Plavete v teploučkém jezeře, zatímco kousek od vás se prohánějí lidé na bruslích a na perfektně udržovaných sjezdovkách na lyžích. Bylo by škoda neužít si tady zimních sportů, ale ta pravá slast přichází poté, kdy se vydáte za orientálními zážitky do pravých tureckých lázní hamam, anebo do nefalšované čínské pagody, kde se svěříte do rukou masérů, jogínů a odborníků na čajové obřady. Kde tohle všechno najdete? V hotelu Hochschober v rakouském Turracher Höhe!

Zima na Turracher Höhe je nejen unikátní, ale i skutečně dlouhá – letos začíná 24. listopadu a tradičně potrvá až do prvního máje. Půvabné středisko Turrach leží v nadmořské výšce 1 763 metrů, uprostřed pohoří Nockberge, a je to sportovní eldorádo lyžařů i snowboardistů – 42 kilometrů sjezdovek všech obtížností sahá až do nadmořské výšky 2 205 metrů a propojuje je 14 lanovek a vleků. Je to ale také vyhlášený ráj běžkařů (ti tady mají na 15 km upravovaných tratí) a oblíbené místo bruslařů i sáňkařů (sáňkařská dráha je v provozu i při večerním osvětlení). Na romantiky čeká zimní procházka nebo výlet na sněžnicích zasněženou přírodou a mnoho útulných horských chat. To jediné, co tady nenajdete, je chaos a hektika alpských megastředisek.

Turracher Höhe, romanticky ukryté ve stejnojmenném alpském průsmyku, nabízí nespočet možností pro trávení zimní dovolené, ale přitom je vyhlášeným místem pro všechny, kdo si potrpí na luxusní wellness i gastronomii. Inspiraci tady totiž berou nejen z okolních zemí (právě zdejším jezerem Turrach prochází hranice mezi dvěma spolkovými zeměmi – Korutany a Štýrskem), ale v podstatě z celého světa…

Hochschober_Turracher_Hohe_malydobrodruh

Jezero, na němž se v zimě bruslí i plave

Přes zamrzlé horské jezero pravidelně jezdí „Seetaxi“, které lyžaře zdarma přetahuje k protilehlým sjezdovkám. Na jezeře se bruslí, s oblibou se na něm prohánějí i běžkaři a je místem, kde se scházejí vyznavači curlingu. A taky se v tomto jezeře plave (tedy v té nezamrzlé části patřící k hotelu Hochschober), a to v jakémkoliv ročním období. Vyvinuli tady totiž systém vyhřívání, díky němuž dokážou své See-Bad ohřívat na teploučkých 30 °C!

Plovoucí pontony ohraničují na vodní hladině jezerní plochu 25×10 metrů, od nich vedou dolů neoprenové zábrany do hloubky kolem tří metrů, aby teplá voda nemohla unikat do celého jezera. Směrem dolů – a to je obzvláště důležité – je jezerní koupaliště otevřené, protože spodní chladná voda vytváří přirozené, pozvolné ohraničení, které umožní průběžnou výměnu vody. Její teplota ani v největších mrazech neklesá pod 28 ° C, a tak se na jezeře Turrach od konce listopadu až do začátku května setkávají bruslaři, běžkaři i plavci.

Hochschober_Turracher_Hohe_malydobrodruh

Na skok za čajovými obřady, meditacemi i špičkovou jógou

Hned druhá věc, která vás z dálky na Turrachu upoutá, je pagoda s červenou střechou na břehu jezera. Rovněž patří hotelu Hochschober, a tato čtyřpodlažní věž je jedinou autentickou čínskou stavbou v Alpách. Původně měla být čajovnou v čínském stylu. Právě do těch se totiž na svých cestách na začátku 90. let minulého století zamiloval majitel Hochschoberu Peter Leeb, který navázal na sen svého otce: vybudovat v Evropě zcela jedinečné středisko odpočinku spojující to nejlepší z celého světa. Zajímal se také o metody tělesného a duševního uvolnění z Říše středu. V roce 2005 tak vyrostla na břehu jezera čínská pagoda, která tohle vše nabízí: v 1. patře najdete odborníky na tradiční čínskou medicínu, ve 2. si můžete dopřát masáže, ve 3. se medituje a cvičí jóga pod dohledem špičkových jogínů a ve 4. patře našla své místo čajovna s tím nejkrásnějším výhledem na alpské velikány.

