Vítejte ve vodním bludišti, po kterém vás budou na lodích vozit gondoliéři. Zpěv se tady však nenosí… Proč? Odpověď je jasná: Protože máte pusu pořád plnou lahodných okurek!

Foto: www.spreewald.de

Vzpomínáte si na film Good By Lenin? Ano? Pak právě v něm se spreewaldské okurky staly symbolem NDR! Pořádně kyselé nebo pikantní s cibulí, křenem, koprem či dokonce s višňovými listy… velké tzv. královské nebo krájené bělostné kousky – ty všechny stojí za ochutnání a ve Sprévském lese na ně narazíte doslova na každém rohu.
Tradice pěstování okurek tady má totiž dlouhou tradici: stejně dobře chutnaly v 7. století starým Slovanům i v 16. století holandským obchodníkům, kteří pak tento artikl úspěšně vyváželi do celého světa.
Pokud se ale chcete dostat okurkám lépe pod kůži (pardon, pod slupku), vydejte se do Muzea okurek ve vesničce Lehde. Můžete tady ochutnávat z kádí, ale také se třeba dozvíte, že kdysi dávno se tato pochutina přepravovala z polí na nákladních gondolách do Lübbenau a odsud pak po řekách do Berlína a Drážďan.
Každá restaurace i domácnost si zde totiž odnepaměti předává tajné recepty. Bylo by hříchem ve Sprévském lese nějakou okurkovou specialitu neochutnat! Což třeba okurkovou zmrzlinu?
NĚMECKÉ BENÁTKY
Spreewaldu se v češtině říká Blata, tedy bažiny. Nenechte se však mýlit – čekají vás tady mnohakilometrová úchvatná ramena řeky Sprévy, po nichž se můžete projíždět na lodi. Co si pronajmout německého gondoliéra a vydat se na romantickou plavbu na dřevěné bárce se stolečky a kytkami? Váš průvodce je vybaven bidlem, kterým se odráží ode dna a pohání tak loď – ručně, motory zde musí mlčet. Pravda, muž vám většinou nezazpívá, zato vám při projížďce z přístavu v Lübbenau přes vesničku Lehde, která je jakousi křižovatkou vodních kanálů, řekne mnoho zábavných historek. Udělá vám všechny potřebné zastávky v muzeích (navštivte skanzen tradic Lužických Srbů a Muzeum okurek), ale především: váš „kapitán“ vždy rád přirazí ke břehu u stánků s káděmi vrchovatě naplněnými okurkami, nechá vás kochat se nazdobenými alegorickými loděmi i třeba požární nebo poštovní lodí, které vás budou míjet. Tady se doslova žije na vodě, tak to vyzkoušejte také.
EXPEDICE SÍTÍ SPRÉVY
Pokud jste více akční, můžete si za 10 eur pronajmout kánoi a vydat se s ní po lužických kanálech. Uděláte však dobře, když si v informacích v přístavu v Lubbenau vyzvednete mapu vodních tras – na spoustě vedlejších kanálů není problém zabloudit. Technickou zajímavostí kanálů jsou zdymadla, která si ovládají, včetně otvírání a zavírání vrat či přepouštění vody, sami vodáci, je to jakási samoobsluha. Anebo si tady za 5 eur na den pronajměte kolo! Pojedete po silničkách, pěšinách mezi lesy, podél kanálů a přes dřevěné můstky…
KDE JSTE: Sprévský les (Spreewald) leží asi 100 km jihovýchodně od Berlína ve spolkové zemi Braniborsko.

RESTAURACE: Zastavte se u stánků s okurkami a ochutnávejte. Rybí speciality (skvělé uzené úhoře) si dejte v bufetech v přístavu v Lübbenau. Na březích Sprévy je řada hospůdek, které vám za pár eur dodají pití a jídlo na loď – výborný je chleba se sádlem posypaný pikantní okurkou. UBYTOVÁNÍ: Skutečnou okurkovou mánii zažijete v hotelu Starick v Lehde (tel. +49 354 289 990, www.spreewald-starick.de). Další možnosti ubytování na www.spreewald-unterkuenfte.de VÍCE INFORMACÍ: Další zajímavosti a praktické rady najdete na http://www.spreewald.de/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*