Patříte mezi příznivce moderních fotografií? Pak vás dozajista potěší pozvánka na výstavu Rossana Maniscalchiho, která nese název All or Nothing.  Expozice se pořádá v Praze v Latin Art Gallery a Dallmayr Kaffee a je veřejnosti přístupná od 25. 10. do 20. 12. 2012.

Kdo je Rossano Maniscalchi?

Rossano Maniscalchi, Malý dobrodruh
Unikátní fotografie s názvem Dancing with the swans, která je také součástí výstavy. Foto: Rossano Maniscalchi

Celosvětově známý italský fotograf  nám při této příležitosti představí sérii fotografií s tématikou umění a módy. Rossano Maniscalchi je dobře známý svými uměleckými fotografiemi a portréty známých osobností. Před jeho objektivem stály osobnosti ze světa politiky, umění, literatury nebo také sportu. Byli to například: Václav Havel, Jiří Menzel, Jiří Anderle, Miloš Forman, Michal Viewegh, Petr Čech, Jan Saudek, Karolína Kurková, Kateřina Neumannová, Arnošt Lustig, Andrea Bocelli, Fernando Botero, Umberto Eco a mnoho dalších.

Oceněné fotografie

Ve svých fotografických portrétech jako by se Rossano dotýkal jiného světa. Nesnaží se najít krásu tváře, ale krásu duše. Několik jeho fotografií získalo prestižní ocenění, např. Fotografie „Sealed with Kiss“ získala cenu US Magazine Award 2000. Při tvorbě uměleckých fotografií se Rossano nechává inspirovat antikou a divadelní kompozicí. Na druhé straně jeho erotické fotografie pocházejí ze samé podstaty lidské fantazie, vyprávějí příběhy o erotických hrách mužů a žen.

Hledání a objevování

Rossano B. Maniscalchi vlastními slovy: „Jsem šťasten, že jsem našel své povolání ve fotografování. Přineslo to však sebou také několik hořkých slz. Najít hloubku této jinak povrchní oblasti znamená vybrat si život v izolaci. Každý den cítím, jak se vrací zpět některé etapy života, nikdy se však nedostanu k samému nitru. Každá fotografie je však pro mě dalším hledáním a objevováním. Nikdy se netěším na to, když opouštím domov, ale miluju žít na různých místech. Nová a různá místa povzbuzují a inspirují každý aspekt našeho života, pokud si vyzkoušíme na těchto místech žít. V každém novém místě se snažím vyhnout izolaci tak, že tím vším žiji.” popisuje Rossano Maniscalchi.

Duše slavných osobností

„Každý den jsem pyšný na to, že jsem měl možnost fotografovat některé ze světových velikánů. Například fotografování Václava Havla, bývalého prezidenta země, ve které část roku bydlím, mi umožnila poznat někoho, kdo se mnou sdílí stejnou vizi o světovém míru. Prostřednictvím svých úspěchů a publicity mi umožňují tyto slavné osobnosti zachytit část jejich duše. A prostřednictvím mých obrázků a jich, jako mé předlohy, se snažím sdílet tento skrytý svět. Fotografování je samo o sobě pro mě vždy snaha najít dokonalost. Je to hledání, které se projevuje především ve schopnosti a možnosti spatřit čistotu a jednoduchost v každé lidské bytosti. Fotografování je pak také schopnost zachytit moment sochařské plasticity, vše za plného světla. Jsou zde také momenty zaváhání, ale většinou právě nějaká náhoda určí pravidla.“ komentuje Rossano Maniscalchi.

Kultura ve fotografii

„V relativně krátkém čase lidé využili sílu a moc fotografie, aby inspirovali, zdokumentovali a vytvořili moderní kulturu. Byly zde momenty, které měly dopad na naše životy, byly zde také nesmazatelné snímky, které se po čase vryly do kolektivního podvědomí společnosti. Vidět je možné jen to, co jste připraveni vidět, zvěčnit jen to, co odráží naše mysl. Jedná se tedy o to, že jsem se pokusil zachytit určitý moment, který zobrazila má mysl.“ dodává Rossano Maniscalchi.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*