„Mami, víš, kam bych nejvíc ze všeho chtěl jet? Na měsíc do Dachsteinkonigu,“ řekl mi sedmiletý syn po návratu z tohohle hotelu. Svoji tříletou sestru by rozhodně přemlouvat ke spolujízdě nemusel. A svoji matku rozhodně taky ne.

Hotel Dachsteinkonig Rakousko
Hotel Dachsteinkonig. Foto: www.dachsteinkoenig.at

Takže popořadě. Nejdřív člověka zaujme, jak hotel vypadá. „Je to ten barák, co vůbec nevypadá jako hotel? Taková jako řada dřevěných chalup?“ ptal se mě chlapík, co nás tam vezl. Jojo, to je právě ono. Z hlavní silnice, která míří z Gosau k horám, je sice Dachsteinkonig vidět perfektně, ale vlastně byste nepoznali, že je to hotel, i když k vám má průčelí. Nepoznali byste to vlastně z žádné strany, i když stojí uprostřed údolí na otevřené ploše. Architekti si dali záležet. Hotel je skoro nový, otevřený jenom dva roky, takže navíc splňuje i ty ekologické normy, které ještě ani neplatí.
A pak už ta uvítací klasika dětských hotelů: štokrlátko, aby děti viděly na recepci! A pak vás opustí a běží k velkému bufé ve foyer a až si tam dají dortík, zas vás opustí a běží k prosklenné maštali, co je součástí toho foyer a wellnessují v ní ovce a kozy. Pak vás děti opustí, když si rozeberou houpací dřevěné koníky přímo vedle té maštale a vy si dáváte kávičku, co jste si načepovali v tom bufé. Pak vás děti opustí, protože objevily, že o třicet metrů dál je samoobslužná stěna se zmrzlinou, buď smetanovou nebo jogurtovou, s bohatou nabídkou barevných posypátek. Teprve pak vás táhnou dál, protože šestým smyslem tuší, že dál v chodbě jsou herny a bazény.
No a takhle je to tady pořád. Neměli jsme s sebou tentokrát tatínka, hahaha, takže odpadly delší tůry a výlety po okolí a program se smrskl na: „Půjdeme teď do bazénu a potom do herny a potom na obídek a potom se proťapeme a pak si dáme kávičku a pak půjdeme do bazénu nebo do herny? Abysme stihli svačinu a večeři!“ A taky by se dalo jít do tělocvičny a taky by se dalo jít do wellnessu, kdybych svěřila děti dohledu hlídaček a bavičů v hernách, rozčleněných podle věku. Jenže mě se nechtělo je svěřovat, protože jsem si užívala pohled na to, jak si se záplavou hraček spořádaně samostatně hrají.

Hotel Dachsteinkonig Rakousko
Hotel Dachsteinkonig. Foto: www.dachsteinkoenig.at

Pátá hvězda

O večeři bych se nerada vyjadřovala, vzpomínka mě dohání k slzám. Ani o obědě. A koneckonců ani o snídani. Zaprvé miluju, když je v dětských hotelech principem bufé. Než tenhle hotel otevřeli, jeho majitelé se zeptali klientů svých dvou jiných dětských hotelů, co by jim udělalo největší radost. No a jídlo formou bufé bylo jedno z těch věcí. A za druhé v tom bufé je neskutečný výběr a neskutečně vynikající. Mezinárodní i aplská kuchyně. Hotel je pětihvězda, tedy oficálně čtyři superior, protože by musel některé rodinné standardy snížit, kdyby chtěl tu „pátou hvězdu“. Ale za mě tedy kuchyně pětihvězdová je, a za děti taky, i když ze svého dětského bufé jedly většinou jenom těstoviny a řízečky. Věta „mami, tady mají tu carbonaru lepší než ty“ hovoří myslím za vše. Jo, a další věcí žádaných klientelou byla malá herna přímo v prostorách restaurace. Perfektní věc. A uprostřed stolů světlík tak tři na šest metrů, v němž celý den jezdily modelové lanovky, na které tiše padal sníh. Hádejte, na jakém parapetu seděl můj syn v každé volné chvíli.

Hotel Dachsteinkonig Rakousko
Hotel Dachsteinkonig. Foto: www.dachsteinkoenig.at

Opravdu velký velký bazén

Já vím, že děti by neměly dostávat do ruky technologie zbytečně brzy. Jenže právě že je u nás doma do ruky nedostávají, tady měly povoleno hrát si v pokoji s erárním tabletem se zásobou her, na němž jsou pro maminku k dispozici zase zásoby aktuálních vydání časopisů. K tomu čajíčku, co jsem si tam uvařila, abych měla co srkat při koukání z okna na hory. Do kina v přízemí se dětem nechtělo, zato z bazénů jsem je nemohla dostat. Nevím, jestli opravdu velký bazén byl taky jedním z klientských požadavků, ale rozhodně velký je. Myslím ten vnitřní, určený pro velké děti a dospělé. Velký je ovšem taky ten pro batolata. Fakt velký, věřte mi. Nezakopáváte přes nohy jiných rodičů jako v jiných hotelích, když jdete robátko zachraňovat poté, co mu utekla kachnička. Pak je tady samozřejmě venkovní bazén a děti milují z něj vylézat do sněhu a zase skákat do teplé vody. Taky milují jezdit na třech skluzavkách a úplně nejvíc na dlouhém barevně blikacím tobogánu.
Jojo, Martínku, na měsíc bych do Dachsteinkonigu jela taky hned.

Hotel Dachsteinkonig Rakousko
Rodinné apartmá v hotelu Dachsteinkonig. Foto: www.dachsteinkoenig.at

PS: Hotel najdete kousek od Hallstattu, kdybyste chtěli taky přidat unescovou kulturu. A webovky jsou www.dachsteinkoenig.at. A kromě klasických hotelových pokojů tady mají taky několik chat, které si mohou pronajmout opravdu velké rodiny.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*