Máte rádi běžkování a chcete si užít tento sport s celou rodinou a to i s těmi nejmenšími? Pořiďte vašemu miminku speciální vozík, se kterým se kdykoliv můžete vydat na hory. Když sníh opadne, vozík můžete připevnit za kolo a vyrazit na vyjížďku.

chariot lyze, Malý dobrodruh
Užijte si dovolenou i s vašim miminkem. Foto: www.skibi.cz

„Vozík za běžky se dá využívat přibližně od šesti měsíců do dvou let věku dítěte, ale i později, řekněme do čtyř let, ale to už se tady dítě nudí a spíše se již samo postaví na lyže,“ říká Kateřina Princová z dětských obchodů skibi.cz, která má s vozíkem i bohaté osobní zkušenosti.

A jak takový vozík za běžky vypadá? Má pevnou kovovou kostru, na kterou se připevní kratší lyžičky. Běžkař vozík táhne pomocí dvou tyčí připojených k bedernímu pásu. Je určený i pro úplně malé děti, má skvělé jízdní vlastnosti, nepředjíždí lyžaře a je stabilní. Dítě je tady příjemně – sedí v pohodlné sedačce, je upnuto tříbodovým bezpečnostním pásem (ani v případě převrácení vozíku mu tedy nehrozí žádná újma). Děti do jednoho roku se navíc přepravují ve speciální vložce zvané miminkovník. Přes zimu se dají používat do vozíku pro malé i větší děti klasické kočárkové zimní vaky. Váš potomek navíc jistě ocení dobrý rozhled, protože vozík se dá uzavřít potahem se slídovými průzory – tím je ale dítě zároveň chráněno před nepřízní počasí i chladem.

Buďte vždy připraveni

Při jízdě pak myslete na to, že lepší jet plynule a rovnoměrnou rychlostí. Pro lyžaře vozík představuje jistou zátěž, kterou pocítíte zejména do kopce. Proto je vhodné vybírat trasy s co nejmenším převýšením, byť sportovní lyžař zvládne i kopcovitý terén. A s rozumem plánujte také délku výletu. „Optimální je délka do patnácti kilometrů. Dobře uděláte, když si ověříte, že jsou po cestě horské chaty, kde se dítě může ohřát, najíst, kde ho můžete přebalit,“ doporučuje Kateřina Princová a dodává i osobní tip na skvělý výlet na běžkách s vozíkem:

„Ideální trasy nabízejí Jizerské hory. Startovat můžete z osady Jizerka nebo od Šámalovy chaty, kde nemusíte překonávat žádné větší kopce. Krásné a nenáročné trasy nabízí ale také Šumava, vyrazit se zde dá z parkoviště na Modravě.“

A nezapomeňte ani na správné načasování výletu – ideálně na dobu spánku dítěte. Příjemně je uspí pobyt na čerstvém vzduchu i pohupování vozíku.

Hračky s sebou!

Velká výhoda vozíku spočívá v jeho velikosti, neboť se vám sem vejde, vše co budete potřebovat: občerstvení na cestu, náhradní oblečení, plenky a především oblíbené hračky. „Skvěle se nám osvědčila sada kyblíčků a formiček na pískoviště. Dítě si s nimi během zastávek výborně vyhraje ve sněhu,“ prozrazuje Kateřina Princová.

Vypůjčení vozíku je možné

Vozík nemusíte hned nutně kupovat, jednorázově si jej můžete půjčit a vyzkoušet. Jednou z půjčoven, která vozíky včetně lyžařských setů nabízí, je www.pujcovna-lyzi.cz. Pokud se po vyzkoušení rozhodnete vozík zakoupit, odečtou vám v této půjčovně cenu půjčovného z jeho pořizovací ceny. Půjčit se dají i samotné lyžařské sety k vozíkům.

Nejprodávanější vozíky na českém trhu

K nejprodávanějším vozíkům na českém trhu patří Chariot Cougar 1 a Croozer Kid for 1.

– Zpracováním i užitnými vlastnostmi vyniká Chariot Cougar 1, který váží pouhých 10,2 kg, nabízí nastavitelné odpružení a stojí 15 990 Kč. Lyžařský set k němu lze dokoupit za 6 990 Kč.

– Pro méně časté výlety se pro svou příznivou cenu 9 990 Kč hodí vozík Croozer Kid for 1, ale počítejte s tím, že se s ním více zapotíte – vozík váží 13,9 kg. Lyžařský set dokoupíte za 4 690 Kč.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*