Při masopustních oslavách se lidé hlavně veselí a užívají si hodování, které doprovází průvod lidí v maskách a kostýmech. Letos můžete zavítat i do německého Porýní, kde na Vás čeká karneval se zajímavým programem. Budete se zde cítit, jako byste byli v Riu de Janeiru.

Masopust, Malý dobrodruh
Karneval v Kolíně nad Rýnem je tou pravou zábavou pro vaše děti. Foto: archiv www.ceskatelevize.cz

Karnevalového veselí si se svými ratolestmi nemusíte užívat pouze u nás. Když se řekne karneval a karnevalový průvod, jistě se většině lidí vybaví ten v Riu de Janeiru. Nicméně tamní známé školy samby, které se každoročně mění v přehlídku zářivých barev a rozjařených tanečních rytmů, nejsou pro naše nejmenší tou nejlepší a nejvhodnější zábavou. Mezi karnevaly, které při sestavování programu myslí i na děti, patří karnevaly v německém Porýní. Mohou se také pochlubit dlouholetou tradicí. Oficiálně organizované velkolepé oslavy se zde konají už téměř 200 let. Letošní masopustní veselí vyvrcholí od 7. února do 13. února 2013.

Karneval v Kolíně nad Rýnem

V Kolíně nad Rýnem se konají největší karnevalové slavnosti. Ulice se na několik dnů zaplní lidmi v pestrých kostýmech a veselých maskách, často můžeme vidět celé rodiny ve sladěných perfektně padnoucích, a určitě ne levných, převlecích. V neděli 10. února budou ulice patřit rozpustilému zástupu škol, nejrůznějších spolků, klubů a městských čtvrtí. Pondělí před popeleční středou, které je známé pod názvem Růžové pondělí, je vrcholem karnevalového veselí. V tento den městem vede velkolepý 6,5 km dlouhý průvod organizovaný Kolínským karnevalovým výborem. Zúčastní se ho přes milion karnevalových masek. V průběhu přehlídky budou jako každý rok rozdávány sladkosti a drobné kytičky. Nejen během průvodu se lze setkat s takzvanými Bützje – karnevalové masky dávají kolemjdoucím polibky.  V úterý o půlnoci přichází na řadu další z tradic – spálení slaměné figuríny „Nubbela“ v životní velikosti. Tento zvyk má kořeny v pohanských rituálech vyhánění zlých démonů zimy.

Bonn a jeho bujaré slavnosti

Karnevalové veselí nepropuká jen v Kolíně nad Rýnem, oslavy probíhají i v dalších městech. Příkladem je město Bonn, ve kterém návštěvníci zažijí neméně bujaré oslavy. I zde karneval vrcholí mezi 7. a 13. únorem. Na návštěvníky čeká spousta zábavy a nezapomenutelných zážitků.

Düsseldorf a jeho netradiční masky

Zažít nekonečné oslavy a potkávat bláznivé a netradiční masky lze během týdne od 7. do 13. února také v Düsseldorfu. Karneval v Düsseldorfu patří společně s kolínským karnevalem k těm největším v celém Německu. Každoročně přilákají mnoho návštěvníků.

Završení v Cáchách

Oslavy, kterými karnevalový týden v Porýní vrcholí, probíhají stejně vesele i v Cáchách. Specialitou Cách je však i den, který tomuto vyvrcholení předchází. Neděle před Růžovým pondělím (tento rok 10. února) je již tradičně zasvěcena dětem. Je pro ně připraven dětský průvod masek. Jedná se o jediný průvod tohoto druhu v Německu.

Důležité informace…

  • Více informací o karnevalu a doprovodných akcích v Kolíně nad Rýnem můžete najít zde: www.koelntourismus.de/fileadmin/Mediendatenbank/PDFs/2013_Karneval_dieTollenTage.pdf
  • Více informací karnevalu a doprovodných akcí v Düsseldorfu můžete najít zde: www.karneval-in-duesseldorf.de
  • V období, kdy karneval vrcholí, jsou zdejší ubytovací kapacity vyčerpány, proto je třeba zarezervovat si ubytování s dostatečným předstihem.
  • O některé z doprovodných akcí, party a bálů je velký zájem – s dostatečným předstihem je případně tedy nutné obstarat i vstupenky na tyto akce.
  • Kolínské muzeum karnevalu ukazuje historii a rozmanitost karnevalu z různých historických období (antika, středověk) až po současnost. Více informací zde: www.kk-museum.de
  • Z Prahy na letiště Kolín/Bonn létají denně spoje nízkonákladové aerolinky Germanwings, letenky od 29,99 € je možné zarezervovat na webových stránkách www.germanwings.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*