Před Vánocemi máte jedinečnou příležitost vydat se do vesničky Poniklá, která se pyšní poslední výrobnou ručně dělaných foukaných perličkových skleněných ozdob.

výlet s dětmi, Malý dobrodruh
Už víte, kam se o víkendu vydat? Foto: www.juklik.cz

Přesto, že se všichni snažíme vysvětlit dětem jak svět funguje a jak je zařízen, nemáme vždy úspěch. Například mají pocit, že věci vznikají na nějakých tajuplných místech asi někde v Číně, kde je vyrábějí roboti a stroje a lidé se na to jen dívají. Ještě jsou schopny pochopit lidskou práci v podobě kopání, rytí, sekání a vůbec toho, co vidí kolem sebe u nás na vsi. Pak chápou práci prodavačky, učitele, hospodského, no a to je tak asi vše. Věci vyrábějí stroje. No možná mají částečně pravdu, ale není na škodu jim ukázat, že něco vyrobit může být hromada lidské práce. Aby si třeba pak více té práce vážily.

Jak vznikají ozdůbky

Třeba taková malá ozdoba na vánoční strom. Kus skla. Ale těch procesů, které je třeba provést, než si ji my pověsíme na vánoční stromeček! No a je tady tip na pěkný výlet. V podkrkonošské obci Poniklá se nachází poslední výrobna ručně dělaných foukaných perličkových skleněných ozdob. V nenápadném domku uprostřed vesnice hned za školou si tyto ozdoby můžete nejen koupit, ale také exkurzně projít celou výrobou a na konci si pár ozdůbek sám sestavit. Milý personál vám ukáže celý proces od základní skleněné trubičky, přes vyfouknutí perlí, jejích stříbření a barvení, řezání a nakonec sestavování ozdob pomocí drátku.

Prodejna ozdob má název Třpytivá krása a je to název pravdivý. A nakonec celé exkurze si můžete sestavit vlastní ozdobu, či zakoupit set k vytvoření několika hvězd či jiných motivů. Ono je to vlastně poučné i pro dospělé. Všichni si zde uvědomí, jaký um a šikovnost je potřeba k tomuto tradičnímu řemeslu.

Hurá na hrad!

Výlet do Poniklé můžete doplnit návštěvou Muzea krkonošských řemesel v Poniklé či „dobytím“ nedalekého hradu Nístějka. A kdo je přes sport, jistě zavítá do nedaleké Rokytnice nad Jizerou či jiného horského střediska.

A jen tak osobní vychytávky:

  • parkuje se bez problémů před školou
  • třpytivá krása se nachází za školou, cesta k ní je krátká, zpestřete ji dětem hledáním sovy
  • zarezervujte si prohlídku v on-line systému – nenechte se zmást historií systému, bez rezervace se zbytečně vystavujete zmatkům přímo na místě
  • nespěchejte, počítejte se zajímavou dílničkou po exkurzi, bude vás i vaše děti bavit

Více na www.juklik.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*