Rys ostrovid je jeden ze symbolů národního parku České Švýcarsko. Není tedy divu, že v parku má svoji stezku pro děti.

Rysí stezka
Rysí stezka je idální pro děti… Foto: Aleš Kubica

Rysí stezka se od roku 2015 nachází v obci Mezní Louka u značené turistické trasy směrem k Pravčické bráně. Z Mezní louky běžte po červené turistické značce cca 200 m až na ni narazíte. Okruh stezky má 20 zastavení, délku 1,5 km a návštěvníci zde najdou hravé prvky, které prozrazují, jak funguje fauna a flora ve zdejším lese.

Sami se stanete lýkožroutem v dutině a prolezete si tajemné chotby v dutině stromů, porovnáte si zde své stopy a skoky s jednotlivými lesními živočichy a poznáte, jak každý druh dřeva jinak vypadá i zní. Je zde prostě spousta důmyslných prvků pro hravé a zvídavé děti.

Rysí stezka je jedním z lákadel celé oblasti. Foto: Aleš Kubica
Rysí stezka je jedním z lákadel celé oblasti. Foto: Aleš Kubica

Stezka má dva okruhy. Na větší okruh počítejte tak s hodinou času. Naše děti byly nadšené. Vhodnou odměnou na konec může být blízké dětské hřiště s dřevěným modelem symbolu Českého Švýcarska Pravčické brány, který dětem poslouží jako skluzavka či prolézačka.

Dobré posezení k odpočinku nabízí jen 50m vzdálená restaurace U Fořta, kde dobře vaří a mají rádi i „hlučné“ děti.

Kdyby vaše ratolesti mermomocí chtěly objevovat další zajímavosti v okolí, vemte je na lodičky do Divoké nebo Edmundovi soutězky. Plavba na lodičká po řece Kamenici zarostlým kaňonem připomíná „Cestu do pravěku“. Z Mezné Louky vedou k lodičkám pěší turistické značky. Provoz lodiček je obvykle od Velikonoc do dušiček.

Do Českého Švýcarska Vás zve Aleš Kubica, certifikovaný průvodce Národního parku České Švýcarsko. www.cottage.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*