Lyon, Malý dobrodruh
Muzea a sladkosti tvoří opravdu hříšnou kombinaci. Foto: Atout France / Franck Charel

Lyon není jenom rodištěm Antoine de Saint-Exupéryho a André-Maria Ampèra, ale je také místem, kde si můžete francouzskou atmosféru užít do sytosti, a to doslova. Kombinace muzeí a sladkostí je prostě neodolatelná, tak si nejdříve zajděte na prohlídku 4 nejlepších muzeí a výlet zakončete ve 3 hříšně dobrých cukrárnách.

4 muzea pro fajnšmekry

Muzeum bratří Lumièrů

Rádi doma v křesle odpočíváte a sledujete filmy? Pak určitě znáte bratry Lumièrovi. Právě August a Louis stáli za vznikem kinematografie. Chcete-li se vrátit v čase a zkoumat, jak vznikal film, pak navštivte domov otce těchto dvou vynálezců. V této čtyřpatrové vile lyonského majitele továrny na výrobu fotografických desek a papírů je umístěno muzeum, kde můžete sledovat, jak se kinematografie, která započala svou existenci prvním veřejným promítáním roku 1895, vyvíjela.

Muzeum Telecomu

Haló, haló! Ano, tak tyto výkřiky uslyšíte, když se vydáte do Muzea Telecomu, ve kterém je vysvětlená celá historie telekomunikace prostřednictvím zajímavých exponátů. Pro opravdu zvídavé jsou k dispozici i workshopy, díky kterým si budete vážit každého telefonního spojení.

Historické muzeum tkanin

Víte, jak chodila odívaná francouzská elita v 18. století? Pokud chcete podniknout cestu do minulosti, pak jste na správném místě. Historické muzeum tkanin dokonce vlastní oděvy jedné ze zimních kolekcí Marie Antoinetty, kterou všichni znají jako rozmařilou dceru Marie Terezie. A pozor, muzeum ukrývá i jiné skvosty, které mu budete závidět. Mezi ně patří i hedvábné záclony.

Domov loutek v Musée des marionnettes du monde

Místo, kde žijí loutky, by chtělo poznat nejedno dítě. Stačí, když zamíříte v Lyonu do Musée des marionnettes du monde, kde je k vidění přes 2000 loutek a nechybí ani maňásek Guignol, kterého zná každé francouzské dítě. Tento lyonský nebojsa letos oslaví už 206. narozeniny. Kolekce loutek doplněná o audiovizuální projekce je rozdělena do 9 místností, tak se nechte vaší fantazií unášet zpět do dětských let a vydejte se do pohádky, kde hlavní roli hrají loutky.

3 čokoládovny pro znalce

Chocolatier Voisin

Jak chutná opravdová čokoláda můžete zjistit, pokud navštívíte cukrárnu Chocolatier Voisin, která se na lyonském trhu drží na špičce už od roku 1897. Zakladatel Léon Voisin dbal na to, aby byly suroviny k přípravě čokolády prvotřídní kvality, a v této tradici pokračuje i jeho rodina. Za ochutnávku stojí Le Coussin de Lyon, což je zelený marcipán plněný čokoládou. Opravdová pochoutka!

Palomas

Palomas je domovem všech závislých na čokoládě a cukrovinkách. Zdejší cukráři jsou opravdovými mistry svého oboru, o tom svědčí i fakt, že se na trhu objevují již od roku 1917 a lidé je znají nejenom v Lyonu, ale v celé Francii. Produkty těchto výrobců čokolády a sladkostí jsou dokonce opatřeny ochrannou známkou, kdyby se náhodou někdo rozhodl, že by jim jejich tajnou recepturu chtěl ukrást.  Místní lidé doporučují vyzkoušet různobarevné mandle v cukru se 70 % čokoládou.

Violette et Berlingot

Místo, ze kterého budete stěží přemlouvat děti k odchodu, nese název Violette et Berlingot. Vám samotným se nebude chtít odejít, a to obzvlášť, když uvidíte širokou nabídku těch nejlepších dobrot. Ochutnat byste měli Les Quenelles lyonnaises. Říkáte si, co to asi je? Jedná se o určitý druh pralinek pokrytých bílou čokoládou s náplní z mandlí a lískových oříšků. Tato sladkost pohladí vaše chuťové pohárky. Po návštěvě Lyonu si raději zavolejte svému trenérovi a objednejte si extra hodiny v posilovně. Tyto sladkosti však za tu námahu určitě stojí.

A pozor, nyní do Lyonu (a dalších téměř 50 evropských metropolí) můžete vzít partnera či kamarádku zdarma! Autobusový dopravce Eurolines má pro cesty do 11. prosince 2014 akci 1+1, kdy jedete dva, ale platí jen jeden!

„Češi poslední roky čím dál častěji využívají na podzim prodloužených víkendů a státních svátků, k cestám po Evropě. Jezdí za památkami, výhodnými nákupy, na kulturní události i za sladkostmi vyhlášených cukráren,“ říká Pavla Lauermannová zastupující autobusového dopravce Eurolines. Ten vás v rámci akce 1+1 sveze do téměř 50 evropských metropolí dva za cenu jednoho (zpáteční jízdenka do Lyonu vás vyjde pro dva na 3600 Kč). Více na www.eurolines.cz. Mimořádná nabídka akčních cen 1+1 platí pro 2 obousměrné jízdenky na shodné termíny cest od 1. 10. do 11. 12. 2014 s tím, že první cesta musí začínat z ČR.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*