Kouzlo přírody a krásné fjordy v Norsku už inspirovaly nejednoho básníka a romanopisce. Hlavně Lofoty jsou považovány za malý ráj. I přes drsné podmínky za polárním kruhem rozhodně stojí za návštěvu.

 

Ostrovy severního Norska
Foto: www.dreamstime.com

 

Kde najít půlnoční slunce, kouzelné fjordy a zelené louky, malebné rybářské vesničky a purpurové horské štíty, které tu krásu chrání? Norské Lofoty jsou domovem úžasných přírodních klenotů a svůj bezkonkurenční půvab a kouzlo si zachovaly po tisíce let.

K nejnavštěvovanějším ostrovům patří Austvågøy, Vestvågøy, Flakstadøy a Moskenesøy. Právě sem se sjíždějí milovníci horské turistiky a horolezectví, ale i básnici a spisovatelé, aby zde našli inspiraci a možná i trochu klidu.

Půlnoční slunce přitahuje mnoho návštěvníků, kteří touží zažít tento fenomén. Třeba v Leknes zůstává slunce nad obzorem mezi 26. květnem a 17. červencem. Návštěvníci často jezdí pozorovat tento taujplný jev na pláže na západ země. Nejoblíbenější jsou pláže Utakleiv a Eggum na ostrově Vestvågøy.

Pláž Utakleiv je navíc považována za jednu z nejromantičtějších pláží v Evropě. Kde je půlnoční slunce, tam je samozřejmě i polární noc. Ta trvá od 9. prosince do 4. ledna a teploty nejsou zrovna příznivé. Dá se tady ale pozorovat polární záře a takovému zážitku se nic nevyrovná.

Lofoty mají nádhernou krajinu, ale obdivuhodné jsou i místní rybářské vesničky, které si zachovaly svůj specifický charakter po celá staletí. Nejlepším příkladem jsou Henningsvaer a Nusfjord, které by si žádný návštěvník Lofot neměl nechat ujít. A pokud vás zajímá historie starých Vikingů, určitě navštivte Muzeum Vikingů Lofotr v Borgu na ostrově Vestvågøy.

Tags:

One Comment

  1. Stefania says:

    Chtela bych se tam podivat.
    Poradte mi ostrov. Videla jsem film, velice mne zajima krajina i lide.
    Dekuji, Stepanka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*