V rámci Národní soutěže vín, nejvyšší soutěže vín v České republice, vyhodnotila odborná porota jako nejlepší víno Mikulovské vinařské podoblasti Ryzlink vlašský – Nature 2010 z Vinařství Šebesta. Nejlepším červeným vínem podoblasti se stal Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2009 společnosti Vinofol s.r.o.

Víno, Mikulov, Malý dobrodruhVítězný Ryzlink vlašský – Nature 2010 se stal kromě Šampiona také vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. Dle slov jeho výrobce je to víno, které se svým charakterem liší od ostatních vín Vinařství Šebesta i od většiny vín známých producentů.Toto víno je vyrobeno technologií zakvášení kvasinkou s původem ve vinici, ze které pochází i hrozny. Podstata tohoto vína je v  přirozenosti jeho chuti a patrné mineralitě,“ popisuje svého Šampiona vítěz Martin Šebesta.

Jako nejlepší červené víno porota vyhodnotila Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2009 společnostiVinofol s.r.o., nejlepším růžovým vínem se stalo Zweigeltrebe, pozdní sběr 2010 vinařky Terezy Kasparové, nejlepší bílé polosladké víno – Tramín červený, výběr z bobulí 2008 z Vinařství Galant a nejlepší sladké víno – Ryzlink rýnský, výběr z cibéb 2007 vinařství SONBERK a.s. Z šumivých vín a sektů porotu nejvíce zaujal Louis Girardot brut, jakostní šumivé víno s.o. 2008 firmy BOHEMIA SEKT, a.s., která zároveň získala cenu za nejlepší kolekci vín přihlášených do soutěže.

Ochutnat může i veřejnost…

Přihlášená vína bude mít možnost ochutnat i široká veřejnost, a to během veřejné výstavy Národní soutěže vín – Mikulovské vinařské podoblasti, která proběhne 9. a 10. září v Hotelu Galant v Mikulově během známého Pálavského vinobraní. Z přiloženého katalogu návštěvníci výstavy zjistí, jak ochutnávané víno hodnotila odborná komise, a budou tak moci porovnávat vlastní dojmy s názory odborníků. 10. září se koná v rámci Slováckých slavností vína a otevření památek v Uherském Hradišti také výstava Národní soutěže vín – Slovácké vinařské podoblasti.

Národní soutěž vín se stává stále reprezentativnějším měřením sil moravských a českých vinařů. Soutěž proběhla ve Velkopavlovické a Mikulovské vinařské podoblasti a ve vinařské oblasti Čechy. Dosud bylo ohodnoceno úctyhodných 829 vzorků vín, ke kterým se ještě po hodnocení přidají vína Slovácké a Znojemské vinařské podoblasti. Národní soutěž vín je tak největší a díky vysoce odborné záštitě také nejprestižnější soutěží vín v České republice. Soutěž pořádá za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra Svaz vinařů ČR ve spolupráci s vinařskými sdruženími v jednotlivých podoblastech.

 

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

  • Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink vlašský – Nature 2010, Vinařství ŠebestaKategorie B – bílá polosladká
  • Vítěz kategorie: Tramín červený, výběr z bobulí 2008, Vinařství Galant

Kategorie C – sladká vína

  • Vítěz kategorie: Ryzlink rýnský, výběr z cibéb 2007, SONBERK a.s.

Kategorie D – růžová vína

  • Vítěz kategorie: Zweigeltrebe, pozdní sběr 2010, Terezy Kasparové

Kategorie E – červená vína

  • Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2009, Vinofol s.r.o.Kategorie F – sekty s.o.
  • Vítěz kategorie: Louis Girardot brut, jakostní šumivé víno s.o. 2008 firmy BOHEMIA SEKT, a.s.
    Nejlepší kolekce:
  • BOHEMIA SEKT, a.s.

Více o vínech na www.narodnisoutezvin.cz a www.vinazmoravy.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*