Největší italské jezero Garda, v jehož všemi odstíny modře hrajících vodách se shlížejí štíty Dolomit je ideální místo pro aktivní dovolenou s kolem, surfařským prknem a horolezeckým lanem. Všechny tyto aktivity tu ovšem můžete podnikat také dětmi.

 

Lago-di-garda
Výlety na kole kolem jezera Garda s přehledem zvládnou i nejmenší Foto: North Lake Garda Trentino Italy, Ronny Kiaulehn

1. Na kolo i s batoletem

Na severním břehu jezera v oblasti Garda Trentino je více než 1 000 km tras. Některé jsou náročné, ne každý vyšlápne do 2 000 metrů nad mořem, ale je tu také dost pohodlných cyklostezek perfektně padnoucích rodinám s dětmi. Nádherná, se stálým výhledem na jezero je například cyklostezka z městečka Torboli do Riva del Garda. Je testovaná i na kola s přívěsnými dětskými vozíky, takže projet se po ní mohou i ti, co na pedály ještě nedošlápnou. Pokud se vám s koly nechce z domova cestovat, můžete si je na mnoha místech půjčit i s přívěsným vozíkem, případně také pohodlná elektrokola. Například v půjčovně Carpentari v Torbole (http://carpentari.com). Více praktických informací o oblasti Garda a tipů na výlety s dětmi pak najdete zde www.gardatrentino.it

Lago-di-garda
Lago di Garda je vyhlášené zkušenými instruktory, díky nimž děti získaji lásku k jachtingu i dalším vodním sportům. Foto: North Lake Garda Trentino Italy, Roberto Vuilleumier

2. Na prkně s plachtou s větrem v zádech

Prakticky stále vanoucí větry – místní je mají pojmenované, nejznámější jsou Pelèr a Ora, méně často foukají Balim, Ponal a Vinessa – a mírné středozemní klima jsou to hlavní, co sem láká jachtaře, milovníky winsurfingu i kitsufingu. Děti se svoje první plavby po jezeře mohou uskutečnit pod vedením zkušených instruktorů ze Školy sportu, kterou pro nejmenší zřídila Asociace sportovních klubů Garda Trentino.

Seznámit se s vodními sporty, zdolávat ferraty (cesty v náročném terénu zajištěné vybavené jistícími fixními lany), získat základy lezení i dalších outdoorových aktivit mohou děti od 6 do 12 let také v dětském outdoorovém klubu v Campingu ZOO v Arcu (www.campingzoo.it/).

Je to však jen jeden z mnoha důvodů, proč se tu s rodinou ubytovat. Camping má ideální polohu u řeky Sarco, ne příliš daleko ani blízko od historického centra města, má vlastní bazén a různé možnosti bydlení, od vlastních stanů, pohodlných mobilhomů až po elegantní, prostorné moderně vybavené Safari stany s téměř designovou koupelnou i kuchyní.

3. Rodina na laně

Lago-di-garda
V oblasti Garda nejdete spoustu „rodinám přívětivých“ skal. Foto: North Lake Garda Trentino Italy, Giampaolo Calz

Městečko Arco je mekkou lezení. Kolmé stěny nejdete už pár minut od malebného historického centra. Vedle obtížných výstupů pro experty je ale v oblasti Garda Trentono spousta „rodině přátelských“ skal, na které se mohou bez obav o bezpečnost vydat maminky, tatínkové i děti. Jedna z nich je „rodinná stěna“ San Martino, dále zcela nová Doss Pela ve vesnici Drena nebo také areál Massi delle Traole ve vesnici Nago. Pozor ale – i na těch nejlehčích skalách dodržujte všechna bezpečnostní pravidla, ujistěte se, že vždy máte helmu, žádný krok nedělejte bez správného jištění atd. Děti jsou jako opičky – učí se od vás odzíráním dobré, ale i špatné.

4. K vodě s miminem

Lago-di-garda
Největší italské jezero připomíná spíš moře. Foto: North Lake Garda Trentino Italy, Ronny Kiaulehn

Koupání v průzračné a díky klimatu údolí, kde rostou nejsevernější olivovníky, nikoli „horsky“ ledové vodě jezeře je radost pro děti i dospělé. Vzhledem k stále vanoucím větrům, ale jezero vlnami připomíná spíš moře. Klidná hladina bývá spíš ráno a večer. Další přírodní možnost koupání nabízí idylické, jen pár kilometrů od Rivy vzdálené Lago di Tenno.

Je mnohem menší, jako drahokam ukryté mezi zelenými stráněmi, ale díky studenému pramenu, který z jeho dna vyvěrá se často mění jeho teplota. Určitě po koupání nevynechejte prohlídku zachovalého středověkého městečka Canale di Teno, které patří k nejkrásnějším památkám na středověk v Itálii. Starší děti si z návštěvy úzkých uliček s kamennými domy přilepenými ke skále a dílničkami dávných řemeslníků odnesou víc než z mnoha hodin dějepisu.

Tajný tip pro rodiny s kojenci: na pláži Sabbioni (Spiaggia dei Sabbioni) v Riva del Garda jsou zdarma k dispozici „baby domečky“, ve kterých najdete ohřívač dětských lahví, přebalovací stůl a další miminkovské nezbytnosti.

5. Adrenalin ve vodě i na suchu

Vodní radovánky s dětmi si můžete dopřávat také ve vodním parku Cavour (Parco Acquatico Cavour, www.parcocavour.it). Na ploše 120 000 m2 jsou všechny možné atrakce od obří skluzavky Ledové hory až po průchod „deštným pralesem“. Adrenalin na suchu s dětmi od 3 let vám stoupne v lanových parcích v Torbole a v Dro.

Text: Eva Hirschová

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*