Hledáte tip na pestrý podzimní výlet? Vyrazte v sobotu 20. října do Velkých Karlovic na Valašsku. Chystá se tu drakiáda pro děti a slavnostní otevření nové rozhledny Miloňová.

Tradiční Drakiáda se uskuteční v sobotu 20. října dopoledne u hotelu Galik. „Kdo nemá vlastního draka, může si ho před začátkem akce vyrobit ve výtvarné dílně v hotelu Galik, která bude otevřena od 9 hodin. Zároveň bude probíhat registrace draků. V 10 hodin zahájíme soutěžní létání, při němž vyhodnotíme a odměníme nejhezčího, největšího či nejvýše létajícího draka,“ uvedl vedoucí hotelu Galik Pavel Mikula. Po vyhlášení výsledků ve 12 hodin bude následovat společný odchod na blízkou rozhlednu Miloňová, která bude ve stejný den slavnostně otevřena.

Otevření rozhledny Miloňová pořádají Lesy ČR společně s obcí Velké Karlovice. Začátek je ve 13 hodin. Nová rozhledna vyrostla na vrchu Miloňová (846 m. n. m.). Dá se k ní dojít například po zeleném turistickém okruhu, který začíná v údolí Léskové u hotelu Galik. Na okruh se dá napojit také na rozcestí přímo nad hotelem Lanterna, na vrcholu sjezdovky Galik. Odsud je rozhledna vzdálena 2 km. Vede kolem ní i „dětská“ turistická trasa Hledej poklad na Galiku.

Dřevěná věž rozhledny je vysoká 24 metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 20 metrů. Rozhlednu postavily Lesy ČR podle návrhu architekta Antonína Závady, který rovněž projektoval Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm. „Velké Karlovice leží v krásné přírodě. Oblíbené hřebenové trasy sice nabízejí výhledy na okolní hory, ale rozhledna je postavena tak, aby návštěvníci viděli současně jak hřeben Vsackých Beskyd, tak Javorníků. Navíc umožňuje pohled na naši obec z ptačí perspektivy, což je pro turisty jistě zajímavé. Jsme rádi, že spolupráce s Lesy České republiky při podpoře turistiky v regionu nese své ovoce,“ uvedl starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Víkendovou návštěvu Velkých Karlovic v babím létě mohou rodiče s dětmi spojit s další zábavou, třeba koupáním v termálních bazénech Wellness Horal v blízkém hotelu Horal nebo nenáročnou túrou po Kulíškově naučné stezce okolím hotelu Horal. Je dlouhá jen 2,5 km a na 10 zastaveních přibližuje zábavnou formou zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Přímo u hotelu Galik začíná další dětská turistická trasa Hledej poklad na Galiku, která je založena na principu geocachingu. Instrukce k ní obdrží zájemci v recepci hotelu. Jen 200 metrů od Galiku je také možné se napojit na cyklostezku Bečva, kterou díky mírnému převýšení zvládnou i malí cyklisté. Přímo v Galiku je malý dětský koutek, stolní tenis, kulečník a malá sauna. Samozřejmostí je výběr dětských jídel a nekuřácké prostředí.

Příjemnou tečkou za sobotním výletem do Velkých Karlovic se může stát návštěva Karlovského muzea, kde je nyní kromě stálé expozice o životě Valachů k vidění fotografická výstava na téma Valašská krajina a také nedávno otevřená výstava Prababička v kuchyni, věnovaná vybavení kuchyní v proměnách času.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*