Rádi se necháváte unášet obdivuhodnými úkazy, které příroda vykouzlila? Podle mnohých nejkrásnější krajinou se může pyšnit nejen Kanada, ve které leží Niagarské vodopády i mnoho národních parků, ale také Norsko a Švédsko, ve kterých se matka příroda dokonale vyřádila.

Kanada: Domov nedotčené přírody

Niagarské vodopády se nacházejí na hranicích mezi USA a Kanadou a dosahují výšky až 52 metrů. Pokud máte duši dobrodruha, pak se určitě vydejte na plavbu pod vodopády. Nečekejte však, že se z lodě vrátíte suší. Raději si nechte pohlídat náhradní oblečení u těch méně odvážných. Ani pláštěnky vás od padající vody neuchrání. Předem varujeme, abyste si fotoaparáty nechali na souši, jinak hrozí, že už s nimi nikdy žádné fotky neuděláte. (Pokud ovšem nejsou voděodolné.) Pokud nemáte odvahu vydat se na plavbu, pak se můžete jít kochat výhledem ze Skylon Tower a Minolta Tower, odkud vašemu zraku nic neunikne.

O nádherných národních parcích, které leží v Kanadě, se píše téměř v každém průvodci. Kanaďané pečují o své parky opravdu svědomitě, a tak se není čemu divit, že mnoho z nich je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Mezi takové patří i Banff National Park, který je možné označit za první národní park v Kanadě. Čeká tu na vás téměř nedotčená příroda a křišťálově třpytící se jezera. Po stopách historie se můžete vydat v L’Anse aux Meadows. Tuto vikingskou osadu objevili manželé Ingstadovi až v roce 1960 a od té doby na toto místo každoročně zavítá tisíce turistů z celého světa. Zřejmě z tohoto důvodu zde byla vybudována malá osada po vzoru té původní. Levné letenky do Kanady se neprodávají na každém rohu, tak raději kontrolujte internetové stránky, abyste nepřišli o šanci poznat Kanadu.

Skandinávie pro rybáře i turisty

Slyšeli jste někdy o souostroví Lofoty v Norsku? Právě toto místo si Vikingové zvolili jako svou osadu. Až 80 malých ostrovů je spojeno různými tunely a mosty. Milovníci rybolovu zde budou jako v ráji. Na tomto souostroví se nachází hned několik rybářských vesnic, kde se o své zkušenosti můžete podělit s místními rybáři. A pozor, jsou to opravdoví profesionálové.

V Norsku je také oblíbeným místem Cesta Trollů. Jedná se o silnici, která vede po mnohých serpentinách.  Místní vám radí, abyste s Trolly byli raději zadobře. To je samozřejmě jenom legrace. Troll je totiž trpaslík, tedy pohádková bytost.

Švédsko vás pozve do parku Abisko, skrze který můžete nahlédnout do Laponska. Všude kolem vás budou růst pryskyřníky a vřesy a možná vás překvapí medvěd nebo los. Pokud však chcete vidět nejstarší švédský park, rychle se přemístěte do parku zvaného Sarek. Příroda je zde zcela nenarušená! Rybaření i lovení zvířat je zde zcela zakázáno. Toto místo je určené pro zdatné horolezce, tak raději nepřeceňujte své síly, ať si Skandinávii skvěle užijete.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*