Trávit dovolenou v pětihvězdičkovém hotelu není pro všechny. Lidé stále častěji hledají levné ubytování v hostelech, kde se seznamují s novými lidmi a užívají si cestovatelské volnosti. Chystáte-li se do Norska, patrně byste měli zvážit, zda právě pro vás nebude výhodnější některý z hostelů navštívit.

Norsko, Malý dobrodruh
Pobyt v hostelu je nejen levný, ale dnes také i pohodlný. Foto: www.skandinavie.cz

Pojem „Hostelling“, neboli „společenství cestujících“, vznikl před sto lety. Jeho propagátorem byl německý učitel Richard Shirrmann. Ten přišel s  myšlenkou, jež je i dnes stále aktuální – umožnit skrze ubytování v hostelech vzájemné poznávání cestovatelů – lidí pocházejících z různých koutů světa.

Ve stejném duchu vznikla v roce 1930 nevládní, nezisková organizace Hostelling International (HI), jejíž síť Hi-hostelů dává lidem na cestách možnost, aby se neformálně setkávali a dovídali se o sobě i o místech, kde žijí, a to bez ohledu na odlišné kulturní kořeny i sociální původ.

Jaký by hostel měl být?

Mezi hlavní standardy HI-hostelů patří: čistota, komfort a kvalita ubytování za přijatelnou cenu, možnost navazovat nová přátelství a ochrana životního prostředí (důraz na třídění odpadu, šetrné zacházení s vodními zdroji atd.). Pro hostely je typická neformální a přátelská atmosféra, kterou podporují společné prostory pro přípravu jídla, pro sport i odpočinek.

Součástí této mezinárodní organizace je také Hostelling International Norsko. V současné době nabízí okolo 75 hostelů po celé zemi (norsky „vandrehjem“), které jsou už od 90. let hojně využívány i českými turisty. Například v roce 1996 byli čeští nocležníci, hlavně zásluhou skupinových zájezdů cestovních kanceláří, na 3. příčce v pořadí „ubytovaných národů“ (za Norskem a Německem).

Stále více lidí tráví dovolenou v hostelech

„Počet přenocování českých turistů v norských hostelech se podle našich údajů každým rokem zvyšuje nejméně o 5 %, a podle statistik, které máme od HI Norsko, byl například nárůst ubytování českých hostů v hostelech v roce 2012 o více než 1500 nocí vyšší než v roce 2011 (konkrétně vzrostl z 5 512 na 7 150),“ potvrzuje současný trend i Petr Burian z CK Periscope Skandinávie, největší české CK specializující se na země Severu.

Hostelling International (HI) v číslech

+ v pořadí 6. největší poskytovatel cestovního ubytování na světě.

+ zastupuje 71 členských sdružení a 6 přidružených organizací po celém světě

+ spravuje více než 3 500 hostelů

+ s téměř 4 miliony členy se řadí mezi organizace s nejvyšším podílem mládeže.

+ průměrný věk hostů ubytoven v Norsku je 32 let.

Více informací najdete na www.hihostels.no a na www.skandinavie.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*