Na místě kdysi krásných měšťanských zahrad, které však postupem let chátraly a chátraly, vznikl díky Nadaci Partnerství unikátní areál pro malé i velké. Hotová oáza klidu a zeleně v samém centru Brna (vstup z Údolní ulice, u zastávky Obilní trh), jedinečná zahrada, kde se děti hravou formou učí a dospělí relaxují.

Text: Monika Urbášková

Otevřená zahrada Malý dobroruh
Otevřená zahrada, to je oáza klidu v centru Brna, která vašim dětem nahradí spoustu školního biflování. Foto: Archiv Nadace Partnerství

Otevřená zahrada je místem her i poznání, odpočinku i příjemně stráveného času s rodinou či přáteli. Nabízí dvanáct interaktivních stanovišť tematicky zaměřených na čtyři živly – Země, Voda, Vzduch a Slunce. Děti tak zábavnou formou převádějí teoretické poznatky ze školních lavic do praxe. Jak se chová vodní tok při velkých deštích? Jak zabránit povodni? Co všechno dokážou sluneční paprsky? Kolik musíte vynaložit úsilí, abyste šlapáním vytvořili energii potřebnou třeba k uvaření čaje? Co se děje v půdě? Jak správně třídit odpad? Na tyto a další otázky získáte odpovědi v Otevřené zahradě, tak přijďte…

Otevřená zahrada Malý dobrodruh
Přes léto tady pořádají tematické dny pro celou rodinu (např. Den Afriky nebo Vítání ptačího zpěvu).

Další součástí areálu je samotný pasivní dům, který celému prostoru zahrady vévodí. Jedná se o poradenské centrum a sídlo několika neziskových organizací. Konají se zde nejrůznější semináře, odborné přednášky či komentované prohlídky. Budova je názorným příkladem moderního a zeleného stavění a ukázkou využití moderních technologií šetrných k životnímu prostředí.

V Otevřené zahradě se navíc v průběhu roku konají nejrůznější akce pro veřejnost, tematické dny pro celou rodinu (např. Den Afriky nebo Vítání ptačího zpěvu) nebo výukové programy pro žáky ZŠ a SŠ. V nabídce je také možnost uspořádat netradiční narozeninovou oslavu či si pronajmout sál.

Zahrada je přístupná každý den od dubna do konce října, a to od 10 do 18 hodin.

Užitečné a stále aktualizované informace, pozvánky na akce, fotografie či zajímavosti najdete na www.otevrenazahrada.cz nebo www.facebook.com/otevrenazahrada.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*