Nebylo by příjemné toulat se krásnými kouty naší země a neustále mít při sobě nějakého průvodce, který by nás nejenom hlídal, abychom se neztratili, ale také by nás seznámil s tajemnými příběhy lidí a měst, které navštěvujeme. To vše je nyní možné! Stačí si jen pořídit chytrého průvodce do vašeho mobilu a historii českých měst budete mít v malíčku.

Paměť národa, Malý dobrodruh
Poznejte ČR ze vzpomínek pamětníků. Foto: www.pametnaroda.cz

Už jste někdy potkali na vesnické návsi dědečka, který vám začal vyprávět, co se v jeho obci kdysi odehrálo? Jaké to bylo, když koncem války vesnicí procházela ustupující německá armáda, jak místní kluci zmlátili v padesátých letech estébáka, jak komunisti začali zabavovat statkářům jejich hospodářství a co se stalo, když přijely ruské tanky v roce 1968? Možná jste se začali dívat díky těmto historkám z minulosti na danou vesnici úplně jinýma očima…

Ze vzpomínek našich babiček

„Na mnoha místech ve vašem okolí se odehrály neuvěřitelné příběhy. A takových „dědečků a babiček“, kteří je zažili, existují tisíce. Už přes 10 let natáčíme se sdružením Post Bellum vzpomínky pamětníků a snažíme se je vyprávět dál. Možná znáte Příběhy 20. století ze stanic Českého rozhlasu. S podporou Nadace Vodafone jsme vytvořili aplikaci „Paměť národa“, která vám tyto příběhy z naší nedávné minulosti zpřístupní přímo na místě, kde se odehrály.  Klidně se někdy zastavte na vesnické návsi a nechte si od někoho místního vyprávět. Když ale nikoho nepotkáte, můžete se spolehnout, že s aplikací „Paměť národa“ ve vašem mobilu budete mít podobných příběhů na dosah ruky stovky. A ještě se zábavnou formou seznámíte s dějinami 20. století,“ uvádí Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum.

Průvodce nebo vypravěč?

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století.  Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě „místa paměti“ ve vašem okolí. Díky této aplikaci k vám začnou tato místa promlouvat. A to doslova. Vyprávějí o nich totiž lidé, které s místem spojuje osobní zkušenost. Navíc si můžete celý jejich příběh přečíst v textové podobě, prohlédnout historické i současné fotografie nebo si třeba naplánovat po „místech paměti“ nedělní výlet. Aktuálně najdete na mapě Paměti národa 439 článků a příběhů, 316 míst paměti a 19 doporučených tras.

Dobrá aplikace

„Post Bellum a jeho aplikace Místa Paměti národa nás už ve své pilotní verzi nadchla, proto jsme ji podpořili. Nyní, když se spouští ostrá verze, očekáváme vysoký zájem uživatelů chytrých telefonů o tohoto multifunkčního průvodce.  V soutěži pro neziskovky Dobrá aplikace Nadace Vodafone vítězí nejlepší nápad na společensky prospěšnou mobilní aplikaci. Nové kolo soutěže se mimochodem spouští právě k 25.2.,“ uvádí Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone.

Příběhy 20. století a Paměť národa zabodovaly v řadě soutěží:

–              Novinářská cena 2011 udělovaná Nadací Open Society Fund, Cena Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku (novinářská cena)

–              Cena Seznam.cz za nejlepší mobilní aplikaci roku 2012 (hlasuje odborná porota)

–              Křišťálová lupa 2009, 2. místo v kategorii „Nejlepší projekt roku“ (hlasuje odborná porota)

–              Cena Nadace Vodafone 2011 v rámci programu Společensky prospěšná aplikace pro mobil a programu Technologie (odborná porota)        

–              Křišťálová lupa 2012, 3. místo v kategorii „Veřejně prospěšná služba“ (hlasuje veřejnost)

–              Inforum 2009, „Nejlepší informační počin roku 2009“ (akademická cena)

–              zvláštní uznání Prix Bohemia Radio, rok 2008 (hlasuje odborná porota)

–              Cena Muriel 2012 za „Nejlepší komiksovou knihu roku“ a „Nejlepší krátký příběh“ (hlasuje odborná porota)

–              Být vidět 2012 v kategorii Nejlepší integrovaná komunikace/Komunikační kampaň udělovaná Fórem dárců

Znáte POST BELLUM?

Post Bellum jsou lidé zaznamenávající svědectví válečných veteránů, bývalých vězňů koncentračních táborů, politických vězňů, disidentů, ale i komunistů, agentů StB a také příběhy „obyčejných“ lidí, kteří se stali svědky významných událostí 20. století. POST BELLUM je neziskové občanské sdružení, které vzniklo v roce 2001. Je financováno ze sponzorských darů, sbírek, dotací a grantů.

Více informací na  www.postbellum.cz, www.pametnaroda.cz.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*