S dětmi do lázní? To není vůbec špatný nápad. Piešťany nabízejí opravdové a originální atrakce.

piestany-jana-vlkova-maly-dobrodruh5

Piešťanské lázně se rozkládají na ostrově, který je spojený s přilehlým městečkem dvěma mosty. Ostrov je oázou klidu, který zdobí množství krásných staveb, obklopených sochami a fontánami. Sem se chodí na procházky i za sportovními aktivitami. Je zde otevřené termální koupaliště, u řady lázeňských domů stejně jako na březích elegantně plynoucí řeky je možné si volně nabrat vodu z léčivých pramenů.

Vedou tudy běžecké a cyklostezky, ostrov má podobu velkého anglického parku s řadou zajímavých rostlin, je tu i golfové hřiště. Pro děti je tu několik zajímavostí, jaké se jinde nenajdou.

Pohádka o pávovi

Každé termální lázně mají svoji historku o tom, jak je někdo objevil. V takových pohádkových příbězích se často vyskytují zbloudilí princové na lovu nebo různá divoká lesní zvířata. Piešťany nezůstávají s pohádkou o objevení pozadu, ale jdou na to s velikou elegancí. Vypráví se, že léčivou sílu pramenů objevil páv. Pták si poranil pařát a ten si pak v  horkém bahně uzdravil.

Emblematického ptáka mohou děti vidět při procházce na piešťanském ostrově. Ptáci se vyskytují většinou ve voliéře v lázeňském parku. Děti se mohou kochat krásou ptáka velmi zblízka. Páv tu vystupuje v roli pohádkové bytosti, nikoliv jako zvíře v zoologické zahradě. Nikdo neví, zda to je či není přímý potomek mytologického páva objevitele. Jisté je, že je to zvíře kouzelné.

Uzdravený muž

Dalším maskotem města je muž lámající berle nazývaný – Barlolamač. Socha uzdraveného pacienta je pravděpodobně nejfotografovanější místo v lázních. V roce 1895 se Ludovít Winter, otec zakladatel piešťanských lázní, rozhodl, že vyrobí propagační plakát. Zakázku dostal tehdy začínající kreslíř Arthur Heyer, který později proslul jako zručný malíř zvířat. Zadání znělo jasně:

„Namaluj mi obrázek, který bude symbolizovat uzdravení.“ Mladinký umělec si s abstraktním zadáním poradil velmi dobře. Za několik dní předložil skicu, na níž chlapec láme berli. V  první verzi ji jednoduše přelomil přes koleno. Ludovítu Winterovi se obrázek velmi líbil a dal ho okamžitě patentovat. V roce 1930 nechal lamače vyrobit z bronzu. 

Muzeum jako z minulosti

Uprostřed lázeňského parku stojí nenápadná budova, v níž je umístěno muzeum. Nenechejte se zmást názvem Balneologické muzeum, protože je tady k vidění i mnoho dalších zajímavostí. 

Muzeum není velké, ale obsahuje pozoruhodnou směs předmětů.  Jsou tu staré lékařské instrumenty, kroje, geologické vzorky a další pozoruhodnosti.  Pokud budete mít možnost, požádejte o komentovanou prohlídku. Kustodka se osobně podílela na získání některých exponátů. Dle vlastních slov tráví se svým manželem víkendy archeologickou činností. Mamutí kosti ve vitrínách mají svoje příběhy. V dnešním on-line světě působí vyprávění o hledání pokladů na čerstvě zoraných polích jako ta největší pohádka.  

Piešťany jsou městem těch nejzajímavějších příběhů. 

Více informací o Piešťanech najdete na www.rezortpiestany.sk

Text článku a foto: Jana Vlková 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*