Malebná vesnička s názvem Kryštofovo údolí je ideálním místem, kam vyrazit s dětmi na výlet. I když rodilých zde mnoho nežije, turistů zde najdete hned několik. Přitahuje je svatomartinská husa, která se podává v penzionu U Uhlířů, orloj či železnice, která patří k národním technickým památkám.

Kryštofovo údolí, Malý dobrodruh
Když vyrazíte na dovolenou s dětmi do Kryštofova údolí, jistě vás zaujmou roubené chaloupky. Foto: www.praha-levne.cz

Pokud do Kryštofova údolí zavítáte, objednejte se předem v penzionu U Uhlířů, kde vám upečou voňavou svatomartinskou husu. Tento zlatý bod jídelního lístku  je pýchou pana majitele, který sám a s láskou pečeni pro hosty porcuje.

Za uhlířem Christophorusem

Vesnička Kryštofovo údolí se nenápadně tulí u řeky Nisy. Je dobře schovaná mezi kopci, takže v ní za neklidných dob nacházeli útočiště uprchlíci před válkami, ať už husitskými, nebo třicetiletou. První z nich byl podle pověsti uhlíř jménem Christophorus, který dal obci jméno.

Tolik praví pověst, jejíž jádro skrývá trochu pravdy. Původně zde, na území pánů z Dubé, bydleli hlavně uhlíři a horníci, nedaleko se totiž těžila železná ruda. V zapadlém údolí se na chléb vydělávalo těžce, mělo však velkou výhodu: díky nenápadné poloze bylo ušetřeno válečných běsnění.

Jinak ale místním obyvatelům zdejší bydlení nikdo nezáviděl. „V tomto hornatém, studeném a drsném údolí zima končí velmi pomalu na pozdním jaře a začíná znovu už brzy na podzim. Je to nepříjemné a divoké místo a spíše se oškliví, než aby vybízelo k bydlení,“ napsal před 300 lety kronikář. To už ovšem dávno neplatí. Ba přímo naopak, vesnice s půvabnými, zachovalými roubenými chalupami je na trhu realit velmi žádanou lokalitou.

Železnice jako technická památka

Prvním pozitivním krokem bylo vystavění okresní silnice v polovině 19. století. V roce 1900 pak přibyla železnice. Trať z Liberce do České Lípy přemosťuje údolí unikátním viaduktem se 14 oblouky. Celkem 194 metrů dlouhý most má výšku 30 m a je národní technickou památkou.

Orloj v Kryštofovském údolí

Po druhé světové válce byla většina stálých obyvatel z Kryštofova Údolí odsunuta a místo se stalo poklidnou rekreační oblastí. Klidné vody zčeřil pan Martin Chaloupka, provozovatel muzea betlémů. Jako by to nestačilo, usmyslel si na přelomu tisíciletí přebudovat chátrající bývalou trafostanici na první vesnický orloj v ČR. A přes pochyby většiny sousedů a úředníků dotáhl krásně bláznivý nápad do konce. V sobotu 1. prosince 2007 se apoštolové na orloji poprvé vydali na svou pouť.

Údolský orloj tvoří 22 figur, většina z nich je pohyblivých. Ponocný duje do trubky, pes obíhá okolo něj, krávy, slepice a husy se krmí a nad tím vším důstojně kyne dvanáct apoštolů. Plastiky po straně pak představují sv. Barboru, patronku horníků, a sv. Kryštofa, patrona obce.

Pár rad…

Poslední víkend v červenci, na sv. Kryštofa, pořádá obec pouť. Nebude na ní chybět tržiště s ukázkami řemesel: sklářství, krajkářství, pernikářství, kovářství, košikářství, keramiky či drátenictví. Můžete se projet na koních, zkusit štěstí na středověké střelnici, ochutnat medovinu, klobásky či nakládané sýry. Pobaví vás folklorní soubor Jizera či Sváťovo divadlo. Pouť zakončí  ohňostroj.

Na faře vedle kostela nabízí původní keramiku místní lidový umělec – sice trochu nerudný, ale moc šikovný.

O Vánocích umocňuje slavnostní atmosféru obce dřevěný betlém Josefa Jíry v životní velikosti.

Více informací na www.praha-levne.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*