Půjčovat lyže se vyplatí, a to nejen po finanční stránce. Nemáte-li doma prostor na to, abyste mohli uskladnit lyže všech členů rodiny, můžete si je vypůjčit. Další výhodou je, že pokud vašim dětem poporoste noha, není nutné hned kupovat nové vybavení.V poslední době rovněž vzniká trend, kdy si vášniví lyžaři půjčují lyže z nejnovější kolekce. Nejdřív tak mohou otestovat, zda jim lyže opravdu dobře sedí, a pak nastává rozhodnutí, zda si tento model koupit či ne.  

půjčovna lyží, Malý dobrodruh
Na hory jedině s půjčenými lyžemi. Foto: www.skiservis.cz.

Ze statistik lyžařských půjčoven vyplývá, že stále více tuzemských lyžařů dává přednost půjčení lyží před jejich koupí. Tento trend lze již delší dobu pozorovat v zahraničí a nyní se prosazuje i na českém trhu. Zároveň začínají zákazníci půjčoven lyží stále více vyžadovat nové lyže z kolekcí pro aktuální sezónu, a to včetně top modelů. Na rozdíl od zahraničí je u nás rovněž trendem půjčovat si lyže ve velkých městech, kde to vyjde výrazně levněji, než přímo v horských střediscích.

Češi upřednostňují půjčovny lyží

„Počty námi půjčených lyží za sezonu v posledních letech narůstají. Někteří lidé si lyže raději půjčí proto, že na hory nejezdí tak často, jiní zase uvítají možnost vyzkoušet pokaždé jiný model lyží. Souvisí to také s tím, že kvalitní půjčovny již dnes nabízejí nejnovější modely lyží předních značek pro aktuální sezónu, a to včetně top modelů. Půjčení lyží tak již nemusí znamenat, že budete jezdit na starých a hodně používaných lyžích, jak tomu bylo dříve,“ říká Karel Studnička z půjčovny lyží pražského Ski a Bike Centra Radotín.

Kvalitní půjčovny dnes nabízejí k půjčení průřez aktuálními kolekcemi značek, takže si každý lyžař může vyzkoušet, jaké lyže jsou právě na trhu, co umějí, a jaký model je pro něj nejvhodnější. To pak usnadňuje rozhodování při koupi lyží.

Široký výběr k otestování

Trend půjčování lyží v půjčovnách ve velkých městech souvisí jednak s výrazně nižší cenou a dále také s tím, že lyžaři mají již před odjezdem na hory lyže zajištěné a nemusejí se bát, že na horách už budou lyže vypůjčovány. To se může snadno stát zejména v exponovaných termínech, jako jsou například nadcházející jarní prázdniny.

„Víme o tom, že si stále více lidí půjčuje lyže již ve městě a nikoliv až v horském středisku. Proto o prázdninách očekáváme velký zájem patrný už z rezervací a jsme připraveni ho uspokojit,“ ujišťuje Zuzana Pincová ze serveru pujcovna-lyzi.cz.

Půjčovna lyží Ski a Bike Centra Radotín má pro své zákazníky i na nadcházející prázdniny dostatečný počet aktuálních modelů lyží špičkových značek Völkl, Elan, Rossignol a K2 od rekreačních po závodní top modely. Raritou pro lyžařské nadšence pak jsou unikátní české designové lyže s názvem „na hory“, nebo závodní topmodely běžeckých lyží, které se normálně nepůjčují.

Půjčování lyží nejen příležitostnými lyžaři, ale i zanícenými vyznavači sjezdového lyžování je celosvětovým trendem, který se už několik sezón prosazuje také v Česku. Proč tomu tak je?

Proč jít do půjčovny lyží?

„V první řadě jde v případě půjčení o nižší počáteční investici do vybavení. Další výhodou je, že se lyžař nemusí o vybavení starat. Lyže dostane v půjčovně vždy oservisované a s vázáním seřízeným na jeho aktuální hmotnost,“ říká Karel Studnička ze Ski a Bike Centra Radotín. Velkým plusem je také možnost půjčit si vždy lyže, které budou dokonale vyhovovat aktuálním podmínkám a prostředí, kde bude lyžař jezdit. Na víkend v českých horách si půjčí točivé a hravé lyže s malým rádiusem pro krátké oblouky. Na týdenní dovolenou na nekonečných alpských pistách zvolí obřačky pro rychlou jízdu v dlouhých obloucích. Napadne-li prašan, požádá v půjčovně o široké prašanovky.

Mnozí lyžaři oceňují také fakt, že při využívání služeb lyžařských půjčoven jim náčiní zbytečně nezabírá doma místo. Po lyžování je jednoduše vrátí do půjčovny a nemusejí lyže opírat v rohu obýváku, nebo je pokaždé pracně ukládat na půdu či do sklepa.

