Ve Smiřicích nedaleko Hradce Králové se letos uskuteční tradiční Smiřické svátky hudby, které se tu konají už desátým rokem.  Na tomto proslulém festivalu můžete slyšet i hudebníka Rodneyho Frienda, který je považován za  anglickou legendu houslové hry.

Festival hudby, Malý dobrodruh
Smiřické svátky hudby se uskuteční letos už podesáté. Foto: www.festival.mestosmirice.cz

Smiřice u Hradce Králové se v roce 2003 staly místem konání 1. ročníku velikonočního hudebního festivalu Smiřické svátky hudby, u jehož zrodu stál královéhradecký rodák, houslista Jaroslav Svěcený spolu se smiřickým starostou Lubošem Tuzarem. Rok předtím přivedl J. Svěceného do Smiřic tamní ředitel ZUŠ, který se hudbě učil u houslistova dědečka. Vešli do zámku a po otevření dveří do Dientzenhoferovy kaple bylo jasno – místo jako stvořené pro velikonoční festival!

Koho všechno uslyšíte hrát?

Tehdy asi nikdo z nich netušil, že na letošním, jubilejním ročníku, bude hrát Rodney Friend, anglická legenda houslové hry, interpret, o kterém New York Times napsaly: ,,A world class virtuoso!“ Celá plejáda výborných interpretů všech generací a různých hudebních žánrů si v průběhu deseti let vychutnala to nádherné prostředí, umocněné výbornou akustikou.

A kdo se představí na festivalu  Smiřické svátky hudby letos? Vedle Rodney Frienda, který si zahraje za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s 18letou houslistkou Julií Svěcenou, zazní pod taktovkou Petra Vronského také světová premiéra Koncertu pro dvoje housle a orchestr Pavla Trojana (ředitel Pražské konzervatoře), věnovaná Jaroslavu a Julii Svěceným) a Mozartova Koncertantní symfonie Es-Dur pro housle a violu (Jitka Hosprová).

Zažijte večer ,,Ve znamení tanga“

Každý festivalový koncert má speciálně připravenou dramaturgii, ať už to bude Hradišťan s Jurou Pavlicou, multižánrový projekt SMS* s Jiřím Škorpíkem (duchovní otec vokální skupiny 4tet), či večer s názvem ,,Ve znamení tanga“, na kterém se bude prezentovat nejen skvělý akordeonista Ladislav Horák, ale také zbrusu nové stejnojmenné CD, vydané k poctě argentinského skladatele Astora Piazzolly. Unikátní bude určitě večer kytaristy Lubomíra Brabce a nekonvenčního tria Bardolino. Širší veřejnost se určitě těší na velikonoční recitál Petry Janů. Další, ryze klasické koncerty nabízejí vynikající mladé laureáty Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, barokní smiřické varhany se rozezní pod rukama Václava Uhlíře, který si přizval renomovanou sopranistku Ludmilu Vernerovou a sólotrumpetistu Národního divadla v Praze Vladimíra Rejlka. 10. ročník Smiřických svátků hudby zakončí symbolicky Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou německého šéfdirigenta Andrease Sebastiana Weisera. Letošní festivalová výstava byla svěřena malířce a grafičce Bohunce Waageové.

Více informací na www.festival.mestosmirice.cz.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*