Last minute dovolená je vysvobozením pro ty, kdo kvůli práci zapomněli na letní prázdniny i na rodinný odpočinek. Patříte k nim? Pak vezměte své děti, zabalte si kufry a hurá do Řecka, kde sluníčko ještě hřeje. 

Sluncem ozářený Rhodos

dovolená u moře, Malý dobrodruh
Vykoupat se v moři letos ještě stihnete. Foto: www.dreamstime.com

Už se vám někdy stalo, že jste si vybrali dovolenou, která vás stála jmění, a nakonec vám celých 10 dní pršelo? Inu v Řecku tomu tak nebude, a pokud se sem vydáte například s cestovní kanceláří Blue Style, můžete si vybírat vybírat velice výhodné a zajímavé last minute nepřeberných možností – my se rozhodovali mezi ostrovy Korfu, Kos, Rhodos, Zakynthos a Krétou.  Co se počasí týká, největší jistotou a naším tajným tipem je zcela jistě Rhodos, místo kde slunce svítí až 300 dní v roce. Moře je ale všude v Řecku téměř vždy teplé, tak rychle vyberte nějaký last minute, oblečte se do plavek a utíkejte se slunit, aby vám po návratu z dovolené váš bronz záviděli všichni známí.

Ty nejkrásnější a také před turisty skryté pláže se nacházejí v zátoce sv. Pavla. Kromě teplého a čistého moře, můžete bádat po místním tajemství, a že je jich hodně. Město Lindos, které zdobí olivovníky, ukrývá chrám Matky boží neboli Kimissis tis Theotokou, který byl vystavěn již ve 14. století. V Lindosu je možné také navštívit antickou akropoli nebo Johanitskou pevnost. Pokud si chcete užít noc plnou tance, pak se vydejte do města Faliraki, kterému vévodí noční podniky.

A samozřejmě myslíme i na děti – abyste jim dopřáli chvilku zábavy, vezměte je během dne do vodního parku, který má extrémně rychlé skluzavky, otevřené i uzavřené tobogány a mnoho dalších atrakcí pro odvážlivce všech věkových kategorií. Chcete-li se cítit jako v pohádce, kde vás všude, kam půjdete, budou doprovázet motýli, pak navštivte Petaloudes, kterému místní neřeknou jinak než Údolí motýlů. Pokud si rádi listujete katalogy z cestovních kanceláří, pak u Rhodosu téměř vždy naleznete stejný obrázek. Je na něm socha jelena a laně, to jsou totiž symboly ostrova. Dříve na tomto místě stával Kolos rhodský, který představoval sochu Helia – boha slunce. Tato bronzová socha sahající do výšky až 33 metrů byla vlivem zemětřesení zničena. Dnešní pozůstatkem jsou již zmiňované sochy jelena a laně.

Kréta, kterou hlídá Zeus

Na Krétě můžete mytologii cítit, kdekoli se jen hnete. Ten, kdo se zajímá o mínojskou dobu, jistě zná Knossos s vykopávkami z tohoto období. Pokud máte rádi túry, pak doporučujeme pohoří Ida, které není jen tak ledajakým pohořím. Právě na tomto místě se narodil bůh Zeus. Kréta je prostě místem, kde byste mohli strávit klidně celý měsíc prohlížením historických památek. Koupat se v moři a ležet na pláži není nic zvláštního. Všichni lidé na svých dovolených touží po bílém písku a blankytném moři, vy ale na Krétě můžete vyzkoušet něco jiného. Načerpejte novou energii na pláži Matala, kde má písek černý odstín. Pokud máte rádi čerstvou pomerančovou šťávu a chcete vyzkoušet, jak chutnají sluncem vyhřáté citrusy, pak si zajeďte do vesnice Fodele, která je pomeranči přímo proslavená. A u jídla ještě zůstaneme. Skvělým místem, pro milovníky ryb je vesnice Zaros, kde místní v nádržích chovají pstruhy. Když budete mít s sebou nějakou dobrotu, můžete tyto miláčky nakrmit. Uvidíte, jaká bitka mezi nimi propukne.

Náš tip: jídlo, které nezklame

Dámy pozor, to, že si koupíte dovolenou Řecko last minute neznamená jen polehávání na pláži. Budete mít možnost otestovat své chuťové pohárky a ochutnat skvělou řeckou kuchyni, kterou si odvezete i domů. Takový recept na pravou musaku (pokrm tvořený vícero vrstvami lilku a mletého masa s cibulí s tradiční omáčkou) se jako inspirace na slavnostní oběd jistě hodí. Ti, kteří rádi mlsají, pak určitě své žaludky uspokojí při pojídání baklavy, která je vyráběná z medového těsta a vlašských ořechů. Kromě skvělých vín, mají Řekové ještě jednu chloubu a tou je likér zvaný Ouzo, který chutná po anýzu. Pokud chcete být svědky kouzla a magie, pak do likéru přidejte kostku ledu nebo vodu a uvidíte, jak se průzračná tekutina mléčně zakalí.

Řecké ostrovy jsou zkrátka snem všech milovníků historie, teplého podnebí a dobrého jídla, tak abyste nezmeškali let, nezapomeňte si do svých diářů poznamenat letošní pozdní odpočinek ve znamení dovolená Řecko!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*