„V dnešní době, kdy kvalitní půjčovny a testcentra již nenabízejí jen základní rekreační modely, ale obvykle průřez celou kolekcí několika značek včetně topmodelů, je půjčování také dobrým způsobem, jak prověřit různé modely lyží a vyzkoušet, co lyžaři vyhovuje nejvíce“ podotýká Lukáš Princ ze specializovaného lyžařského severu www.skiservis.cz.

Mnoho lyžařů se uchyluje k řešení, v jehož rámci si koupí lyžařské boty, které musí výborně sedět na noze, a půjčují si pouze lyže.

Vybírejte kvalitní materiál

Prvním předpokladem spokojenosti s půjčením lyží je výběr kvalitní půjčovny. Proto si nejprve všimněte, jaká je kvalita a stáří materiálu v půjčovně. „Kvalitní půjčovny své náčiní pravidelně obměňují a po každém použití servisují. Na dotaz by vám měli být schopni říci, kolikrát již lyže byly půjčeny, na jak dlouho a podobně,“ doporučuje Karel Studnička.

Dost toho dokážete odhadnout sami, a to i v případě, že se o lyže blíže nezajímáte. Podle designu lyží lze poznat, jak je model přibližně starý. Pokud je lyže na první pohled z kategorie „retro“ a má za sebou deset let provozu, půjčovně se radši vyhněte obloukem.

Dobře si prohlédněte si skluznici, zda není vyschlá a šedivá, jestli na ní nejsou rýhy, škrábance a zkontrolujte také hrany – zda nejsou už úplně sjeté, tupé apod.

Jak již bylo naznačeno, vodítkem může být i celková nabídka půjčovny. Zajímejte se, kolik modelů či kategorií lyží má půjčovna k dispozici, zda jsou mezi nimi i topmodely a jestli pocházejí z aktuální kolekce výrobce pro danou sezonu.

Jak se lyže půjčují?

Děti na běžkách, Malý dobrodruh
Umí už vaše děti lyžovat? Naučte je to tuto zimu. Foto: www.skibi.cz

Druhým problémem je správná volba služby, kterou chcete v půjčovně využít. Většina kvalitních půjčoven dnes nabízí kromě klasického také celosezónní půjčení, kdy si náčiní vyzvednete již na podzim a vrátíte ho až v na jaře. Celosezónní půjčení se často využívá u dětského lyžařského vybavení.

Při rozhodování velmi dobře zvažte, kolikrát za sezónu a na jak dlouho se na lyže dostanete, a zda se vám tedy vyplatí náčiní půjčit na celou zimu, nebo si je raději půjčíte vždy před každým lyžováním znovu.

„Výhodou celosezónního půjčení je cena (v případě, že prolyžujete alespoň deset a více dní ze sezóny) a pohodlí – nemusíte před a po každém lyžování znovu do půjčovny. Navíc máte vybavení k dispozici celou sezónu a můžete tak na lyže vyrazit kdykoliv i neplánovaně, třeba když zrovna napadne sníh. Také se vyhnete tomu, že všechny lyže budou rozpůjčované a na vás se už nedostane. Což se může snadno stát zejména v exponovaných termínech jarních prázdnin,“ varuje Lukáš Princ.

U dětského vybavení je benefitem také to, že se nemusíte bát, že dítě ze zakoupeného vybavení v průběhu sezóny vyroste. Kvalitní půjčovny totiž v rámci celosezónního půjčení nabízejí možnost jedné bezplatné výměny lyží i bot za větší.

Nevýhodou celosezónního je naopak nutnost celou sezónu vybavení doma skladovat.

Kde se vyplatí si lyže půjčit?

Dobře si také rozmyslete, zda pro půjčení využijete půjčovnu ve městě, tedy v místě vašeho bydliště, nebo půjčovnu na horách, kam jedete lyžovat.

„V městské půjčovně můžete počítat s o něco nižší cenou půjčení, navíc budete mít už před odjezdem na hory jistotu, že máte zajištěné vybavení a po příjezdu vás nečeká nepříjemné překvapení. Plusem může být rovněž skutečnost, že chodíte stále do stejné půjčovny, kterou už znáte a víte, že se na ni můžete spolehnout,“ dodává Lukáš Princ.

Výhodou půjčení vybavení přímo na horách je zejména to, že s sebou nemusíte nic vézt a vše si půjčíte až na místě. Rozhodně je však vhodné si vybavení předem rezervovat, a to hlavně v již zmíněných exponovaných termínech, jakými jsou vánoční či jarní prázdniny.

Prosíme o laskavé uvedení zdroje informací Ski a Bike Centrum Radotín.

Co možná nevíte:

Ski a Bike Centrum Radotín je specializovaná prodejna pro lyžování a cyklistiku, založená v roce 1988. Nabízí prémiové značky sportovního vybavení a oblečení. Provozuje také špičkový lyžařský a cyklistický servis, test centrum a půjčovnu lyžařského náčiní.

Více informací naleznete na stránkách www.skiservis.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*