Rádi byste strávili dovolenou v kempu, ale bojíte se, že je v kempu jen hluk a smrad? Omyl! Dnešní kempy se mohou pyšnit tím nejkomfortnějším vybavením. Poznejte 5 lživých mýtů o kempování.

dovolená v kempu, Malý dobrodruh
Rodinná dovolená pod stanem je hitem, české a moravské kempy totiž nabízejí nevídaný luxus. Foto: www.dokempu.cz

V minulosti zájem o kempy sice trochu opadl, když lidé ve velkém cestovali do zahraničí, ale v posledních letech se Češi do kempů opět vracejí. Loni se v českých kempech podle odhadu portálu Dokempu.cz ubytovalo 892 tisíc českých turistů, což je meziroční nárůst o téměř 10%.

Co se týče počtu kempů, v ČR je jich 909, nejvíce 173 v Jihočeském kraji (včetně Šumavy), následuje Středočeský kraj (127 kempů), Plzeňský kraj (82 kempů) a Jihomoravský kraj (70 kempů). V Praze je v současnosti 31 kempů.

„Nejvíce navštěvované jsou kempy u vody. Návštěvníci preferují ubytování s pevnými lůžky, ale renesanci zažívá také stanování, které vyhledávají jak mladší ročníky, tak i mnozí rodiče chtějí dětem dopřát tu pravou romantiku. Mladí lidé hledají zábavu a jezdí spíše na prodloužené víkendy, kdy se pořádají koncerty, sportovní akce a podobně. Starší lidé a rodiny jezdí na týdenní pobyty,“ říká Jaroslav Skalka ze společnosti FTonline, která pořádá anketu 4camping Kemp roku. V desátém ročníku hlasovalo celkem 8 915 návštěvníků kempů.

Ochota a profesionalita personálu, široká nabídka stravování a dalších služeb, kvalita sociálního zařízení a možnosti sportovního a kulturního vyžití jsou vedle udržovaného a vybaveného areálu hlavními parametry, podle kterých se kempy rozdělují na více či méně úspěšné.

Levná dovolená?

„Dovolená v kempu vás může vyjít na pár stokorun, pokud zvolíte levnější kemp, ubytování ve stanu nebo chatce s palandami a budete se stravovat z vlastních zdrojů. Anebo vás naopak může stát stejně, jako když se ubytujete ve čtyřhvězdičkovém penzionu. To když zvolíte bungalov s vlastním sociálním zařízením, budete se stravovat v restauraci a využijete širokou nabídku sportovních a kulturních aktivit. Na rozdíl od pobytu v penzionu si ale užijete větší blízkost přírody a zažijete dovolenou, na kterou budete ještě léta vzpomínat,“ dodává Jaroslav Skalka.

Znáte nejčastější mýty o kempování?

Kempování je jen pro chudé

Omyl. Podle průzkumů ankety 4camping Kemp roku v kempech přibývají lidé, kteří mají peníze. „V první řadě je zájem o nejdražší bungalovy a chaty s vlastním sociálním zařízením, jezdí stále více moderních obytných aut a karavanů a oblíbené jsou luxusní, obří, plně vybavené rodinné stany,“ podotýká Jaroslav Skalka.

V kempech je špína a smrad

Omyl. Nejoblíbenější jsou klidné, příjemné, bezpečné a hlavně perfektně čisté kempy v krásné přírodě, nabízející kvalitní možnosti koupání a podmínky pro cykloturistiku a rybolov. V kempech jsou dnes samozřejmostí moderní sociální zařízení a teplá voda po celý den.

Jídlo v konzervách

Omyl. Zvyšující se úrovni ubytování v kempech odpovídají i služby. K běžnému vybavení patří nejrůznější kiosky, restaurace, obchody a Češi ve velkém propadají grilování. V kempu si dáte klasickou klobásu nebo hotovku, ale i skvělou pizzu, steak, lososa nebo tiramisu.

V kempu není co dělat

Omyl. Do kempů se dnes jezdí hlavně za zážitky a zábavou. Rekreační areály se staly centry volnočasových aktivit a doslova se předhánějí s nabídkami bohatého programu. V letních kinech dávají nejnovější filmy, večer si můžete zajít na diskotéku nebo koncert – kulturní programy jsou v kempech často každý den. Romantika u rybníka se sice stále koná, ale bazény, tobogány a vodní atrakce se staly zejména pro kempy zaměřené na rodiny samozřejmostí, stejně jako lezecké stěny, lanová centra,  dětská hřiště nebo nabídka vodních sportů od windsurfingu po kiteboarding. Kromě toho na děti čekají nejrůznější organizované hry, soutěže, divadla a mnohé další.

V kempech jsou jen hluční lidé

Ano, ty které jsou zaměřeny na mladé lidi, jsou hlučné. Ovšem kempů je dnes takové množství, že si můžete vybírat – jsou tady kempy pro vodáky, cyklisty i pro romantiky. „A pro ty, kdo mají rádi klid, nově i v těch aktivnějších kempech, kam se jezdí za zábavou a noční životem, vznikají klidové zóny pro nerušený spánek,“ podotýká Jaroslav Skalka.

Tip: Hledáte ten pravý kemp? Na www.dokempu.cz najdete mapu, kontakty, fotografie, hodnocení i vybavení celkem 1 689 kempů v ČR a na Slovensku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*