasti, která bude prezentovat kvality a nuance nového ročníku. Mikulov se zapojil také do festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který má letos  podtitul Bojíte se snášet?  Tímto humorným heslem upozorňuje na příčiny a důsledky rasové nesnášenlivosti.

Rande v Mikulově

Pokud máte rádi romantické zimní procházky, až do konce března pořádá turistické centrum prohlídky města, které můžete strávit nejen s průvodcem, ale i šálkem svařeného vína.

Velikonoce tradičně

Turistická sezóna pak oficiálně zahájí na Velikonoce, spolu s vítáním jara, tradičním jarmarkem a doprovodným programem. „Velikonoční Mikulov věnujeme tradicím, ukázkám řemesel, představení folklórních souborů, cimbálových muzik, koncerty, divadla, výstavy, jarní a velikonoční speciality. Prostor dostanou i některé neziskové organizace a plánujeme dílny pro děti,“ přiblížila Marcela Koňáková, ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová.

Májové slavnosti

Slavnosti města v květnu budou rovněž bohatší než v uplynulých letech. Na kulturních a společenských akcích se přestaví „celý Mikulov“ –  historický i současný.  Program slavností je koncipován pro celou rodinu a májovou nabídku akcí doplní ještě Májový víkend s muzejní nocí, která zpřístupní památky nočním prohlídkám a Mikulovské vinné trhy.

Jazz a Gourmet festival

Červen se ponese ve znamení jazzu a moravské kuchyně. Dva vzpomínkové večery k poctě Karla Krautgartnera doplní koncert Concentus Moraviae a Gourmet festival již po čtvrté snoubí moravská vína té nejvyšší kvality s vybranými pokrmy.

Léto ve znamení cimbálu a vína

V červenci a srpnu čeká na návštěvníky v Mikulově hudební a divadelní léto. „Konají se pravidelné cimbálové soboty ve vinných sklepích a místních restauracích, koncerty různých žánrů se odehrávají na mikulovském Náměstí, divadelní soubory vystupují v zámecké zahradě či Dietrichteinské hrobce, kostýmované a noční prohlídky se pořádají v několika historických objektech. Pro děti je v prázdninové nabídce řada animačních programů a tvůrčích dílen“, vyjmenovala některá z letních lákadel paní ředitelka Koňáková.

Festival či pouť?

O prázdninách se v kulturním kalendáři Mikulova navíc objevuje třeba Kytarový festival, Festival Národů Podyjí, Pivobraní, Klavírní kurzy, Mikulovské výtvarné sympozium „dílna“ či festival alternativní hudby Eurotrialog. Začátek září je pak spjatý s každoroční Mariánskou poutí na Svatý kopeček.

Pálavské vinobraní

Druhý zářijový víkend neodmyslitelně patří Pálavskému vinobraní, které opět slibuje bohatý kulturní program pro všechny generace. „Návštěvníci se můžou těšit na koncerty domácích i zahraničních hvězd, dechových hudeb, cimbálových muzik, historický průvod, historickou i vinařskou tržnici a gastrospeciality.“  Shrnuje program paní Koňáková a upozorňuje, že zvýhodněný předprodej permanentek na jednu z nejvýznamnějších akcí zahájí 1. června.

Otevírání synagogy v Mikulově

Říjen se věnuje historické etnické minoritě Mikulova na akci Dny židovské kultury, při níž bude slavnostně otevřena i nově zrekonstruovaná mikulovská synagoga. Program nabízí různé koncerty, besedy, divadelní představení a ochutnávky tradičních židovských jídel i alkoholu.

Vánoční svařák

Na listopadovou degustaci nového ročníku, gastronomické speciality a doprovodný program se zpřístupněním některých památek láká Svatomartinský Mikulov, jeden z nejatraktivnějších festivalů mladých vín. Jihomoravské městečko zve i na zimní zážitky a nabízí kouzelnou vánoční atmosféru. Adventní koncerty, Vánoce pod radnicí spojené s jarmarkem a kejklíři nebo prohlídky města se šálkem svařeného vína oslovují návštěvníky z celé republiky a nebudou chybět ani letos.

Více informací na www.mikulov.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*