Tady jste možná ještě nebyli: okolí průsmyku Turracher Höhe na rozhraní Štýrska a Korutan patří mezi utajené skvosty rakouských Alp. Čeká vás tu vznešená atmosféra exkluzivního střediska, kde si výborně zalyžujete a večer si můžete vychutnat speciality nejen korutanské, ale i štýrské kuchyně.

Horský amfiteátr s jezerem

Turracher HöheHorské sedlo Turracher Höhe je lyžařským areálem obklopeno kolem dokola. Uprostřed leží zamrzající jezero – i to je vlastně součástí lyžařské nabídky, neboť po jeho ledové ploše převáží lyžaře mezi protilehlými svahy skůtr, takzvané jezerní taxi. Východní svah tvoří skalnatější hřeben Kornock s pestrými variantami méně náročných červených tratí, svažujících se nejprve po širokém hřebeni a níže v kotlině pod ním v lehce zvlněném terénu. Přímo u jezera je cvičná zóna s několika vleky včetně Engländerliftu, pojmenovaného podle britských návštěvníků, kteří si oblast po druhé světové válce na čas oblíbili. Tato část areálu má ještě jeden nástupní bod – telemixovou lanovku (kombinace 6sedaček a 8kabinek) Panorama s kratší serpentinovitou červenou tratí a adrenalinovou kolejovou skluzavkou Nocky Flitzer, místy čnící úctyhodně vysoko nad terénem. Lanovka Panormabahn je obzvláště oblíbená u rodin s dětmi, protože si mohou vybrat mezi sedačkou a pro děti pohodlnější pohodlnější kabinkou.

Západně otočená strana průsmyku má kvalitnější sjezdařskou artilerii – poměrně dlouhé (cca 2,5 km), široké a sportovní lesní průseky směřující k severně ležícímu Turrachu. Královnou je červená dálnice FIS s variantami Adrenalin (úzká rychlá sjezdovka v trase lanovky) a Direttissima (cílový černý hang) podél kryté 6sedačky Turrach. Velmi podobná FISce je sousední červená trať Zirbenwald končící u sousední stejnojmenné expresní sedačky. Ta má i pohodovou modrou variantu Marchenwald. Členitější a hravější poctivě červený terén brázdí sjezdovky kolem vleku Weitental a dvousedačky Sonne na břehu jezera, přímo u stanoviště jezerního taxíku. Výhodou této strany areálu je za větrného nebo mlhavého počasí krytí limbovým lesem.

Necelých 40 km sjezdovek na Turracher Höhe neuchvátí, ale přitažlivost tohoto místa spočívá jinde – v rozmazlování. Koneckonců je i jedním ze sněhově nejspolehlivějších a na dosah je více než dvojnásobně velký areál okolo lázní Bad Kleinkirchheim.

Rozmazlování bez hranic

Turracher Höhe
Schlosshotel Seewirt byl kdysi nejstarší a jedinný hostinec na Turrachu a patřil rodině Schwarzenbergů

Neobvyklé služby čekají i v lyžařském areálu. V nástupní stanici páteřní 6sedačky Kornock se nachází obývací pokoj, kde můžete posedět na měkkém kanapi, občerstvit se jablíčkem nebo čajem či si nechat namasírovat v masážním křesle záda. Sedačky zmíněné lanovky jsou samozřejmě vyhřívané a na horní stanici čekají lehátka k lenošení a kochání se hřebenem Karavanek na jižním obzoru. Ke slunci otočená lehátka objevíte i na dalších místech (horní stanice kabinky Panorama a sedačky Turrach), vždy zdarma. Na posledně jmenovaném místě nezřídka parkuje pistenbutler svůj pojízdný bar s občerstvovací dávkou sektu, v teplejším počasí má pro děti vždy přichystanou zmrzlinu, i tentokrát bezplatně. Rozmazlování se zkrátka nedá popsat.

 

Schlosshotel Seewirt

Malá ubytovací kapacita Turracher Höhe se z velké části soustředí do dražších hotelů, z nichž vřele můžeme doporučit Schlosshotel Seewirt.  Je totiž ideální základnou pro nejrůznější aktivity. V zimě je samozřejmě ideálním východiskem pro všechny zimní sporty, protože leží padesát metrů od lanovky. V létě je rájem motorkářů.

 

Schlosshotel Seewirt, TurrachDíky četným renovacím se Schlosshotel Seewirt vyšvihl mezi nejatraktivnější hotely regionu. Přitom jde o nejstarší a kdysi jediný hostinec na Turrachu. Prvními turisty na Turracher Höhe byli v polovině 19. století lovci, později přicházeli letní alpinisté a pionýrští lyžaři. Už tehdy zde našli přístřeší gasthofu, který zároveň sloužil jako ubytovna pro dřevorubce nebo těžaře. Postavila ho tu rodina Schwarzenbergů, které tu ostatně dodnes patří většina lesů a pozemků. Tehdy bylo sedlo přístupné jen po štěrkové silnici, prý nejprudší v celých Alpách.

 

Dnes patří hotel rodině Prodingerů a nabízí nejen velmi komfortní pokoje a suity, ale i skvěle vybavený a prostorný areál wellness s vnitřní bazénem a vyhřívaným venkovním jezírkem. A na skvělou kuchyni, kterou hotel proslul v širokém okolí, návštěvník také tak hned nezapomene.

 

Sněhu vždy dost

Turracher Höhe je tradičně jedním z nejdéle otevřených lyžařských areálů v Rakousku – v posledních letech spouští první vlek již během října a většina areálu je pak v provozu od prosince do začátku května.

www.turracherhoehe.at

 

Ceny skipasů:

1 den dospělí : 39,- € děti: 19,50 €

6 dní dospělí: 199,- € děti: 100,- €

Aktuální nabídky

Schlosshotel Seewirt****

  • „Sportwoche“ 3. – 17.3.2012: 7 noclehů s polopenzí včetně 6denního skipasu

od € 807,- € – za osobu

  • „Firnwoche“ 17. – 31.3.2012: 7 noclehů s polopenzí včetně 6denního skipasu od 792, – za osobu
  • 5denní pobyty 18. – 29.3.2012 vždy od neděle do čtvrtka: / 4 noclehy s polopenzí včetně 3denního skipasu od 461,– € za osobu
  • „Dolce Vita“ 10.-15.4.2012: 5 noclehů s polopenzí včetně 4denního skipasu od € 558,- za osobu

Schlosshotel Seewirt****

internet (v angličtině): www.schlosshotel-seewirt.com/en

Tel.: +43 – 4275 – 8234

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*