Pokud pořizujete dětem lyžařskou výbavu, nebo už je dokonce berete na lyže, nezapomeňte na kvalitní ochranné pomůcky, zejména na helmu a chránič páteře. Pokud vám ve výbavě ještě chybí, můžete je nyní po vánocích v mnoha obchodech zakoupit za výhodné výprodejové ceny.

Lyžování, Malý dobrodruh
Při výběru lyžařské výbavy nic nepodceňte. Jde o bezpečí vašich dětí! Foto: www.skibi.cz

Nejvíce vážných úrazů dnes na sjezdovkách vzniká při střetech lyžařů. Pokud se dítě srazí s dospělým lyžařem, jsou díky hmotnostnímu nepoměru následky střetu pro dítě většinou velmi vážné nebo i fatální. Přitom je prakticky nemožné riziko takové srážky předem eliminovat. Co naopak pro bezpečnost a zdraví svého dítka udělat můžete, je vybavit je kvalitními chrániči. Moudré je přitom chránit zejména ty části těla, jejichž zranění může mít nejvážnější následky, tedy hlavu a páteř.

Dětské lyžařské přilby

Lyžařská helma, Malý dobrodruh
Pečlivě zkontrolujte, zda helma, kterou jste vybrali, má certifikát. Foto: www.skibi.cz

Při výběru lyžařské přilby se nejprve přesvědčte, že má pro svůj účel odpovídající certifikaci, tedy EN 1077, popřípadě zámořskou ASTM. Údaj o ní najdete přímo na přilbě. Bez potřebné certifikace helmu vůbec nekupujte.

Velmi důležitá je také hmotnost lyžařské helmy, a to zvláště u dětí. Příliš těžká helma děti brzo unaví a  nezbývá jim dostatek energie pro lyžování. Proto je u dětských helem vhodné dát přednost helmy vyrobené in-moldovou technologií, kdy je do vnější plastové skořepiny za vysokých teplot a tlaků vstřikována expandovaná polystyrenová pěna. Díky tomuto spojení je možné použít tenčí a lehčí vnější skořepinu.

U dětských lyžařských helem oceníte také možnost nastavit jejich velikost. Tu u některých modelů zajišťuje otočný mechanismus v zadní části helmy. Hodí se jednak k jemnému doladění velikosti na hlavu dítěte, umožňuje helmu zvětšovat, podle toho, jak dítě roste, a také je možné upravit velikost helmy, když pod ní chcete dítěti obléci ještě kuklu.

Dětskou přilbu vybírejte vždy s brýlemi na lyže. Je potřeba, aby brýle s helmou dobře lícovaly a nikde nic netlačilo.

Dětské chrániče páteře

Dětský páteřák, Malý dobrodruh
Dětské chrániče páteře neomezují v pohybu a zároveň chrání. Foto: www.skibi.cz

Také u dětského chrániče páteře se nejprve zajímejte o jeho certifikaci dle normy EN 1621-2. V současné době můžete vybírat mezi tvrdými a měkkými páteřáky.

Tvrdé páteřáky mají klasickou plastovou skořepinu, obvykle tvořenou z několika volně spojených segmentů, aby neomezovala v pohybu. Měkké pěnové chrániče využívají technologie viskoelastických polymerů nebo inteligentních d2o molekul. Měkký chránič páteře okamžitě po nárazu ztvrdne.

Oba typy páteřáků jsou testovány stejnými metodami a mají tedy stejné ochranné vlastnosti. Výhodou tvrdých chráničů je pouze větší subjektivní pocit bezpečí, jinak jsou těžší a méně pohodlné.

V současné době je nejvhodnější čas na nákup helmy i páteřáku, neboť ve sportovních prodejnách probíhá výprodej lyží  i lyžařských doplňků. Máte tak šanci pořídit i ochranné prostředky pro sebe nebo pro děti se zajímavou slevou.

Více informací nalezneta na www.skibi-blog.cz a www.skibi.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*