Jablka, Malý dobrodruh
S jablky lze připravit spoustu výborných receptů. Foto: www.nebespan.cz

Máte rádi jablka? Přijeďte si je o víkendu 3. a 4. října užít ve všech jejich barevných i chutných podobách do Nebespánu v Kašperských Horách!

Přímo před Nebespánem se bude o tomto víkendu lisovat úplně čerstvý domácí mošt, který si mohou zájemci hned odnést domů. Pro děti bude zase připravena hezká výtvarná dílna, jak jinak než s jablky! „Kuchař Lukáš bude připravovat skvělé recepty s jablky a ochutnáte i staré šumavské speciality, ve kterých se používala právě jablka. Od cukrářky Jany se můžete těšit například na teplý jablečný crumble, pravý francouzský tarte tatin nebo jablkové kroužky v těstíčku s vanilkovou omáčkou. Barman Martin zase připraví výborný svařený jablečný mošt s hruškovicí a nabídneme vám také jablečný cider,“ láká Sabina Kmecová z Nebespán café & apartments.

Abyste dostáli britskému rčení „Jedno jablko denně zahání lékaře“, budete se moct zdravím zásobit i na cestu domů: ke koupi budou výtečná čerstvá jablka z Bavorova, skvělé jablečné čaje, domácí jablečné chutney, čerstvé jablečné křížaly, jablečné sušenky nebo pečená jablka s marcipánem.

Ale příjemné tady bude rozhodně i posedět! Nebespán je kavárna s francouzským šmrncem, kde ochutnáte francouzské i šumavské speciality, poctivé domácí zákusky a skvělou kávu. Hned naproti je skvěle vybavená herna, v tělocvičně probíhají kurzy terapie tancem, pilates i jógy a všem je k dispozici zahrada s atrakcemi pro děti a lehátky pro odpočinek. Můžete se zde i ubytovat v levnějších útulných bed and breakfast pokojích v podkroví nebo v komfortních apartmánech.

Osvědčený recept: Pečená jablka s marcipánem

„Tuhle dobrotu budete jíst jen tak jako přesnídávku. Báječně se ale také hodí na lívance, palačinky, do jogurtu nebo z ní můžete vrstvením pečených jablek, piškotů namočených v jablečném džusu a našlehaného mascarpone vyrobit fantastické jablečné tiramisu. Znáte lepší zákusek pro svou drahou polovičku?“ láká Sabina Kmecová z Nebespán café & apartments v Kašperských horách, která přidává svůj osvědčený recept:

Doba přípravy: do jedné hodiny + odležení

Počet porcí: na cca 10 menších sklenic (do zásoby)

Ingredience: 1 kg sladkokyselých jablek, cca 300 g třtinového cukru (skutečné množství podle sladkosti jablek), 2 svitky skořice, 2 hvězdičky badyánu, 150 ml jablečného moštu, cca 100 g hotového marcipánu (lze zakoupit v lepších cukrárnách nebo obchodech pro cukráře, případně si ho můžete vyrobit i doma)

Příprava: Jablka oloupejte, zbavte jádřinců a nakrájejte na větší kostičky. Do hrnce se silným dnem nebo do litinového vysokého pekáče (můžete připravovat i v troubě) nalijte mošt, přidejte koření a přiveďte k varu. Přidejte jablka a část cukru, promíchejte a nechte cca 10 minut vařit. Podle chuti přidejte zbytek cukru (celkové množství cukru záleží na sladkosti jablek a vaší chuti a budete přidávat ještě marcipán, který je sám o sobě sladký). Pokračujte v mírném varu, občas promíchejte, dokud jablka nebudou mít příjemně hustou konzistenci (neměla by být tekutá). Případně umístěte pekáč do trouby na 160 stupňů, občas promíchejte, hlavně od krajů. Délka vaření se opět odvíjí od typu a šťavnatosti jablek. Vyjměte skořici a badyán a do jablečné směsi opatrně vmíchejte kousky marcipánu, dokud se nerozpustí. Pokud vám zůstanou malé hrudky, vůbec to nevadí, naopak podtrhnete marcipánovou chuť. „Hotovou ještě teplou směs rozdělte do umytých a vysušených sklenic, zavřete je a obraťte dnem vzhůru. Nechte vychladnout; pro delší trvanlivost případně sterilujte,“ doporučuje Sabina Kmecová.

Více informací na www.nebespan.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*