Čelovka, Malý dobrodruh
Čelovka se hodí vždy a všude. Foto: www.4camping.cz

Vyrážíte zdolat osmitisícovku, večer na kolo či si zaběhat? Anebo prostě jen potřebujete večer na chalupě zajít ven pro dřevo? Čelovka se vždy hodí a my vám pomůžeme vybrat tu pravou.

Při výběru čelovky si je třeba položit dvě základní otázky: Kolik chcete do jejího nákupu investovat a na co ji chcete používat? “Plánujete ji využívat při svícení ve stanu, na táboře, na cestách z mejdanu, nebo třeba při výpadku proudu? Pak vám stačí méně výkonná a levnější čelovka bez nadstandardních funkcí,” doporučuje specialista na outdoorové vybavení Vít Hruška z portálu www.4camping.cz.

Potřebujete naopak čelovku na kolo, běh, lyže či na vysokohorskou turistiku? Pak vybírejte z modelů výkonnějších, které mívají více funkcí – nastavitelnou intenzitu svícení, blikání, indikátor stavu baterie… Také použité diody bývají kvalitnější a dosahují delšího dosvitu.

Pokud si nejste jisti svou volbou, nebojte se zeptat prodejce na radu a v ideálním případě si svítidlo rovnou vyzkoušejte.

Při výběru čelovky se zaměřte na několik základních parametrů:

Hmotnost čelovky vás trápit nemusí, pokud jdete na krátký výlet nebo večer odněkud, každý gram je ale znát na náročnější túře nebo při cestování letadlem…

Světelný tok přímo říká, jak moc bude zdroj svítit, jeho jednotkou je 1 lumen (lm) a např. 40 W žárovka má světelný výkon 400 lm, 60 W žárovka je už na výkonu 700 lm a u 100 W žárovky můžete očekávat světelný tok 1 300 lm.

Doba svícení říká, jak dlouho vydrží čelovka svítit ve zvoleném režimu, než dojde k poklesu světelného toku pod určitou mez. “U některých výrobců je tato mez vágně stanovena na moment, kdy už si čelovkou dostatečně neposvítíte, ale u jiných se uvádí doba až do úplného vybití baterií. Ne vždy je tak tato hodnota dostatečně vypovídající,” varuje Vít Hruška.

Dosvit, neboli, jak daleko si na zvolený režim čelovkou posvítíte. Čím větší vzdálenost, tím výkonnější čelovka, vyšší světelný tok, ale bohužel také často kratší doba svícení.

3 tipy na špičkové čelovky

Čelovka
Čelovka Led Lenser SEO 5 . Foto: www.4camping.cz

Čelovka Led Lenser SEO 5 je vybavena funkcí plynulého stmívání a pamatuje si poslední nastavení. Má výklopnou hlavu, neoslňující červené LED světlo, nízkou hmotnost a garantovanou odolnost vůči vodě (IPX6). Hmotnost 105 g, materiál plast, dosvit až 120 m, doba svícení až 25 hod., světelný tok až 180 lm. Na ww.4camping.cz ji koupíte za 1 042 Kč.

Beal L80 je vybavená 2 LED diodami a má výborný poměr cena/výkon, potěší zejména nízká hmotnost, velmi dlouhá doba svícení a tři různá barevná provedení. Hmotnost 109 g, materiál plast, dosvit až 40 m, doba svícení až 180 hod., světelný tok 80 lm. Na www.4camping.cz ji koupíte za 657 Kč.

Petzl Tikka 80lm nabízí široký kužel světla s dosvitem až 40 metrů při světelném toku 80 lumenů, slušnou výdrž baterie a dva základní režimy svícení. Výhodou této čelovky je rovněž nízká hmotnost a provedení ve čtyřech barevných variantách. Hmotnost 85 g, materiál plast, dosvit 40 m, doba svícení 55 hod., světelný tok 80 lm. Ke koupi na www.4camping.cz za 680 Kč.

 

Zdroj informací: www.4camping.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*