Valtice
Letecký pohled na Valtice. Foto: CzechTourism

Nejlepší moravské víno roku 2012? Ryzlink vlašský 2009, Vinné sklepy Valtice.
Experti vyhlásili absolutního Šampiona Salonu vín – Národní soutěže vín 2012, nejvyšší soutěže vín v České republice. Šampionem se stal pro rok 2012 Ryzlink vlašský 2009, výběr z hroznů, vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Kraví hora od akciové společnosti Vinné sklepy Valtice.

Šampion Salonu vín – Národní soutěže vín 2012 postoupil z nominačního kola Národní soutěže vín – vinařské podoblasti mikulovské do prvního kola a dále do finálového kola Salonu vín – Národní soutěže vín 2012, které proběhlo dnes, 10. ledna 2012, v Mikulově.

Porota jej v konkurenci dvou set finalistů soutěže vyhodnotila jako absolutně nejlepší víno v České republice pro rok 2012. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie bílých vín se zbytkovým cukrem do 12 g/l.

Vinné sklepy Valtice zabodovaly

Ryzlink vlašský 2009 Vinné sklepy Valtice, Salón vín
Ryzlink vlašský, šampion pro rok 2012

„Jedná se o minerální, velmi vyvážené víno s krásnou strukturou a dlouhou dochutí, typické pro nejlepší vlašské ryzlinky z vápencových půd okolí Pálavy. Jsme velmi rádi, že jsme ve velmi silné konkurenci naší nejprestižnější soutěže tento titul získali,“ řekl, mgr. ing. Marek Šťastný, generální ředitel Vinných sklepů Valtice, a.s. „Vína ve výběru šampiona byla velmi vyrovnaná. Chtěl bych ocenit velmi vysokou úroveň nejen bílých, ale i červených vín,“ dodal předseda hodnocení doc. ing. Josef Balík, PhD.

V prvním kole Národní soutěže vín bylo na základě nominací z podoblastních předkol hodnoceno 464 vín od 85 vinařských firem, z nichž postoupilo 200 do 2. kola. Kromě titulů Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a medailí byla vybrána podle jednotlivých vinařských oblastí a podoblastí České republiky také stovka moravských a českých vín pro rok 2012, oceněných titulem „Salon vín České republiky“.

Tradice a význam soutěže

Salon vín – Národní soutěž vín ČR je nejvyšší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s., a jako jediná soutěž vín u nás má oficiální garanci profesní svazové organizace – Svazu vinařů ČR. Ročník 2012 bude již 12. ročníkem, takže Salon vín – Národní soutěž vín ČR je nejen nejprestižnější, ale také jednou z nejstarších soutěží vín v ČR.

Salon vín – Národní soutěž vín – je finální soutěží celého systému Národní soutěže vín. Systém se skládá z 5 oblastních soutěží: 4 soutěže ve vinařské oblasti Morava podle jednotlivých podoblastí (znojemské, mikulovské, velkopavlovické a slovácké podoblasti) a soutěž vinařské podoblasti Čechy. Tyto soutěže nominují nejlepší vína do finální soutěže – Salonu vín – Národní soutěže vín ČR.

Vlastní hodnocení Salonu vín – Národní soutěže vín ČR 2012 je dvoukolové. V prvním kole vyberou degustátoři 200 nejlepších vín, jež postoupí do druhého, finálového kola. V něm vybere degustační komise nejlepší stovku vín pro Salon vín a dále vína s titulem „Šampion“ a „Vítězové kategorií“.

Výběr degustátorů a systém hodnocení

V komisích soutěže každý rok zasednou naši nejlepší degustátoři. „Technickou stránku hodnocení zajišťuje unikátní počítačový systém vyvinutý Národním vinařským centrem, ale zásadním faktorem pro objektivní ohodnocení přihlášených vín vždy zůstává výběr degustátorů,“ vysvětluje hlavní sommelier Národního vinařského centra ing. Marek Babisz. „Salon vín ČR má už takovou tradici, že se účast v hodnoticí komisi stala prestižní událostí i v očích našich nejlepších degustátorů. Díky tomu lze garantovat, že nejlepší moravská a česká vína hodnotí také nejlepší moravští a čeští degustátoři,“ dodává.

Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína a odběr a zapečetění vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 lahví z přihlašované partie. K hodnocení se používá stobodový systém OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno se sídlem v Paříži) podle standardu z roku 2009.

Více informací:  www.vinazmoravy.cz, www.vinazcech.cz a www.vinarskecentrum.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*