Přiveze letos svatý Martin sněhovou nadílku? To se v pondělí 11. listopadu dozvědí návštěvníci statku Bernard v Královském Poříčí na Sokolovsku, kam Martin skutečně přicválá na svém pověstném bílém koni. S tímto dnem je spojeno mnoho selských tradic a pranostik. Lidé čekají první sníh, ochutnávají Svatomartinská vína nebo pečou posvícenskou martinskou husu a martinské koláče. Kdo si lidové zvyky rád připomíná, neměl by tedy rozhodně na statku chybět. Zejména na děti tu čeká řada překvapení.

Martin na bílém koni, Malý dobrordruh
Staré zvyky si připomenou na statku Bernard při příjezdu Martina na bílém koni.

Na programu, který začíná v 15 hodin odpoledne, jsou veselé dětské soutěže, prohlídky řemeslných dílen a takzvaná Cesta splněných přání. „Na té mohou děti položit svoji svíčku a něco pěkného si přát. Pokud budou hodné, možná se jim to i vyplní,“ říká jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. „Chybět nebude Svatomartinské víno, stylové občerstvení a spousta dobrot,“ láká na pestrou nabídku pochutin Makovička.

Nezbytnou součástí akce je oblíbený lampiónový průvod, který v 16 hodin vyjde od zámečku v Královském Poříčí až na nádvoří statku. Pokud bude někomu svítidlo chybět, může si ho koupit u zámečku.

Martin na bílém koni projede branou statku v závěru akce. Nikdo se tak nemusí obávat, že by jeho příjezd propásl.
„Akce trvá tři hodiny, jelikož dětské akce pořádané v chladnější části roku nemohou trvat příliš dlouho. To je také důvod, proč je příliš neprotahujeme. Jiné je to v létě, to děti mohou běhat venku třeba celý den,“ podotýká s úsměvem Makovička. Současně zdůraznil, že vstup na akci je zcela zdarma.

Zajímavosti o statku Bernard:
Statek Bernard v Královském Poříčí byl vybudován v roce 1922 v tradičním chebském stylu hrázděných staveb. Na Bernardu je možné navštívit Zábavné
naučné centrum řeky Ohře, řemeslné dílny a Muzeum řemesel. V provozu je penzion a restaurace zaměřená na českou kuchyni.

Více informací najdete na: Centrum tradičních řemesel Královské Poříčí, e-mail: statek.bernard@seznam.cz, http://www.statek-bernard.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*