Jak lze lépe načerpat novou energii a zlepšit si kondičku než procházkou pralesem? Domníváte-li se, že tuto sportovní aktivitu v Čechách provozovat nemůžete, pak se mýlíte. Zkoumat kouzlo nespoutané přírody můžete v Boubínském pralese v NP Šumava.

Turistika, Malý dobrodr
Nechte se unášet krásou nespoutané přírody. Foto: www.suedtirol.info

Toužíte načerpat novou sílu, zlepšit si kondičku, nebo jednoduše vyrazit do přírody a nechat se, nikým nerušeni, fascinovat okolní faunou a flórou? Vyzkoušejte pralesní turistiku a nechte se unést kouzlem nespoutané přírody, tajemných hvozdů plných zvěře, i hlubokých roklí. Nemusíte přitom zcestovat půl světa, skutečná divočina je blíž, než se zdá.

Vyhlídka do divočiny

Nejbližší příležitost pro pralesní turistiku nabízí Boubínský prales v NP Šumava. Tato národní přírodní rezervace, třetí nejstarší v České republice, zaujímá rozlohu přibližně 666 ha v okolí vrchu Boubín (1362 m n.m.). Na jeho vrcholu se tyčí oblíbený turistický cíl, Boubínská rozhledna, ze které lze při dobré viditelnosti spatřit Alpy. Možnost kochat se panoramaty Alp nabízí i řada dalších vyhlídkových míst na Šumavě, například Alpenblick (AT) nedaleko hraničního přechodu Zvonková-Schöneben. Pokud se nespokojíte jen s vyhlídkou, můžete vyrazit vstříc pralesu ukrytému v lůně alpských masivů.

Turistické stezky do srdce pralesa

Necelých 100 km od hranic se na hornorakouské straně nachází NP Kalkalpen (Vápencové Alpy), jehož horské lesy zaujímají rozlohu téměř 21.000 ha a jsou z větší části zcela bez zásahů člověka, ponechávány přirozenému vývoji. Prales si tu kousek po kousku dobývá národní park zpět. Navíc jej neprotíná žádná silnice ani železnice, pouze síť lesních cest a stezek. Turistické stezky vás zavedou až do srdce pralesa, kde můžete se zatajeným dechem obdivovat pravěký koloběh přírody – dřevo mrtvých stromů poskytuje živiny pro nový život, zároveň slouží jako útočiště vzácným rostlinám i živočichům. Spatřit zde můžete orly, kamzíky, a když budete mít štěstí dokonce i rysa. Lesní cesty lze využívat k vyjížďkám na kolech, turistických i horských, nebo na koních. Díky bohaté nabídce této rekreační oblasti Horního Rakouska si na své jistě přijdete i vy a prožijete zde si svůj zcela osobní sportovní zážitek v divočině.

Pokud vám při intenzivním souznění s panenskou přírodou vyhládne, nemusíte mít obavu. Rakousko je známé svou pohostinností a v nesčetných tradičních venkovských hostincích a původních salaší můžete vychutnat regionální speciality ze surovin od místních farmářů, například výběr lahodného špeku a slaniny či domácí sýrů.

Více informací na www.hornirakousko.cz nebo www.vyletyrakousko.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*