Štítná nad Vláří, to není žádná obyčejná vesnice! Nachází se na Moravě, konkrétně na Valašsku, v údolí Bílých Karpat. Je tu spousta zajímavostí: například mistrovství světa v travním lyžováním, se kterým se nikde jinde na světě nesetkáte. Abych to upřesnila je to lyžování na trávě. Pokaždé je to napínavé! Doporučuji se na ně zajet podívat.

Text: Marie Rybářová

stitna-nad-vlari-maly-dobrodruh
Pohled na štítenský kostel a kopce Bílých karpat v pozadí.

Ve Štítné nad Vláří najdeme také Museum Gabry a Málinky, které se nachází v místní knihovně. Najdete tady o Gabře a Málince spoustu informací. Amálie Kutinová, tedy Málinka, o svém dětství v šesti knihách. Obě dívky vyrůstaly zde – ve Štítné nad Vláří. A zde take vyrůstala moje maminka.

gabra-a-malinka-maly-dobrodruhAle zpět ke Gabře a Málice: Gabra byla z obou dcerek starší. Byla zlomyslná, přechytračelá, nepodařená a tak dál.. Málinka byla mladší. Držela se své sestry a ve všem ji následovala. Málinka byla plachá, drobná, milá a ochotná všem pomoci.

Když dívky vyrostly, obě se jako jediné dostaly na gymnázium (to už ale bydlely ve Valašském Meziříčí). Gabra a Málinka vedly svůj život dobře a čestně. A hlavně zábavně. A o tom všem jsou knihy, které Amálie Kutinová napsala. Jsou krásné! Sama jsem je četla a moc se mi líbily.

Jedna z kapitol mě moc zaujala. Ato, když se Gabra a Málinka pokoušely vylovit kotě z Járku (to je potok, který dodneška Štítnou teče). Je to moc krásný příběh.

Lyžování na trávě i na sněhu

travni-lyzovani-stitna-nad-vlariA nyní se přesuneme od Gabry a Málinky k dalším zajímavostem které můžeme ve Štítné nad Vláří podniknout.

V zimě se tady také lyžuje, ale ne na trávě, ale na sněhu – na stejném úžasném svahu. Oboje zbožňuji – travní i zimní lyžování. I když na trávě lyžovat neumím. V zimě je tu dokonce i vlek. Určitě doporučuji si sem zajet zalyžovat. Na počasí nezáleží, tedy se nuda neobjeví.

5 věcí, které zažijete ve Štítné nad Vláří:

obuv-textil-tarabus-maly-dobrodruh
A to jsem já v babiččině obchodu…

1. kulturní dům kde se konají, různé akce např: plesy nebo vyhlášené Medové odpoledne
2. kostel Sv. Josefa kde se vedou úžasné mše
3. dvě dětské hřiště, kde se nikdo žádného věku neunudí
4. spousta výletů do okolních lesů a do kopců – pěšky i na kole
5. můžete navštívit obchody, kterých tu je spousta: obchod s textilem a obuví mojí babičky, kadeřnictví, květinářství, potraviny a jsou tu dvě restaurace, kde si můžete dát limonádu nebo zmrzku (rodiče pivo).

stitna-nad-vlari-maly-dobrodruh

Více se dozvíte na stránkách Štítné nad Vláří Stitna-popov.cz

2 Comments

  1. Michaela Novotná says:

    Dobrý den, dá se někde najít více informací o lyžování na trávě? Na obecních stránkách jsem nenašla, děkuji

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*