Užijte si ty nejlepší evropské metropole ze sedla svého kola. Stačí si zabalit pár drobností a můžete se vydat na cestu. S kolem si nemusíte dělat starosti s dopravou. Na důležitá místa se dopravíte sami, a pokud se budete potřebovat přemístit do vzdálenějších míst, pak můžete využít autobusy Eurolines, které vás do blízkosti vyhlášených evropských cyklostezek převezou i s kolem.

Cyklistika, Malý dobrodruh
Projeďte Evropu na kole. Foto: German National Tourist Board

„Trendem je letos nakupování jednosměrných jízdenek, kdy cyklisté jedou jednu cestu autobusem, druhou na kole. Kolo se přepravuje na některých linkách jako druhé zavazadlo zdarma, na spoji Praha – Drážďany – Berlín – Kodaň pak nově na speciálních závěsech za poplatek. I s bicyklem se tak můžete nechat pohodlně dopravit do vybraných přímých destinací, jejichž nabídka je toto léto skutečně široká,“ říká Pavla Lauermannová z Eurolines.

Cestu s kolem si musíte předem rezervovat na infolince. V případě, že kolo přepravujete jako druhé zavazadlo, je nutné ho uložit do textilního obalu s maximálními povolenými rozměry délka 140 cm, hloubka 35 cm a výška 80 cm. Do každého autobusu na vybraných linkách je možné vzít dvě kola jako druhé zavazadlo zdarma, u autobusů vybavených nosiči lze přepravit za poplatek kola čtyři. Při přepravě více cyklistů řeší dopravce požadavky individuálně.

A kam se tedy po Evropě vydat? Co třeba do Německa nebo do Francie? Cyklostezky tady lemuje krásná příroda a vy projíždíte historickými městečky i divokými metropolemi. Vzhůru do pedálů!

Berlín: Po stopách Berlínské zdi

Co byste řekli na tajemný výlet po stopách historie Berlínské zdi? Na cyklostezce Berlin Wall Trail a jejích 160 km i dnes pocítíte stopy napětí studené války. Pojedete po trase hraniční hlídky, centrem německé metropole, kolem památek jako je Braniborská brána, Potsdamer Platz, Checkpoint Charlie a East Side Gallery. Pak následují klidnější malebné úseky, kdy se stezka stáčí mimo město, a vy míjíte zbytky poslední strážní věže. Kombinace přírody a dramatické historie vám poodhalí to nejlepší z obou světů. Autobusy Eurolines vás do Berlína zavezou již od 600 Kč (jednosměrná jízdenka, Promo tarif), jsou vybaveny speciálními závěsy pro snazší přepravu kol, díky nimž se pak nemusí balit a skládat (přeprava kola na nosiči za poplatek), eurolines.cz.

Berlín: Podělte se o trasu s bruslaři

Unikátní bruslařská stezka Flaming Skate & Bike Route leží 60 km jižně od Berlína a mnozí jí právem považují za nejlepší v Evropě. Populární je mezi bruslaři i cyklisty. Areál je rozdělen do 8 propojených okruhů – od nejkratší dráhy pro začátečníky v délce 11 km – až po nejdelší 92 km úsek vedoucí rovinou Dolního Flämingu – Brandenburska. Stezky lemují odpočívadla, obchody, hotely, restaurace a mezi oblíbené aktivity zde v létě patří svlažení se v přírodních koupalištích a bazénech. Autobusy Eurolines vás do Berlína zavezou již od 600 Kč (jednosměrná jízdenka, Promo tarif), jsou vybaveny speciálními závěsy na kola, díky nimž se pak nemusí balit a skládat (přeprava kola na nosiči za poplatek), eurolines.cz.

Dortmund: Zhodnoťte industriální památky

Cyklostezka Emscher Cycle Route potěší všechny milovníky industriálních památek. Projedete srdcem Porúří, které bylo centrem těžkého průmyslu. Neustále vás budou provázet pohledy na průmyslové podniky a vodárny, které se střídají se zajímavými říčními scenériemi. Cestu začnete v Holzwickede a po 106 km dojedete do Dinslakenu, kde se řeka Emscher vlévá do mohutného Rýnu. Cestou se zastavte v Dortmundu s jezerem Phoenix, které bylo uměle vytvořeno na místě dřívější ocelárny. Dnes tu stojí kouzelný přístav. Nezapomeňte navštívit Hoesch muzeum s expozicí Ocelárna – 3D. U městečka Bottrop doporučujeme trochu odpočinku v některém ze dvou zábavních parků. Zábava je totiž i v sedle kola na prvním místě. Autobusy Eurolines vás do Dortmundu i s kolem přepraví již od 900 Kč (jednosměrná jízdenka, Promo tarif), eurolines.cz.

Paříží: K Eiffelově věži na kole

Podívejte se na Paříž očima Pařížana! Je jedno, jestli je to vaše první či pátá návštěva francouzské metropole, každopádně cykloprojížďka s průvodcem je ideální způsob jak se aktivně přemisťovat mezi jednotlivými památkami. Za cca 4,5 hodiny projedete kolem Eiffelovy věže, Louvru, hrobu Napoleona, Invalidovny, Vítězného oblouku, Muzea Rodina, Náměstí Svornosti, po mostě Alexandra III., po Champs-Elysées, kolem Tulerijských zahrad a uvidíte spoustu dalších zajímavých míst. Autobusy Eurolines vás do Paříže i s kolem přepraví již od 900 Kč (jednosměrná jízdenka, Promo tarif), eurolines.cz.

Na skok do Versailles

Objevte tajná zákoutí rozsáhlých zahrad se všemi pamětihodnostmi včetně Malého i Velkého Trianonu a Velkého kanálu. Start i cíl je v centru Paříže, trasu ujedete za cca 9 hodin. Zastavíte se na trhu v centru, prohlédnete si zahrady a lesy, které jsou protkány sítí stezek i širokých cest. Piknik si dopřejete u Velkého kanálu, kde pořádal hostiny Ludvík XIV., XV. i XVI., pak nahlédnete do skvostných interiérů a pak už zpět do Paříže. Autobusy Eurolines vás do Paříže i s kolem přepraví již od 900 Kč (jednosměrná jízdenka, Promo tarif), eurolines.cz.

Zdolejte cyklotrasu Paříž – Londýn

Tato jedinečná cyklotrasa byla otevřena v roce 2012, měří 400 km a vede přes Normandii. Zhruba 300 km vede po francouzském území až do Dieppe, z toho dvě třetiny po silnicích „départementales“ a zbývající po cyklostezkách. Zajímavostí je to, že prioritou Britů je spíše styl „off road“, Francouzi se zase potrpí na „de luxe“.  Během jízdy se ale všem odkryjí nádherná místa, v regionu Ile-de-France vede trasa přes lesy či po březích řeky Oise. V Dieppe se nalodíte na trajekt a necháte se převézt do britského přístavu Newhaven, odkud zbývá 100 km do Londýna. Nezapomeňte na změnu jízdních pruhů a zařaďte se vlevo! Autobusy Eurolines vás do Paříže i s kolem přepraví již od 900 Kč (jednosměrná jízdenka, Promo tarif), eurolines.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*