Algarve je to pravé místo pro rodiny s dětmi, a to v jakékoliv roční období. Prší tady jen výjimečně(traduje se tu až 300 slunečních dní v roce), a když už tak jen chvíli. Teploty jsou i v zimě kolem 15 stupňů, a pokud tedy nevyhledáváte jen koupání, ale třeba se chcete podívat i po divoké přírodě (klidně i na kole), jste tu správně.

Text a foto: Zuzana Rybářová

Algarve pro rodiny s dětmi, Malý dobrodruh
Objevovat krásy portugalského Algarve jde i v podzimní období. Foto: Zuzana Rybářová

Na jihu Portugalska je pořád co objevovat, ať už se vydáte na romanticky drsné západní pobřeží, které ještě turisté neobjevili, anebo třeba na malinké romantické ostrůvky. Ideální je vydat se na ně lodí z poměrně velkého pulsujícího města Faro. Výletní lodě i malé lodičky vás dovezou například na ostrůvek Culatra, kde je už delší dobu zakázáno stavět, a tak se tady – ať je to klišé jaké chce – zastavil čas před stovkami let. Budete procházet po pěšinkách mezi bílými kamennými domečky a okenicemi lemovanými modrou barvou, budete obdivovat divoké květiny, můžete tady za krásným rozhledem vylézt na maják a pak si v příjemné rybářské hospůdce popovídat s jeho strážci.

Cesta zpět je pak zpravidla malým dobrodružstvím, protože vody kolem Fara tvoří laguny, které se při přílivu nějak ztratí ve vodě. Nenarazit na mělčinu je pak vždycky tak trochu umění.

Za delfíny do Zoomarine

Zdejší pláže a oceán však rozhodně taky nesmíte opomenout. Spousta krásných pláží je právě na turisticky nejnavštěvovanějším východním pobřeží. Ani tady se však rozhodně nemusíte jen povalovat na hebounkém písku, byť je zpravidla obsypán velkým množstvím mušlí, jejichž sbírání se vaše děti nikdy nenasytí.

Stejně jako návštěv všemožných vodních světů. My se podívali do unikátního projektu Zoomarine v Guia, kde mají kromě dojemných show s delfíny, za kterými sem míří nejvíce lidí, velice zdařilou a zábavnou ukázku výcviků ptactva, při níž vám opeřenci létají střemhlav nad hlavami. Uvidíte zde spoustu jiných vodních zvířat, ryb, děti se vyřádí na zábavních atrakcích, houpačkách, konících, na ruském kole či na tobogánech či v bazénech (www.zoomarine.pt).

Do Portugalska na kole

Algarve na kole, Malý dobrodruh
Portugalsko je krásné i ze sedla cyklistického kola. Foto: Zuzana Rybářová

A u akčnosti ještě zůstaneme: Celé pobřeží Algarve je protkané úžasnou 214 kilometrů dlouhou cyklostezkou, která vede podél bouřícího se oceánu, a vy se na ni můžete vydat i s malými cyklisty – na půjčování kol s cyklosedačkami i tažnými tyčemi jsou zde naprosto zvyklí.

Algarve je zkrátka dobře připraveno na nápor všech (i těch českých) rodin, které se neradi nudí.

Praktické informace:
Doprava: Od května do začátku října má Cestovní kancelář FIRO-tour přímé lety do Fara. Mimo sezonu se dostanete s leteckou společností TAP Portugal do Fara s přestupem v Lisabonu denně. Aktuální informace najdete na www.firotour.cz a www.flytap.com

Pobyt s cestovní kanceláří: FIRO-tour nabízí v Algarve jak pobytové, tak poznávací dovolené.

Kde si v Algarve pronajmout kola: www.megasport.pt

Kde si zamluvit procházky/treky po Algarve s průvodcem: megasportalgarveuk.blogspot.pt

Kde si zamluvit plavbu na lodi: www.formosamar.com

Kde se ubytovat: Cascade – 5*hotel v Lagosu nabízí poměrně velký luxus i soukromí, samozřejmostí je bazén, přístup na pláž k oceánu, wellness zóna, míří sem golfisté a za prostorným venkovním zázemím také rodiny s dětmi. Více na www.cascade-resort.com

Dom Pedro Golf: 4hvezdičkový hotel ve Vilamouře je určen spíše, jak už název odpovídá, golfistům. Líbit se tady ovšem bude také rodinám s většími dětmi, je zde příjemná restaurace, večer na terase zábava, nechybí bazén (venkovní i vnitřní), vířivka a sauna. Více na www.dompedro.pt

Porto Bay: 4* hotel ve Vilamouře zaměřující se na zážitkové dovolené, především na gurmány a pořádají zde často ochutnávky portugalského vína. Zázemí pro rodiny ovšem nechybí. Více na www.portobay.com

Informace o Portugalsku: www.visitportugal.pt

Další reportáž z Portugalska najdete ZDE.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*