Jak vyzrát na Turecko, Malý dobrodruh
V Turecku je nejen teplo, ale i čisté moře. Foto: www.ckneckermann.cz

Není země jako země. Na co jsme zvyklí doma nebo v centrální Evropě, nemusí zejména v zemích směrem na východ a jih projít bez povšimnutí. Nyní máte možnost seznámit se se 4 užitečnými radami, které vám pomůžou, pokud se chystáte na dovolenou do stále navštěvovanějšího Turecka. Vyhněte se nepříjemnostem, faux pas, nebo dokonce i pokutám.  

Respektujte místní zvyky v oblékání

„Turci se oblékají v podstatě velmi evropsky. Muži chodí zpravidla v dlouhých kalhotách a košilích s dlouhým rukávem, nezřídka kdy doplněných sakem a kravatou. Ženy se oblékají většinou do šatů a zřídkakdy odhalují nějakou část těla kromě obličeje. Uvolněnější pravidla oblékání se praktikují jen v Istanbulu a moderních letoviscích,“ říká Tatiana Poláková, Neckermann CK. Etiketa se však zpřísňuje v období ramadánu a pro chování na posvátných místech jako je mešita. Muži i ženy by měli do mešity vstupovat se zahalenými koleny a rameny. U žen je pak nutná pokrývky vlasů. V Turecku a dalších muslimských zemích si místní ženy nemohou odložit vrchní díl plavek a dodržovat tento zvyk doporučujeme i našim turistům.

Intimnosti jedině v soukromí

Intimnosti patří spíše do soukromí než na veřejnost. V muslimských zemích to platí dvojnásob. Turecko se řadí mezi tolerantnější země, a tak se nemusíte obávat přísných postihů za pohoršující chování. I když stále platí všeho s mírou. Vodění za ruce a letmé polibky ano, ale větší důvěrnosti by mohly vyvolat rozruch. „Co se týká gest, tak za velmi neslušné považují v Turecku zvednutý ukazováček, jehož význam lze přirovnat ke vztyčenému prostředníku v našich zeměpisných šířkách,“ dodává Poláková.

Na pravidla v dopravě nespoléhejte!

Turecko patří mezi země s nejvyšším počtem dopravních nehod. Věnujte proto zvýšenou pozornost ostatním účastníkům silničního provozu, ať už sedíte za volantem nebo jste chodec. V Turecku jsou sice podobné silniční předpisy jako v ČR, nicméně se nedodržují a často je uplatňováno „pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla. Turečtí řidiči o sobě dávají vědět nejen troubením, ale i světelnou signalizací. Ta však neznamená dávání přednosti, ale právě naopak říká  – Pozor, teď jedu já!

S rýmou si ke stolu nesedejte

Za velkou netaktnost se v Turecku považuje například smrkání u stolu, pokud jste ve společnosti. Nebo pokud jste zvyklí dávat pohodlně nohu přes nohu, tak se pokuste tomuto zvyku u stolu vyvarovat. V arabských zemích se považuje za velmi urážlivé ukázat podrážku boty. Urazit byste také mohli obsluhu v restauraci příliš malým spropitným. To spíš nic, než málo. Při větší útratě představuje běžné spropitné 10 % z konečné částky. U menšího účtu se rozumně zaokrouhluje směrem nahoru. Za vyjádření spokojenosti s pokrmem se považuje v Turecku říhnutí.

Více informací na www.ckneckermann.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*