Jaro je téměř tady a všichni – nejen velcí, ale i ti malí cyklisté, se jistě těší, až poprvé šlápnou do pedálů… Vybrat dětské kolo ovšem není jen tak. Připravili jsme proto malý návod, jak na to.

Odrážedlo Early Rider
Vybrat správně dětské kolo není jen tak. Foto: www.skibi.cz

Aby dítě mohlo kolo dobře ovládat, je třeba zaměřit se nejprve na velikost bicyklu. Že je dítěti akorát, poznáte tak, že ho necháte rozkročit se nad horní rámovou trubkou s nohama na zemi. „Mezi trubkou a rozkrokem dítěte by mělo být asi pět centimetrů volného místa. Pokud je to více, je kolo malé, pokud méně, je ještě příliš velké. Důležitá je také vzdálenost od sedla k řídítkům. Malý adept cyklistického sportu by měl být při sezení v sedle schopen řídítka bez problémů uchopit. Výšku sedla nastavte zvláště u menších dětí tak, aby dítě dosáhlo nohama na zem,” vysvětluje Karel Studnička ze specializovaných cyklistických prodejen Ski a Bike Centrum Radotín.

Největší chybou, kterou můžete u výběru kola pro dítě udělat, je totiž právě koupě většího kola, než je třeba, což rodiče často dělají, aby kolo dítěti „déle vydrželo“. Jenže taková věc mu může cyklistiku na dlouho, ne-li navždy znechutit. „A stejně je tomu s nadměrně těžkým bicyklem, popřípadě nápadně levným výrobkem, na němž bude dobře fungovat snad jedině právě cena coby marketingový tahák. Dívejte se proto vždy pozorně, jak kvalitní je rám dětského kola a jaké jsou na kole komponenty,“ radí Karel Studnička.

Dětské odrážedlo Specialized Hotwalk INT
Dětské odrážedlo Specialized Hotwalk INT. Foto: Ski a Bike Centrum Radotín

Začínáme odrážedlem

Nejmenší dětská kola jsou tzv. dvanáctky, dále se vyrábějí šestnáctky, dvacítky a čtyřiadvacítky. Je-li dítě ještě malé i na nejmenší dostupné kolo, tedy dvanáctku, začněte na dětském odrážedle.

Tipy:

Stylové dětské odrážedlo Early Rider Alley Runner 12 s hliníkovým rámem a přední vidlicí, postavené na 12” kolech, je určené dětem ve věku 2-5 let. Vyniká extrémně nízkou hmotností a disponuje výškově stavitelným, anatomicky tvarovaným sedlem. Koupíte ho ve Ski a Bike Centru Radotín za 4 200 Kč.

Dětské odrážedlo Specialized Hotwalk INT je posledním krokem před přesednutím na klasický šlapací bicykl. Děti od dvou let věku se postupným prodlužováním kroků naučí držet rovnováhu a přestup na kolo bude jednodušší. Hmotnost činí pouhých 3,9 kg. Koupíte ho na www.skibi.cz za 4 499 Kč.

Specialized Riprock Coaster 12
Specialized Riprock Coaster 12. Foto: www.skibi.cz

Moje první kolo

Bicykly s koly o průměru 12″ jsou nejmenšími na trhu. Jejich pasažéři často ještě potřebují balanční kolečka, proto jimi bývají tyto bicykly standardně vybaveny. „Kolečka se ovšem dají bez potíží sundat či přizvednout, aby dítě nemělo plnou oporu a zdokonalovalo svůj cit pro rovnováhu,“ říká Karel Studnička.

Dvanáctky samozřejmě ještě nemají přehazovačku, ani zadní brzdu, kterou by dítě stejně „neumáčklo“. Brzdí se proto zpětným záběrem pedálů, který je pro děti přirozený. Přesto bývají dvanáctky vybaveny přední pákovou brzdou. Tu děti většinou nedokážou v začátcích stisknout, ale postupně je možné je učit i brzdit pomocí pákové brzdy. Kvůli bezpečnosti nejmenších cyklistů by na dvanáctkách nemělo chybět bezpečné zakončení řídítek a plastový chránič řetězu, který zakrývá celý řetěz. Kolo by mělo umožňovat nastavit v dostatečném rozsahu výšku sedla, a případně také řídítek. Bicykl tak může s dítětem „růst“.

Tip: Specialized Riprock Coaster 12 je kvalitní dětské kolo s průměrem ráfků 12” a širokými plášti pro lepší stabilitu. Má tuhý a odolný rám ze slitiny A1 Premium Aluminum, bezpečnou a spolehlivou torpédo brzdu z oceli a spoustu dalších technických vychytávek. Koupíte ho ve Ski a Bike Centru Radotín za 5 299 Kč.

Specialized Riprock Coaster 16
Specialized Riprock Coaster 16. Foto: www.skibi.cz

Pro předškoláky

Jedná se o dětská kola, která jsou jen větší kopií dvanáctek. Mají stejné vybavení, rozdíl je skutečně jen ve velikosti kol. Orientačně vyhovují dětem ve věku od 4 do 6 let. Geometrie rámu většinou navazuje na 12″, dítěti stačí nasednout a větší kolo hladce zvládne. Díky většímu průměru kol se dítěti lépe překonávají o něco větší vzdálenosti a také nerovnosti větší kolo lépe přejede.

