Tvoření baví nejen děti, ale i dospělé. Nejen, že se přesvědčí o tom, že krásné věci dokáže vyrobit skutečně každý, ale navíc je to příjemný únik od každodenních starostí. Podle odborníků jde o novodobý trend, kterému podléhá čím dál více lidí, a ti stav, kdy zaměstnají ruce a vyčistí si hlavu, nazývají formou kreativní meditace.

Aladine kreativní meditace
Lidé si při tvoření zaměstnají ruce a vyčistí si hlavu. Foto: www.aladine.cz

“Když jsme před pěti lety otevřeli kreativní dílny a e-shop s kreativním zbožím v České republice, tvořily nejvíce děti a maminky s nimi. Pak ovšem rychle nastal boom tvoření dospělých. Pro ty dnes spolu s našimi výtvarníky vyrábíme ve Francii speciální trendy razítka, z Turecka vozíme krásné barvy a sledujeme všechny trendy, které pak předáváme na našich kurzech jejich účastníkům. Kurzy jsou poslední rok vždy zaplněné a lidi baví jak tvorba na papír, tak stále více také na textil,” říká Martina Linková, která vede kreativní dílny a art shop Aladine.cz.

A co si chtějí lidé nejčastěji vyrobit? Podle odbornice vlastní tričko, které je už větším projektem, vlastně uměleckým dílem, jímž se pak jeho tvůrci rádi veřejně pochlubí. “Trendem je, že si lidé vymýšlejí hezké iniciály, trika si zdobí podpisy nebo vlastními specifickými znaky. Vnímají svou hodnotu a na začátku si často říkají, zda to vůbec zvládnou… Takhle se vlastně stávají módními návrháři a každý vytvořený kousek je pro ně velkým vítězstvím,” dodává Martina Linková.

Rády dnes vyrábějí maminky s dětmi, manažerky, ale i svalnatci z posilovny. Ti všichni si chtějí odpočinout, vyčistit si hlavu a být kreativní – což je dnes navíc velice trendy.

Aladine kreativní meditace
Rády dnes vyrábějí maminky s dětmi, manažerky, ale i svalnatci z posilovny. Foto: www.aladine.cz

“Všichni jsme dnes zaplavováni komerčními, plytkými věcmi a přitom se každý potřebuje na chvilku zastavit a říct Tohle jsem já… Tvorba trička přesně takto funguje, je to forma kreativní meditace. A právě k tomu inspirujeme lidi – pořádáme kurzy, píšeme na blog návody, přinášíme jim nové a nové kreativní pomůcky, aby se do tvoření, a tím pádem i sami do sebe, mohli v klidu a co nejčastěji ponořit,” upozorňuje odbornice.

V každém z nás je trochu sprejera!

Podle Martiny Linkové je v každém z nás trochu sprejera, a to se odráží také na současném fenoménu, jímž je používání barev ve spreji. Jejich výhodou je skutečně malá spotřeba a rychlost použití, kdy máte za pár pikosekund barvou pokryté celé tričko. Když k tomu použijete šablonu, vytvoříte nádherné podklady, které byste jen těžko malovali. Dokážete s nimi udělat zajímavé efekty, které vážně nejsou těžké. Velké kouzlo barev ve spreji spočívá v tom, že se chovají jako vodovky – zapíjejí se do sebe, vytvářejí krásné přechody a vy tak můžete vytvářet nádherná trendy duhová trička.

Druhým velkým trendem posledních let je používání razítek – na papír, textil i na další podklady. Díky nim dodáte svému dílu náboj, příběh, ale třeba i vtip. U triček je tomu například tak, že celkový dojem u něj dělá právě nápis – populární jsou tak abecední razítka, šablony s nápisy, lidé čím dál raději mixují nejrůznější fonty a styly. Třešničkou na dortu pak je pomocí gelového pera vlastní rukou ještě něco dopsat, dokreslit, přidat podpis, datum, zkrátka dodat cokoliv autentického.

Na chvíli Šeherezádou

Aladine kreativní meditace
Tvoření jako z pohádky Tisíc a jedna noc – tak se jmenuje nový kreativní kurz v dílnách Aladine. Foto: www.aladine.cz

Třetím trendem je pak návrat k pohádkovému Orientu, a to zejména co se týká výrazných barev, mnohdy takových, které vůbec neznáme. “Jsou plné třpytek, ale nejsou kýčovité, jsou to pohádkové barvy, které dokážou inspirovat každého, kdo tvoří, aby se nebál pracovat s jakýmkoliv povrchem. U nás zcela nová značka Cadence pochází z Turecka, a tak je její barevnost neobvyklá a krásná – s osmi odstíny zlaté, deseti odstíny růžové, barvami, jako je Modrá obloha nad Středozemním mořem, a podobně,” přibližuje novinky Martina Linková.

Oblíbené jsou ale podle ní také holografické barvy, reliéfní pasty a o Vánocích očekává velký nástup třpytek – obávaného to dětského nástroje u všech rodičů.  “Rodiče mají z používání třpytek doma kopřivku, ale dnes už se nemají čeho bát, protože se dělají třpytky s aplikátory, díky nimž máte naprostou kontrolu nad tím, kolik čeho a kam vysypete, můžete je přidat do mokrých temper, lepidel a vytvářet tak krásné efekty,” láká Martina Linková na tvoření jako z pohádky Tisíc a jedna noc – ostatně přesně tak se jmenuje nový kreativní kurz, který v dílnách Aladine povede přední česká textilní výtvarnice Irena Slavíková.

AladinE rozvíjí kreativitu a tvořivost dětí i dospělých prostřednictvím svých workshopů i kvalitních kreativních pomůcek. Nabídku kurzů i věcí na tvoření najdete na www.aladine.cz, krásné návody na blog.aladine.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*