Autem, vlakem, autobusem, na kole a dokonce i lodí! Takřka všemi druhy dopravy jsou dostupné Litoměřice, královské město na soutoku Labe s Ohří. Autentická historie zachovaná v gotických, renesančních a barokních stavbách v městské památkové rezervaci, romantické procházky ve stopách Karla Hynka Máchy, unikátní podzemní sklepení s lapidáriem, pozoruhodné galerie a muzeum, stálá expozice českého vinařství, tematické výlety lodí… Koncentrace atraktivních lákadel pro návštěvníky každého věku a zájmů je v Litoměřicích opravdu nebývale vysoká.

Které památky navštívit?

Litoměřice, Malý dobrodruh
Vyhlídková věž Kalich láká na pohled na budovu radnice, která pochází z druhé poloviny 16. století. Foto: www.litomerice-info.cz

Na krásy města, které bylo trvale osídleno už od mladší doby kamenné, je možné nahlédnout opravdu od základů. Podzemí Litoměřic je protkáno sítí chodeb dosahující délky 3 kilometrů, některé sklepy zabírají dokonce až tři patra. Zpřístupněno je zatím pouze 366 metrů, na nich je ovšem umístěno lapidárium oblastního muzea, takže prohlídka slibuje velmi zajímavý zážitek. Podzemní chodby procházejí také přímo pod jedním z největších náměstí v Čechách, bezmála dvouhektarovým Mírovým náměstím, ve středověku obchodním centrem města s masnými krámy a pekárnami. Naopak pohledem z ptačí perspektivy láká vyhlídková věž Kalich na budově radnice, která pochází z druhé poloviny 16. století. Úchvatný rozhled na město a okolí z výšky více než 50 metrů nabízí také věž katedrály sv. Štěpána, vybudovaná na místě dřívější románské stavby v roce 1668. Katedrála sv. Štěpána spolu s Biskupskou rezidencí, aktuálně obývanou 20. biskupem Mons. Janem Baxantem, stojí v nejstarobylejší části města, na proslulém Dómském vrchu. Příjemnou procházkou je cesta na Mostnou horu se sochou Karla Hynka Máchy. Idylický klid výletníci najdou i na hradebních parkánech, navíc s výhledem na staré Litoměřice s Dómským vrchem, panorama Českého středohoří s Hazmburkem a památnou horou Říp. Máchův milovaný kraj je možné proplout lodí Porta Bohemica, z Litoměřic směrem na Píšťanské jezero, do Ústí nad Labem nebo do Roudnice nad Labem. K radosti dětí Porta Bohemica každou neděli vyráží „za piráty z Labibiku.“

Místo kudy kráčely dějiny

Litoměřice jsou nejen místem, kudy kráčely dějiny české země a zanechaly současným generacím řadu němých svědků – 104 objektů v historickém městském jádru je zapsáno na seznamu nemovitých kulturních památek, ale také místem, kde minulost ožívá v inspirativním spojení se současností. Stačí jen vkročit do prostor gotického Hradu Litoměřice, který se po staletích chátrání podařilo zachránit a proměnit v moderní kulturní a kongresové centrum. V písemných pramenech je litoměřický hrad poprvé zmíněn v roce 1359, kdy Karel IV. vydal Litoměřicím listinu o zakládání vinohradů. Není přesně známo, zda jej dostavěl Karel IV. nebo jeho syn Václav, jisté ale je, že patřil ke špičkovým světským stavbám své doby. Středověkými připomínkami jsou třeba hlavní vstupní brána ze 14. století nebo salonek s gotickou kaplí.

Historie a výroby vína

Při kompletní rekonstrukci v roce 2011 byla v horním ochozu hlavního hradního prostoru vybudována unikátní expozice českého vinařství, která interaktivní formou přibližuje taje historie a výroby vína a představuje jednotlivá vinařství Čech. Ve sklepních prostorách se nachází stylová degustační místnost. Na hradě se pravidelně konají různé kulturní akce, jarmarky, výstavy, degustace, pohádkové prohlídky… Například 13. září je na programu Koncert souboru Puellae Cantantes, od 1. do 29. 10. předsálí zaplní výstava tvorby Evy Vágnerové, od 29. 11. do 13. 1. výstava žáků ZUŠ Litoměřice.

Míst, která v Litoměřicích a jejich nádherném okolí stojí za návštěvu, je nespočet. Dostatek informací a tipů, kam se vydat s dětmi, za kulturou, historií či romantikou, kde hledat kvalitní gastronomické služby a řadu dalších rad nabízí Centrum cestovního ruchu Litoměřice, www.litomerice-info.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*