Slavkov u Brna společně se Zámkem Slavkov – Austerlitz pořádají u příležitosti 243. výročí narození Napoleona Bonaparta 10. – 12. srpna 2012 tradiční Napoleonské dny. Letošní slavnosti se ponesou v duchu připomínky 200. výročí bitvy u Borodina (1812).

Napoleonské dny, Malý dobrodruh
Napoleonské dny v duchu připomínky 200. výročí bitvy u Borodina.
Foto: www.austerlitz.org

Armády zavítají do města Slavkova u Brna již v pátek 10.8.2012, kdy v zámeckém parku jednotlivá vojska rozloží svá vojenská ležení. Tentýž den od 18.00 hod. se uskuteční pod záštitou Generálního konzula Ruské federace v Brně Andreje Šaraškina v Historickém sále zámku koncert ruských romantických písní v podání mezzosopranistky Táni Janošové.

Bitva začíná!

V sobotu 11.8.2012 se budou zúčastněné jednotky věnovat výcviku a manévrům, jež vyvrcholí odpoledne bitevní ukázkou v aleji mezi zámeckým parkem a golfovým hřištěm (téma: ruské tažení roku 1812 a bitva u Borodina). Armády provedou slavnostní přehlídku v zámeckém parku, připomenou výročí Napoleonova narození; večerní program pak uzavře slavnostní dělostřelba a slavnostní ohňostroj na náměstí. V roli Napoleona se opět představí skvělý a populární Mark Schneider!

Současně se na golfovém hřišti uskuteční X. ročník golfového turnaje Napoleon Golf Cup 2012 a na nádvoří zámku IX. ročník mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz 2012, jejíž výsledky budou večer slavnostně vyhlášeny v Rubensově sále slavkovského zámku.

Jarmark za doprovodu dechové hudby

Sobotní den bude v zámeckém parku patřit také řemeslnému jarmarku, který se bude konat v době od 9.00 do 18.00 hodin. Nabídka sortimentu bude bohatá, od rozmanitých řemeslných výrobků z rozličných materiálů, které se mohou stát dárky pro Vás či Vaše blízké, po občerstvení, jídlo a pití, všeho druhu.

Dopoledne si zde budete moci poslechnout dechovou hudbu hasičského sboru Sławków (Polsko) – ORKIESTRA DĘTA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SŁAWKOWIE. V zámecké kapli potom od 10.00 hodin vystoupí pěvecký sbor CANTAMUS DOMINO Sławków (vstup volný). Tito zástupci našeho partnerského města se účastní Napoleonských dnů na vlastní žádost a celou návštěvu si financují sami.

V souvislosti s výstavou uměleckých řemesel v podzemí zámku proběhne v parku živá ukázka řemesel. Návštěvníci se mohou těšit na uměleckého kováře či výrobu keramiky.

S Napoleonem na prohlídku

Zámek Slavkov – Austerlitz vedle klasických prohlídek a probíhajících výstav nabídne kostýmované prohlídky zámku s Napoleonem. Vstupenky na oživené prohlídky je lépe rezervovat předem na pokladně zámku (tel.: 544 227 548, e-mail: hanouskova@zamek-slavkov.cz).

Vojákem na několik minut

Napoleonské dny, Malý dobrodruh
Bitevní ukázkou v aleji nese téma Borodino 1812.
Foto: www.austerlitz.org

V neděli 12.8.2012 dopoledne se budou moci návštěvníci seznámit s životem tehdejší doby ve vojenských leženích a na programu bude druhá bitevní ukázka s odlišným scénářem a průběhem (francouzský ústup od Moskvy), opět v aleji mezi zámeckým parkem a golfovým hřištěm.

V neděli ve 13.00 hod. odpoledne dojde v nedalekých Sokolnicích k odhalení pamětní desky.

Vstup na vojenské akce, řemeslný jarmark, vystoupení pěveckého sboru i sobotní ohňostroj je zdarma.

Více informací na www.austerlitz.org.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*