Kam na výlet s dětmi? Dopřejte malým dobrodruhům zážitek s kouskem historického poznání. Lapidárium v Holešovicích ukrývá expozice staré až 400 let. Nadělte tak sobě a svým potomkům hodinu dějepisu, ale mnohem zábavnější formou. 

lapidarium šištice, Malý dobrodruh
Na výlet s dětmi do Holešova se můžete vydat hned zítra. Foto: www.holesovice.info

Příjemným výletem za historií se může stát návštěva lapidária holešovského zámku. Zřejmě nejmenší sbírka kamenných plastik a zbytků stavebních památek ve Zlínském kraji představuje nemalé poklady, které dokládají vývoj této barokní stavby.

Lapidárium se nachází v přízemí ve vnitřních prosklených arkádách, odkud je vidět z nádvoří. Díky tomu je možné si jej prohlédnout kdykoliv, kdy je zámek otevřený. Popisky osazené z obou stran pomohou přečíst si základní informace i zvenčí.

Vystavené artefakty jsou staré čtyři sta let a pocházejí z průzkumů provedených v uplynulých letech. Stálá expozice představuje kusy sloupů, patice a barokní šištice, které v době největšího rozkvětu parku, v polovině 16. století, zdobily zámecké bazény.

„Jsou důležitým svědectvím, které nám pomáhá udělat si představu, jak někdejší zámek vlastně vypadal,” řekl Pavel Chmelík, ředitel městského kulturního střediska, které se o zámek stará. Další zajímavé svědectvím o původní stavbě poskytuje na nádvoří pohled do zámecké studny, taktéž volně přístupný.

Na místě holešovského zámku stála původně tvrz, kterou majitelé postupně přebudovali na renesanční zámek. Ten však v roce 1643 vypálili Švédové. Ruinu o několik let později koupil hrabě Jan Rottal a vybudoval z ní barokní sídlo. V této podobě známe holešovský zámek dnes.

Nádvoří holešovského zámku je v zimních měsících přístupné po celý den a to od pondělí až do neděle.

Více informací www.holesov.info, www.zamekholesov.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*