Oktoberfest, Malý dobrodruh
Octoberfest. Foto: Deutsche Zentrale für Tourismus e.V._ Kiedrowski, Rainer

Na gigantické slavnosti piva do Mnichova každoročně míří až 6 milionů příznivců chmelového moku, bavorské kuchyně a lidové zábavy. Letos začínají 19. září a pivo a zábava budou na Tereziánské louce v hlavní roli až do 4. října. Autobusy Eurolines vás na Oktoberfest zavezou od 900 Kč za obousměrnou Promo jízdenku.

Na Tereziánské louce v Mnichově to všechno začalo vlastně už v roce 1810, kdy se tu tady konala pompézní svatba krále Ludvíka I. a princezny Terezy ze Saska-Hildburghausenu. Od tohoto roku se zde každoročně na přelomu září a října pořádají, na počest výročí sňatku oblíbené dvojice, slavnosti pod názvem Oktoberfest. Dříve k festivalovému veselí patřily i dostihové závody, nechyběly kolotoče a další atrakce. Až o 78 let později tady ale došlo k pivní revoluci a sládci se postupem století přesunuli z malých stánků do velkých hal, kam ročně míří neuvěřitelných 6 milionů návštěvníků z celého světa. Míst v pivních stanech je omezený počet, a tak je nutno si je dopředu rezervovat, abyste si mohli patřičně vychutnat festival, kde pivo teče proudem…

Nejlepší stany pivního ráje 

Oktoberfest, Malý dobrodruh
Crossbowmen-Festhalle. Foto: Deutsche Zentrale für Tourismus e.V.__ Kiedrowski, Rainer

Stan Hackerbräu-Festhalle svou velikostí připomíná fotbalové hřiště a dokáže pojmout až 9 300 hostů, poznáte ho podle slavného modro-bílého stropu a přítomnosti mladšího osazenstva. V pivním stanu Hofbräu-Festzelt je strop zdobený tunami chmele, na které dohlíží anděl Aloisius zpívající hosana. Popíjet litry piva na tomto místě může až 10 000 návštěvníků! V Augustiner-Festhalle je servírováno pivo pocházející z nejstaršího pivovaru v Mnichově, ve kterém je chmelový mok uchováván v klasických dřevěných sudech s dřevěnou zátkou. Nejstarší pivní stan, kde to hýří bavorskou atmosférou ze všech stanů nejvíce, to je Schottenhamel-Festhalle, jehož historie sahá až do roku 1867. První soudek piva každoročně otevírá mnichovský starosta. Tradiční atmosféru má i Fischer-Vroni, který kromě vychlazeného piva nabízí pečená kuřata, preclíky i speciální ryby připravované na tyči pod názvem Steckerlfisch. Ve víně je pravda, a to ví i organizátoři ze stanu Kufflers Weinzelt. Ti se rozhodli kromě piva, servírovat i víno a sedí se tady v netradičních boxech připomínajících vinné zahrady. Krásně vyzdobený interiér s příjemnou atmosférou a skvělé pivo lákají každoročně do stanu Paulanerbräu slavné hráče fotbalového klubu FC Bayern Mnichov! Trochu adrenalinu zažijete, pokud se vydáte do Crossbowmen-Festhalle, kde pořádají mistrovství v samostřelbě. Dekorace ve stylu alpského podhůří vás uchvátí natolik, že se vám nebude chtít v noci cestovat domů. A proč taky, když v Crossbowmen-Festhalle můžete nocovat. Vejde se sem až 7 500 nocležníků!

Program Oktoberfestu 2015

– Festival bude zahájen 19. 9. 2015 v 11:00 hod. na Sonnenstraße-Schwanthalerstraße. Nad 1 000 účastníků se předvede v bavorských krojích na vozech naložených pivem. V pravé poledne bude starostou města slavnostně otevřen první sud piva.

– Kostýmová a vojenská přehlídka se uskuteční v neděli 20. 9. 2015. Na sedmikilometrové trase ulicemi Mnichova potkáte „vojenskou“ četu v historických uniformách, s pochodovou kapelou, koňmi, krávami, bohatě zdobenými valníky a lidmi v regionálních krojích.

27. 9. 2015 se můžete zúčastnit hudebního Oktoberfestu pod širým nebem a zaposlouchat se do koncertu živých kapel hrající bavorskou dechovku i modernější žánry.

– Rodinné dny se budou konat 22. a 29. 9. 2015 od 12:00 do 18:00 hod. V tuto dobu si mohou děti užívat legraci na kolotočích a v zábavních centrech za sníženou cenu.

– Zakončení Oktoberfestu proběhne 4. 10. 2015 v 12:00 hod. U sochy Bavarie budou slavnostně korunováni králové střelecké soutěže, hlavní roli zde budou hrát zbraně, salutování a dechová hudba.

Oktoberfest v číslech:

– v roce 2011 bylo spotřebováno neuvěřitelných 7,5 milionů litrů piva

– v roce 1997 se snědlo více než 450 000 kuřat

– pivo na Oktoberfestu obsahuje 4,5 – 5 % alkoholu

– první slavnosti proběhly v roce 1810

– číšník Oliver Struempfl na Oktoberfestu unesl rekordních 27 sklenic piva

– každoročně tu najde práci 12 000 lidí

– až 100 000 míst je připraveno k sezení

– hranice pro pití alkoholu v Německu je 16 let

 

Bus Eurolines, Malý dobrodruh
Pohodlné autobusy Business Class Eurolines. Foto: www.eurolines.cz

Jak se na Oktoerfest dostat: Dvakrát denně z Prahy a jednou denně z Brna míří do Mnichova pohodlné autobusy Business Class Eurolines, v nichž máte rozšířený prostor na nohy, zdarma WiFi v ČR i zahraničí, zásuvky 230 V, denní tisk, časopisy a 0,5 l lahvičky vody. Zpáteční Promo jízdenku pořídíte od 900 Kč (z Brna od 1 400 Kč)!

 

Více informací na: www.eurolines.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*