Před rokem nás napadla skvělá myšlenka: Vydáme se i s dvouletou dcerou do Říma a dáme sebe i to hyperaktivní dítě pěkně do klidu. No, jo jenže jsme se ubytovali ve Vatikánu, kde si dali „rande“ s papežem snad všichni evropští motorkáři! Text a foto: Justýna Gago

dítě v Říme, Malý dobrodruh, soutěž, fotokurz
Náš malý dobrodruh v pouliční římské restauraci. Foto: Justýna Gago

Nejpve jedna raritka: ubytování jsme si našli v jednom klášteře nedaleko Peterského náměstí a bylo to to nejlepší, co jsme mohli udělat, protože a) dítě stejně chodí brzy spát, takže nám večerka v deset vůbec nevadila. b) ten klid pro ranní rozjezd byl báječný…

Dopoledne jsme vždycky pomalinku procházeli uličkama až k Peterskému náměstí, kde sídlí papež a kde je slavná Bazilika Sv. Petra (tam jsme se díky malému dostali protekčně bez čekání v šíleně dlouhé frontě). No a právě tady se sjížděli celé ty tři dny, co jsme tady byli na svých ořích snad všichni evropští motorkáři. I když v neděli papež sloužil mši, pěkně mu na konci poděkovali zapnutými motory a klaksony!

Pak jsme si vždycky trošičku opustili centrum i památky a v malých uličkách hledali rychlá bistra, kde se najíte levně a přitom ochutnáte vážně místní skvosty: nejrůznější nakládané lilky, rajčata, domácí chleby… prostě parádní hostina za 10 euro pro celou rodinu.

Co se ještě památek týka, samozřejmě, že jsme nemohli vynechat Koloseum, obrovský  elipsovitý amfiteátr v centru. Procházka po něm nás dospělé zcela odzbrojila, ale malý byl stejně nejnadčenější z vozů tažených koňmi před jeho vstupem, a tak jsem oželeli Panthenon, kde spočívá slavný Rafael a nechali se provést po Věčném městě.

Docela často jsme si však poseděli u Fontány di Trevi, kde se toho vážně děje hodně zajímavého. Vyplatí se usadit se tady s jinde koupenou bagetou (tady je vážně draho) a jen tak pozorovat ruch kolem, právě sem míří římské rodiny na procházky a nakouknout pod pokličku chování místních stojí za to.

Poučili jsme se a od té doma máme doma italskou domácnost. I když ona někdy ta divoká výměna názorů není na škodu, aspoň to nedržíme v sobě.

PS: Právě teď se hóódně hádáme, zda vyrazit znovu do Říma nebo do Lisabonu, máte někdo tip??

Ceny do památek (minulý rok)

Koloseum: 12.00 € (vstup kombinován s Palatinem)

Pantheon: zdarma

Bazilika sv. Petra: zdarma (platí se pouze návštěva kupole 5 € po schodech a 7,5 € výtahem), Sixtinská kaple 11 €, Vatikánské muzeum 12 €

 Návštěva kostelů, chrámů je v Římě ZDARMA.

3 Comments

  1. Anonym says:

    Dobrý den,
    mohu se zeptat na kontakt na klášter, kde jste byli ubytováni?
    Děkuji

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*