Ale pozor: nenechte se zmást číslováním – patra tady nenesou klasická čísla po evropském vzoru, ale mají čísla, která podle Číňanů přinášejí štěstí: 1, 3, 8 a 9.

Hochschober_Turracher_Hohe_malydobrodruh
Hochschober_Turracher_Hohe_malydobrodruh

Hýčkání princezen v orientálním hamamu

Mnoho návštěvníků však do Hoschoberu míří také za vyhlášenými tureckými lázněmi hamam. Ty jsou pro Evropany zpravidla zcela novou dimenzí požitků ze světa wellness. Navozují atmosféru z Pohádek tisíce a jedné noci a tajuplné kouzlo Orientu zapůsobí na každého hosta. Je to harmonická souhra wellness požitků a orientální architektury. Procedury v hamamu jsou více než jen wellness, napomáhají také k mentální očistě.
Přesně to bylo totiž cílem Barbary Leebové, která se svým manželem Peterem na jejich cestách Orientu doslova propadla. Navštívili více než padesát hamamů, pečlivě studovali orientální kulturu lázeňství, a to vše následně vybudovali v Hochschoberu, byť na té technologicky nejvyšší současné úrovni.

Dnes jsou lázně hamam v Hochschoberu součástí Světa vody, tepla a dobré pohody. Unikátní wellness areál se rozkládá na ploše 5 000 m2 a nabízí neuvěřitelné množství procedur, terapií i možností požitkářského lenošení. To je ostatně hlavní filosofíe hotelu Hochschober a vžilo se pro ni dokonce slovo HochschoberN (česky: hóchšóbrovat), což by se dalo volně přeložit jako užívat si, vychutnávat si a neplánovat, co vše je třeba ještě stihnout.

Stihnout se ostatně ani zde nedá vše. Ve Světě vody, tepla a dobré pohody najdete čtyři okruhy dobré pohody: severský, středomořský, orientální a východní. Zaplavat si můžete ve venkovním vyhřívaném bazénu a venku se můžete ponořit do třech vířivek vyhřátých na teplotu 38 °C. A nechybí ani prostorný krytý bazén s dvěma menšími dětskými bazény.

O dech vás jistě připraví prosklené panoramatické sauny s výhledem na okolní alpské scenérie a tzv. Jezerní sauna má romantický vstup přímo do jezera Turrach. K tomu připočtěte všechny možné infrakabiny a parní lázně a jste skutečně na prahu ráje. Dovnitř vás pak zanese některá z více než 70 procedur a terapií, které tady nabízejí v lázních Kristall-Spa.

Hochschober_Turracher_Hohe_malydobrodruh
Hochschober_Turracher_Hohe_malydobrodruh

Je libo skleničku, jeho Výsosti?

Ale zpět aktuálně k zimnímu vyžití. V Hochschoberu zajistí vašim sněžným prknům perfektní lyžařský servis, vám služby lyžařských instruktorů, a nejen to: na sjezdovce vám dělá nenápadnou společnost tzv. Pistenbutler, který vám v pravou chvíli nabídne skleničku sektu nebo osvěžující „Frizzango“ (sekt řezaný ovocnou šťávou z manga). Na jezeře zase potkáte zmrzlináře se zmrzlinovým vozem „Dolce vita na sněhu“. V Turracher Höhe zkrátka není nic obyčejného. Právě naopak: jedno překvapení neustále střídá druhé…
Více se dozvíte na www.hochschober.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*