Sport spojuje lidi a ukazuje, jakých maximálních výkonů je člověk schopen. O tom všem nyní pojednává unikátní výstava v Německém muzeu hygieny v Drážďanech.

Foto: www.germany.travel

Výstava „Na místa“ se obrací k milovníkům sportu i těm, kterým sport mnoho neříká, k fanouškům i skeptikům. Návštěvníci se zde poučí, jak sport utváří společnost, do jaké míry se stal jevištěm převládajícího ideálu krásy a jaké fyzické obrazy ukazuje.

Výstava vysvětluje, jaké psychické, sociální a historické rozměry má sport, fitness a pohyb. Návštěvníci se například ozvědí, jak politika využívá sport pro vlastní prezentaci. Muzeum ukazuje, že v celé společnosti existuje tendence k „zesportovnění“. Povede spíše k fair play nebo k soutěživosti? Sport se již dávno stal komerčním úspěchem, vzniklo celé ekonomické odvětví. Je však i kolektivním zážitkem a individuálním volnočasovým zaměstnáním. Řada současných mezinárodních umělců vyjadřuje v expozici své stanovisko k tématu sport. K výstavním exponátům náleží interaktivní videoinstalace a fotografie i krátké filmy. V Muzeu pro děti, zážitkovém prostoru pro děti i v Německém muzeu hygieny mohou nakonec i ti nejmenší všemi pěti smysly zakusit, jak funguje lidské tělo. Je výslovně dovoleno sahat na exponáty a zkoušet je. Více informací: Nadace Německého muzea hygieny, http://www.dhmd.de/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*