Tip: Specialized Riprock Coaster 16 má široké pláště pro lepší stabilitu, tuhý a odolný rám a bezpečnou a spolehlivou torpédo brzdu z oceli. Koupíte ho na www.skibi.cz za 6 099 Kč.

Dětské kolo Trek Precaliber 20 6SP
Dětské kolo Trek Precaliber 20 6SP. Foto: www.skibi.cz

První kolo do školy

Dvacítky už mohou být kromě jednorychlostní varianty vybaveny přehazovačkou se šesti převody. Přehazování převodů se provádí většinou snadno otáčením gripu řídítek. Podobně jako na dospělém kole jsou již osazeny dvě pákové brzdy a volnoběžný náboj. Dítě se tak již musí naučit brzdit pouze „ručními“ pákovými brzdami. Odměnou za nově nabyté dovednosti mu může být odpružená vidlice, která mu přinese více pohodlí při jízdě v terénu.

Tipy:

Early Rider Belter 20 Urban 3 je výborné a stylové dětské kolo s hliníkovým rámem, postavené na 20” kolech, které je určené dětem ve věku 6 až 9 let. Nabízí tři převody a vyniká především nízkou hmotností a řemenovým pohonem, který vykazuje oproti klasickému řetězu mnohem delší životnost a nevyžaduje žádnou údržbu. Koupíte ho ve Ski a Bike Centru Radotín za 15 000 Kč.

Dětské kolo Trek Precaliber 20 6SP zvládne objevování nových cest i terénů bezpečně a s jistotou. Má 6 rychlostí, lehký rám, kvalitní osazení, odolnou konstrukci a nastavitelné prvky, takže kolo roste spolu s malými jezdci. Nechybí balanční kolečka a nastavitelná řídítka. Koupíte ho na www.skibi.cz za 8 990 Kč.

Dětské kolo Specialized Hotrock 24 7 Speed
Dětské kolo Specialized Hotrock 24 7 Speed. Foto: www.skibi.cz

Kola pro „skorodospěláky“

Dětská kola 24″ jsou největší stroje v dětské kategorii a vybavením si již v ničem nezadají s koly pro dospěláky. Mají přehazovačku i přesmykač, dvě ruční brzdy a odpruženou vidlici. Na čtyřiadvacítce již můžete klidně vzít dítě s sebou na delší vyjížďku.

Tip: Dětské kolo Specialized Hotrock 24 7 Speed je dokonalé pro projížďku po blízkém okolí nebo třeba pro průzkumy kolem kempu. Kombinuje trvanlivost hliníkového rámu s všestranností 7rychlostního pohonu, v balení, které vydrží dlouhé roky. Koupíte ho ve Ski a Bike Centru Radotín za 8 729 Kč.

Specialized Women's Pitch 650b
Specialized Women’s Pitch 650b. Foto: www.skibi.cz

Vítej mezi dospělými, cyklisto

Přeroste-li dítě čtyřiadvacítku, musí skočit rovnýma nohama do světa „dospělých“ bicyklů. Nejmenší rámy této kategorie (u dospělých kol se již „nehraje“ na průměr kol, ale čísluje se dle délky sedlové trubky, opět v zámořské délkové jednotce) měří 13“ palců, v úvahu připadají ještě velikosti 15“ či 15,5palcové rámy.

Tip: Pro juniory je vhodné dámské horské kolo Specialized Women’s Pitch 650b s přehazovačkou Shimano TX800, 3×8 převody, kvalitním hliníkovým rámem a kolech o rozměru 650B (27,5″). Nechybí odpružená vidlice SR Suntour XCT a mechanické kotoučové brzdy. Koupíte ho ve Ski a Bike Centrum Radotín za 11 999 Kč.

Ultralehké dětské kolo britské značky Early Rider s řemenovým pohonem
Ultralehké dětské kolo britské značky Early Rider s řemenovým pohonem. Foto: www.skibi.cz

Hitovkou je Early Rider

V současné době trhají rekordy v popularitě ultralehká dětská kola britské značky Early Rider s řemenovým pohonem, která nasbírala řadu prestižních mezinárodních ocenění – za technické parametry i designové prvky, jako jsou typický kožený vzhled sedla nebo ručně leštěný stříbrný rám. Oproti konkurenci nabízejí také modely ve variantě s užšími a širšími plášti. Ojedinělý je model se 14” ráfky, odrážedlo Alley Runner zase umožňuje upgrade ze 12” na 14” kola. Obrovskou předností modelů Early Rider je jejich nízká hmotnost. Dětem umožňují snadnou a pohodlnou manipulaci a jsou pro ně výrazně ovladatelnější. Kola Early Rider sázejí na stále poněkud netradiční řemenový pohon, který přináší oproti použití klasického řetězu celou řadu výhod. Kvalitní řemen, který je na kolech použit, se nikdy nevytahá, nezanáší se bahnem a nečistotami, nerezne a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu.

Zdroj informací: www.skibi.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*